Skip to Content

رئیس کل سابق بانک مرکزی در گفتگو با میبدخبر:

ثبات گرانی در برابر کاهش نرخ ارز نشان بی مدیریتی/ یارانه و بسته های حمایتی دولت در قبال گرانی ها رقمی نیست


رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: تحریم در اقتصاد بی تاثیر نیست ولی با مدیریت و نظارت درست می شد جلوی افزایش افسار گسیخته قیمت ها را گرفت.

محمود بهمنی در گفتگو با خبرنگار میبدخبر، ثبات گرانی ها در برابر کاهش نرخ ارز بیان داشت: در اقتصاد مبحثی با عنوان چسبندگی قیمت ها وجود دارد، وقتی نظارت قوی نباشد قیمت ها همزمان با کاهش نرخ ارز کاهش پیدا نمی کند.

وی افزود: در این شرایط هر کسی و با هر قیمتی که بخواهد کالاها را به فروش می رساند بایستی در این زمینه نظارت جدی داشت بنحوی که وقتی کالا با ارز کمتر وارد می شود ضربدر قیمت روز دلار شود نه با قیمت دلار یک یا دو ماه آینده یا دوماه گذشته محاسبه شود و این امر را دولت باید نظارت و کنترل کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بهانه های برخی افراد در ثبات گرانی و افزایش قیمت ها اظهار داشت: چرا این افراد زمانی که قیمت ها را بالا بردند نگفتند این کالاها خرید گذشته بوده و در حال حاضر نیز که نرخ ارز کاهش یافته می گویند قیمت اجناس مربوط به گذشته است. این ها بهانه است قیمت ها بایستی کاهش پیدا کند.

بهمنی با بیان اینکه دولت و بخش بازرگانی نظارت های دقیق تری بر قیمت ها داشته باشند، ابراز داشت: متاسفانه در برخی اقلام با وجود اینکه نرخ ارز کاهش یافته ولی قیمت ها بالاتر رفته است. برای ورود مواد اولیه خارجی در حال حاضر واردکنندگان به راحتی گشایش اعتبارات اسنادی می کنند و کالا با قیمت روز ارز وارد می شود و نمی توان گفت چون احتمال دارد مواد اولیه در آینده گران شود آن را گران بفروشیم این امر قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: وقتی کالا به کشور وارد می شود و تولید صورت می پذیرد دلیلی ندارد بخواهد قیمت ها مطابق ارز تخصیصی نباشد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در خصوص نقش دولت در این شرایط اذعان داشت: دولت بایستی در این شرایط اقتصادی به اقشار متوسط و ضعیف جامعه کمک کند. اقدام دیگر دولت این است که کسانی را کالا با ارز ارزان و توافقی وارد می کنند کنترل و نظارت کند تا این کالا در بازار ضربدر قیمت های بالا نشود یعنی از رانت نتوانند استفاده کنند. تخصیص ارز ارزان و توافقی به خاطر مردم است نه برای سود وارد کننده و فروشنده اولیه در اینجاست که باید این گلوگاه کنترل شود.

بهمنی درباره یارانه و بسته های حمایتی دولت گفت: یارانه و بسته های حمایتی دولت در قبال گرانی ها رقمی نیست. یارانه ها امروز مطابق با نیازها و جبران کاهش ارزش پول ما نیست یعنی تورم به مراتب بیشتر از یارانه هاست. اگر بخواهیم یارانه واقعی پرداخت کنیم بایستی بنحوی تنظیم شود که با قیمت های روز بخواند. یارانه پرداختی در شرایط کنونی 10 درصد ارزش مبلغ تعیین شده 45500 تومان است و باید افزایش پیداکند. بسته های حمایتی نیز باید منطبق بر نیازها و افزایش قیمت ها باشد.

وی در پایان با بیان اینکه تحریم تا اندازه ای می تواند در شرایط کنونی اقتصاد نقش داشته باشد، اظهار داشت: مهمترین تاثیر افزایش قیمت ها مدیریتی است که ما اعمال می کنیم، می توانست اصلا قیمت ها به این ترتیب و به این اندازه افزایش پیدا نکند، مدتی این وضعیت رها شد و این رها شدن پایین آوردن قیمت ها را بسیار سخت کرده زیرا قیمت ها چسبندگی دارد.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.