Skip to Content

گفت و گوی خواندنی با جانباز کارآفرین میبدی؛


جانباز میبدی با ایجاد کارگاهی کوچک توانسته زمینه اشتغال خانواده خود و افراد دیگری را فراهم کند.

به گزارش میبد خبر، رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های کشور می‌دانند. در واقع با تحقق اقتصاد مقاومتی می‌توان بسیاری از مشکلات جامعه مخصوصاً بیکاری را که بسیاری از جوانان با آن روبه‌ رو هستند برطرف کرد. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است، بنابراین برای اینکه بتوانیم در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق باشیم باید اقتصاد مقاومتی مورد توجه همگان باشد تا بتوانیم در عرصه‌های مختلف به خودکفایی برسیم.

در این میان هستند افرادی که در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی هم برای خود اشتغالزایی می‌کنند و هم به‌ فکر اشتغال برای دیگران هستند. احمد زرجوعی جانباز میبدی از جمله افرادی است که توانسته با اراده‌ای قوی، همت و پشتکار برای خانواده خود و افراد دیگری اشتغالزایی کند.

زرجوعی در گفت و گو با خبرنگار میبد خبر در ارتباط با کار آفرینی خود بیان داشت: پس از جنگ مدتی در بندرعباس مشغول به کار بودم، پس از بازگشت به میبد و بعد از ازدواج به حرفه ای که از نوجوانی با آن آشنا بودم روی آوردم. حرفه تولید و دوخت کالای خواب در سن 15 سالگی آموخته بودم. در آن سالها با سرمایه اندک و خرید دستگاههای پایه این کار کار تولید کالای خواب را در زیر زمین خانه مادر زنم آغاز کردم. در این راه همسرم همیشه کمک کارم بود.

وی افزود: پس از مدتی و با گسترش کار و تولید و کمبود جا ساختمان دیگری را اجاره و با دستگاه های بیشتر کار را ادامه دادم و توانستم برای خانواده خود اشتغالزایی کنم.در حال حاضر دو مغازه در شهرهای اردکان و میبد دارم که در آنها به تولید سنتی کالای خواب و عرضه مستقیم محصولات کارگاه که صنعتی است مشغولم.

زرجوعی با اشاره به اینکه 25 سال است که به این حرفه مشغول است درباره محصولات تولیدی خود اظهار داشت: در این کارگاه انواع بالش، تشک و ملحغه تولید می شود. بطور میانگین روزی 150 بالش و 30 تشک پنبه ای و الیافی در انواع مختلف تولید داریم. بر اساس سفارشی هم که برای تولید ملحفه داریم چون تعداد کار بالاست 4 نفر دیگر هم به مجموعه تولید اضافه می شوند. خودم روزانه 13 ساعت از وقتم را برای کار می گذارم.

کارآفرین میبدی در مورد فروش محصولاتش ابراز داشت: خدا را شکر محصولات تولید شده ما به خاطر قیمت مناسب، کیفیت و بسته بندی با استقبال خوبی در بین مردم روبروست، سود کم است ولی تمام تلاشم را برای عرضه کالای با کیفیت می کنم البته با تولید بیشتر که مستلزم نیروی بیشتر و بازاریابی مناسب می توان سود را هم بالا برد. محصولاتم در حال حال در داخل استان و استان هرمزگان عرضه می شود.

وی در ادامه گفت: مواد اولیه را از تهران و کاورها ی بسته بندی را از قم تهیه می کنم. در بسته بندی بالش ها از کاور و سلفون مخصوص و تشک ها نیز کاورهای مخصوص به خود را دارند. کار بازاریابی را فعلا خودم و با ارائه نمونه کار به فروشگاهها انجام می دهم.

زرجوعی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را از مهمترین مشکلات کاری خود بیان کرد و ابراز داشت: به خاطر شرایط بازار مجبورم مواد اولیه را به صورت نقدی تهیه کنم در صورتیکه خریداران محصولاتم را با چک های مدت دار پرداخت می کنند که برای تهیه مواد اولیه و کرایه حمل آن دجار مشکل می شوم. در این چند سال مسئولین حمایت خاصی از کسب و کار من نداشته اند. در صورتی که حمایت مالی شوم طرح هایی برای توسعه کار و افزایش اشتغالزایی دارم.

وی در ادامه افزود: مدتی است که درخواست وام تسهیلات اشتغالزایی و کارآفرینی روستایی را کرده ام تا بتوان در روستای مهرآباد میبد کارگاهی تاسیس کرده و با خرید دستگاههای پیشرفته این صنعت زمینه توسعه و رونق کار خود را فراهم و باعث اشتغالزایی جوانان روستایی شوم خوشبخاته این امر با پیگیری فرماندار و بخشدار مرکزی در حال اجرایی شدن است فقط در خواست مهم و حیاتی که از مسئولین دارم این است که با افزایش زمان تنفس وام این کمک را بنده کنند تا بتوانم با افزایش تولید و خرید ماشین آلات مورد نیاز و فروش محصولات از عهده پرداخت اقساط وام برآیم. در این مدت می توانم با افزایش تولید و فروش که داشتم چندین دستگاه پیشرفته مثل دستگاه تولید لحاف قلاب، تولید الیاف و مواد اولیه و غیره را خریداری کنم و حتی در زمینه تولید الیاف و مواد اولیه به خودکفایی برسم و مازاد آن را هم به مجموعه های دیگر بفروشم. تمام هدفم تولید کالای داخلی مرغوب و اشتغال جوانان است.

کارآفرین میبدی در پایان با اشاره به اینکه کسب و کارهای کوچک؛ مسیر اشتغال را هموار و اقتصاد مقاومتی را احیا می کند، تصریح داشت: دولت با حمایت از کسب و کارهای کوچک در قالب مشاغل خانگی، تعاونی‌ها، طرح‌های اقتصادی می تواند گام‌های اثربخشی برای شکوفا شدن خلاقیت نیروی انسانی، ایجاد فرصت‌های شغلی در مدت زمان کوتاه بردارد.

انتهای پیام/اد

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.