Skip to Content

جایگاه بین المللی در افق سه ساله صنعت زیلو؛

هنر زیلوبافی میبد در طرح خوشه صنعتی استان يزد قرار گرفت


زیلوبافی یکی از هنر صنعت دستی و منحصربه‌فرد در شهرستان میبد است و حالا در طرح خوشه صنعتی استان قرار گرفته است.

به گزارش میبد خبر، محمد دهقان ريیس گروه توسعه صنعتی شرکت شهرک‌های صنعتی استان در بازدید از کارگاه‌های زیلوبافی درمیبد، گفت: زیلو یکی از هنر صنعت‌های منحصربه‌فرد و پر سابقه است که در شهرستان میبد حتی پیش از ورود اسلام به ایران وجود داشته است اما در سال‌های اخیر با افتی روبرو بوده است که به‌ واسطه ورود محصولات جدید و مدرن صنعتی، سلیقه مردم در استفاده از این محصول بسیار زیبا و سنتی به سمت محصولات صنعتی برگشته است.

وي افزود: یکی از روش‌هایی که ما می‌توانیم هنر صنعت زیلو را در شهرستان میبد احیا کنیم، این است که پتانسیل حضور کسب‌ و کار تولید زیلو را از طریق مدل خوشه‌های صنعتی توسعه دهیم.

دهقان با بیان این که برای ارزیابی پتانسیل و ظرفیت تولید و توسعه خوشه زیلوی میبد کار مطالعاتی را از طریق دفتر خوشه‌های صنعتی استان در شرکت شهرک‌های صنعتی انجام دادیم، گفت: خوشبختانه با این مطالعه توانستیم به شاخص‌های موردنظرمان برای تعریف طرح خوشه زیلو برسیم و به دنبال این هستیم که با سازمان صنایع کوچک ارتباط و مکاتبه داشته باشیم و مجوز توسعه خوشه زیلو را برای سال 96 اخذ کنیم.

وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه با همراهی مسئولان استان و شهرستان و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط که هر کدام نقشی را در توسعه زیلو می‌توانند داشته باشند ما این پروژه را در سال آینده شروع خواهیم کرد.

ريیس گروه توسعه صنعتی شرکت شهرک‌های صنعتی استان گفت: امیدواریم در افق سه تا پنج سال وضعیت فعلی کسب‌ و کار زیلو در شهرستان میبد به جایگاه بین‌المللی برسد.

دهقان افزود: به ‌طوری‌ که محصولی ارائه کنیم که قابلیت فروش در بازارهای صادراتی و همچنین توسعه در سبد محصول خانوارهای ایرانی را داشته باشد چرا که زیلو یکی از محصول دست بافته و از سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین محصول ارگانیکی است که می‌توانیم در خانه‌ها و منازل و حتی محیط‌های کاری خود استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/م ب
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.