Skip to Content

رئیس اتحادیه میوه و تره بار یزد:


رئیس اتحادیه میوه و تره بار استان یزد با بیان اینکه علت اصلی گرانی میوه کمبود عرضه و تقاضای زیاد است گفت: وجه مشترک میوه‌های موجود در بازار گرانی است.

به گزارش میبد خبر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار استان یزد در رابطه با گرانی ادامه دار میوه، گفت: تولید میوه به خصوص میوه های سردرختی و بهارانه در سالجاری به علت سرمازدگی و خشکسالی کاهش داشته و به همین علت این نوع میوه ها از ابتدا  ورود به بازار گران بود.

محمدحسین مشرف با بیان اینکه علت اصلی گرانی میوه کمبود عرضه و تقاضای زیاد است، افزود: در حال حاضر همه نوع میوه با قیمت های مختلف و کیفیت های مختلف در بازار موجود است اما وجه مشترک همه میوه ها گرانی است.

وی با بیان اینکه میوه های سردرختی نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش قیمت داشته است، ادامه داد: شاید ما در سال های گذشته گرانی را در چند نوع میوه داشتیم اما در وضعیت فعلی گرانی میوه همه جانبه و در همه نوع است که این موضوع باعث شده تا اقشار متوسط و ضعیف تحت فشار قرار گیرند.

مشرف با اشاره به صادرات برخی میوه ها به خارج از کشور، گفت: وقتی ارزش پول ملی کم می شود، تولید کنندکان و به دنبال آن دلال به سمت صادرات می روند که باعث کمبود عرضه در بازار و گرانی می شود.

این مقام مسئول در پاسخ به عدم ثبات قیمت میوه در طبافی ها گفت: از آنجا که میوه جز اقلامی است ک قابلیت نگه داری ندارد، قیمت آن میوه در میدان تره و بار ساعت به ساعت تغییر می کند اما خرده فروشان مجوز افزایش 30 درصدی قیمت را دارند و بیش از آن تخلف محسوب می شود.

وی ادامه داد: سقف نرخ میوه را اتحادیه میوه و تربار استان یزد هماهنگ با سایر مناطق کشور تعیین می کند و اگر طوافی میوه را از این نرخ گران تر فروخت قطعا با وی برخورد خواهد شد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار یزد افزود: ما از مردم درخواست داریم تا هرگونه گرانفروشی و تخلف را به سامانه 124 سازمان صمت اعلام کنند تا در اسرع وقت پیگیری و برخورد صورت گیرد.

وی در رابطه با راهکار کنترل قیمت میوه گفت: مشکل اصلی میوه کمبود تولید آن است؛ میوه کالایی نیست که بتوان آن را احتکار کرد بلکه حتی نمی توان آن را یک روز نگه داشت چون صبح روز بعد میوه تازه وارد میدان می شود اما دولت باید بر صادرات نظارت کند چراکه گران شدن میوه هایی مانند هندوانه فقط به علت صادرات کنترل نشده است.

انتهای پیام/

یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.