Skip to Content

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در حال حاضر وضعیت نان شهرستان واقعا تأسف‌آور است، 57 درصد نانوایی‌های استان درصد نمکی که به کار می‌برند غیراستاندارد است.

به گزارش میبد خبر، دکتر محمدحسن لطفی در مجمع سلامت شهرستان یزد گفت: با توجه به شرایط خطیری که سلامت پیدا کرده، برای طیف‌های مختلف وظایفی را تعریف کرده‌اند.

معاون امور مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: مردم به عنوان کسانی که در بطن جامعه هستند چه در سطح فردی چه در سطح خانواده و چه در سطح جامعه باید یک سری کارهایی را در حوزه سلامت انجام دهند.

179 کانون سلامت محلات باید در استان یزد راه‌اندازی شود

لطفی با بیان اینکه سواد سلامت از جمله اجزای مهمی است که باید روی آن کار شود، اظهار داشت: دولت دستور داده کانون‌های سلامت محلات را در محلات راه‌اندازی کینم که خوشبختانه 10 تا از این کانون‌ها تاکنون راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال به عدد قابل قبول‌تری برسیم و برای سال 98 همت دست‌جمعی در استان شکل بگیرد و آن 179 کانون سلامت که باید در کل استان راه‌اندازی شود، را راه بیندازیم.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه کانون‌های سلامت محلات از ضروریات امروز جامعه است، عنوان کرد: در هر محله‌ای با حداقل 2هراز نفر و حداکثر 5 هزار نفر جمعیت تشکیلاتی راه‌اندازی می‌شود که مردم را توانمند می‌کند. یعنی کلیدواژه کانون‌های سلامت محلات توانمند کردن مردم است که در کنارش سواد سلامت هم شکل می‌گیرد.

لطفی خاطرنشان کرد: توانمند شدن در چهار بعد سلامت مدنظر است؛ سلامت جسمانی، سلامت اجتماعی، سلامت روانی و سلامت معنوی که باید روی همه این‌ها کار شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر کانون‌های سلامت محلات، یکی از جاهای دیگری که انتظار می‌رود، مردم  دخالت کنند خانه مشارکت مردم در سلامت است.

خانه مشارکت مردم مطالبات سلامتی مردم را به مسئولین منتقل می‌کند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد عنوان کرد: خانه مشارکت مردم در سلامت محل و قرارگاهی برای جمع شدن مسئولین و نمایندگان نهادهای عمومی غیردولتی است.

لطفی ادامه داد: این را ما خوشبختانه با حدود 27 نفر عضو در سطح استان راه‌انداری کردیم، اما در شهرستان‌ها هم باید این اتفاق بیفتد یعنی خانه مشارکت شهرستان هم حتما شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: خانه مشارکت مردم جایی است که پیام مطالبات سلامتی مردم را به مسئولین منتقل می‌کند یعنی در واقع دبیر خانه مشارکت مردم عضو کارگروه سلامت و امنیت غذایی مردم به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه بعد از مردم حاکمیت باید وظایفی را برای سلامتی مردم انجام بدهد، اظهار داشت: یکی از کارهایی که باید صورت بگیرد همین مجمع سلامت شهرستان است که خوشبختانه در استان شکل گرفته است. الان در شش شهرستان استان انجام گرفته و ان‌شاالله تا پایان سال بقیه شهرستان‌های استان هم انجام می‌گیرد.

تعداد مطب‌های پزشک‌های عمومی یزد معادل تعداد فست‌فودفروشی‌های یزد

لطفی خاطرنشان کرد: ترکیب مجمع سلامت مجموعه‌ای از افراد دولتی، غیردولتی، مردم، نهادهای عمومی، خیرین هستند که با هم‌فکری و هم‌اندیشی بتوانند کار را پیش ببرند.

وی عنوان کرد: چرا باید تعداد مطب‌های پزشک‌های عمومی ما معادل تعداد فست‌فودفروشی‌های یزد باشد؟! این برای جنبه‌های عمومی سلامت شهرستان زیبنده نیست؛ اگر لازم است قانون اصلاح شود و صدور مجوزها کنترل شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: در بحث استعمال دخانیات در شهرستان به درجاتی از کنترل رسیدیم که جا تشکر از همکاران حوزه بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، اماکن و اتحادیه اصناف دارد؛ البته هنوز جای کار دارد و همچنان تخلفاتی در این حوزه صورت می‌گیرد.

لطفی با بیان اینکه بحث پیام‌گذاران سلامت را در شهرستان راه‌اندازی کردیم، گفت: در هر اداره‌ای فردی انتخاب می‌شود که سیاست‌های سلامتی را در اداره پیگیری می‌کند، پیام‌گذار به عنوان ناظر و مراقب سلامت هم به فکر کارکنان و خانواده‌های آن‌ها و کسانی که از آن اداره منتفع می‌شوند، است.

وی ادامه داد: شورای پیام‌رسانان هم یکی از ابعاد حاکمیتی است که تازه در سطح استان راه‌اندازی شده است. این شورا وظیفه‌اش این است که محتوای پیام‌هایی که منتشر می‌شود را کنترل کند و یا پیام‌های متناسب با وضعیت سلامتی مردم تولید کنند.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد اضافه کرد: الان شاهد هستیم که مردم در قبول یا رد پیام‌های که منتشر می‌شود دچار نوعی سردرگمی شده‌اند لذا کمیته‌ای باید باشد که همه مکلف شوند که هر گونه پیامی که می‌خواهد منتشر شود بیاید و داوری و اصلاح شود، بعد منتشر شود.

نمک مورد استفاده 57 درصد نانوایی‌های یزد غیراستاندارد است

لطفی تأکید کرد: در حال حاضر وضعیت نان شهرستان واقعا تأسف‌آور است، 57 درصد نانوایی‌های استان درصد نمکی که به کار می‌برند غیراستاندارد است. 21 درصد مردم شهرستان یزد در معرض دیباتی شدن هستند یا دیابت دارند.

وی یادآور شد: 96 درصد مردم شهرستان یزد شهرنشین هستند که این نشان می‌دهد عوامل خطری که مترتب به شهرنشینی و محیط شهری هست طیف زیادی را دربر می‌گیرد.

لطفی با بیان اینکه بحث شیرینی‌جات در استان خیلی حاد است، تأکید کرد: سازمان جهانی بهداشت حداکثر مصرف قندهای ساده را مثل قند و شکر و نبات و شیرینی‌جات حداکثر 25 گرم در روز توصیه می‌کند اما در یزد در حال حاضر این میزان 66 گرم در روز است که همین 40 گرم اضافه موجب دیابت و چاقی و... می‌شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.