Skip to Content

با امضای تفاهم نامه همکاری مابین جهاد دانشگاهی و شرکت شهرک‌های صنعتی یزد؛


با امضای تفاهم نامه همکاری مابین جهاد دانشگاهی و شرکت شهرک‌های صنعتی استان خوشه زیلو در شهرستان میبد راه اندازی شد.

به گزارش میبد خبر، صبح امروز نشست مشترکی با حضور مدیران جهاد دانشگاهی، شرکت شهرکهای صنعتی و معاونت صنایع دستی استان، فرماندار و جمعی از مدیران و زیلوبافان شهرستان میبد در محل فرمانداری برگزار شد.

در این نشست مشترک طرفین به بحث و بررسی پیرامون هنر صنعت زیلو پرداخته و در پایان این نشست با امضای تفاهم نامه همکاری مابین جهاد دانشگاهی و شرکت شهرک‌های صنعتی استان خوشه زیلو در شهرستان میبد راه اندازی شد.

حسین فلاح فرماندار میبد در حاشیه این دیدار در گفت و گو با خبرنگار میبد خبر در رابطه با این نشست بیان داشت: با این حرکت قطعا هنر صنعت زیلو بصورت فنی تر، دقیق تر، ظریف تر و کد دار دنبال می شود.

وی افزود: ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رونق بخشی به خوشه زیلو حمایتهایی را برای این هنر صنعت در پی خواهد داشت و امیدواریم با توجه به نگاه خوب زیلوبافان و گروههایی که در این زمینه دستی بر آتش داشته و همکاری و همراهی نهادهای متولی بتوانیم گامهای موثری برای رونق و توسعه این هنر صنعت برداریم.

فلاح با اشاره به این موضوع که تلاش های بسیار خوبی برای توسعه و احیای زیلو شده، اظهار داشت: در سالهای گذشته تعداد زیلوبافان کمتر از انگشتان دست بود و لی در حال حاضر با تلاشهای صورت گرفته 200 زیلو باف در این هنر صنعت مشغول به فعالیت می باشند و از میراث فرهنگی تقاضا داریم همچون گذشته توجه بیشتری به این هنر صنعت داشته و در این راستا قرار است دومین همایش ملی زیلوی میبد در جهت جهانی شدن آن در سال جاری در شهرستان برگزار شود.

مهدی باصولی مدیر جهاد دانشگاهی استان نیز در ادامه گفت و گو ابراز داشت: جهاد دانشگاهی از سال 1387 با راه اندازی خانه زیلو در میبد سعی داشت این هنر صنعت را با توجه به اینکه به دلایلی رو به زوال بوده و از تعدا زیلوبافان نیز کاسته می شد، در سطح استان و کشور احیا کند.

باصولی ادامه داد: در این راستا برای احیای این هنر صنعت برنامه هایی نظیر تربیت زیلوبافان و تغییر کاربری زیلو از حالت زیر انداز به محصولات دیگر در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه توانستیم 28 محصول متنوع را از زیلو تولید کنیم. 

مدیر جهاد دانشگاهی یزد اذعان داشت: در ادامه کار روی قیمت تمام شده زیلو نیز کار شد تا در این زمینه بتوان قیمت تمام شده زیلو را در بازار رقابتی با سایر زیر اندازها کاهش دهیم که نتیجه این تلاشها رونق و توسعه این هنر صنعت و افزایش کارگاهها، فروشگاه ها و زیلوبافان متعدد بود.

وی در رابطه با انعقاد این تفاهم نامه نیز بیان داشت: از یکسال گذشته بحث راه اندازی خوشه زیلو با همکاری شرکت شهرکهای صنعتی مطرح شد و با توجه به اقدامات جهاد دانشگاهی در این زمینه عاملیت توسعه جهاد دانشگاهی انتخاب شد و امروز نیز با امضای این تفاهم نامه همکاری و همراهی مجموعه استان و تمام کسانی که در این امر دخیل هستند بتوانیم گام های موثری را در رشد و توسعه هنر صنعت زیلو برداشته و در سالهای آینده شاهد باشیم که زیلو یکی از مبناهای اقتصادی شهرستان شود.

سید مسعود عظیمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز در این راستا اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه همکاری امور اجرایی خوشه زیلو به جهاد دانشگاهی واگذار و پشتیبانی از برنامه های خوشه نیز به شرکت شهرکهای صنعتی سپرده شد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.