Skip to Content

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد:


سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد و مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد از تهیه طرح مرمت و ساماندهی بقعه حافظ جمال روستای رکن آباد میبد و محوطه پیرامون آن توسط پایگاه پژوهشی این شهر تاریخی خبر داد.

به گزارش میبد خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "سا شا ریاحی مقدم" ضمن اعلام این خبر گفت: تاکنون مرمت های اضطرای، اقدامات حفاظتی اولیه، استحکام بخشی و رفع خطر بر روی بقعه حافظ جمال شهرستان میبد انجام شده است که برای ادامه روند حفاظت و مرمت آن به یک طرح جامع و اصولی نیاز بود.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد و مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد  با بیان اینکه طرح حفاظت، مرمت و ساماندهی این بقعه توسط مشاور محلی و ذیصلاح در دو مرحله در حال تهیه و تدوین می باشد، گفت: مرحله اول این طرح که مربوط به ساماندهی محوطه پیرامون، طرح گنبدخانه بخش الحاقی (احتمالاً مربوط به دوره تیموری) و مرمت ایوان بخش اصلی می شود به اتمام رسیده و مرحله دوم نیز با توجه به نابسامانی وضعیت موجود و فرسودگی بیش از حد، مربوط به استحکام بخشی، تثبیت و تکمیل گنبد خشتی بنای اصلی می باشد که در حال انجام است.

ریاحی مقدم در ادامه در خصوص این بقعه توضیحاتی ارائه داد و گفت: مجموعه تاریخی موجود یکی از چند بقعه ای است که از دوره آل مظفر در شهر تاریخی میبد به یادگار مانده است، اهالی این روستا این بقعه را منسوب به عارفی بنام حافظ جمال برادر اسماعیل می دانند که هر دو از حافظان و مفسران قرآن کریم بوده اند؛ اما باتوجه به این که بقعه نزد اهالی به چهل دخترون نیز معروف می باشد این احتمال را میتوان داد که در دوره ای از تاریخ در این مکان اتفاق و رویدادی تاریخی صورت گرفته باشد، به طور کلی این بنا را می توان به سه بخش اصلی گنبد خانه، ایوان اصلی و بخش الحاقی تقسیم بندی کرد، گنبدخانه از سمت شرق به ایوان اصلی ختم شده و دارای یک محراب ساده می باشد و به وسیله سیم گل تزئین یافته است.

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد از جمله اقداماتی که از سال 1391 تا کنون بر روی این بنا انجام شده را آوار برداری ناشی از سقف های فرو ریخته، اجرای پی بندی پایه های بنا جهت مقاوم سازی، استحکام بخشی بنا با پشتیبانی و حمایت جامعه محلی، پی گردی بخش ایوانچه بخش شمالی بنا با نظارت کارشناسان باستان شناس پایگاه، استحکام بخشی پایه های گنبدخانه بخش اصلی، خواناسازی پایه ها، مرمت تاق های فرسوده بخش الحاقی، خوانا سازی کف سازی ها و حفاظت اضطراری آن و مرمت اضطراری بام ها عنوان کرد.

گفتنی است: بقعه فرهنگی تاریخی حافظ جمال میبد در اسفندماه سال 1386با شماره 21704 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.