Skip to Content

این قصه سری دراز دارد!!!

امتیاز نشریه «کتاب قیم» دانشگاه میبد باز هم دست به دست شد/ ... و تو چه می دانی لابی چیست؟!


هیئت نظارت بر مطبوعات اداره ارشاد اسلامی، رای جلسه پیشین خود را که در آن امتیاز نشریه «کتاب قیم» را به دانشگاه میبد داده بود، باطل کرده و امتیاز این نشریه را به دانشگاه یزد داد.


میبد خبر؛

... و تو چه می دانی لابی چیست؟!
بعضی ها آن را یک هنر می دانند، هنری که با آن می توانی زودتر به خواسته ات دست یابی ؛ کافیست طریقه لابی کردن را بلد باشی آن گاه نانت در روغن است. اراده افراد را در دست می گیری و به سمت اراده ی خودت معطوف می نمایی. نظرشان را یکباره زیر و رو می کنی و آن وقت همان می شود که تو می خواهی…
باز هم بحث ها برسر امتیاز نشریه «کتاب قیم» دانشگاه میبد، خبرساز شد، همین چند روز پیش بود که هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه مورخ 19/5/94 خود با تغییر صاحب امتیاز نشریه کتاب قیم از دانشگاه یزد به دانشگاه آیت‌الله حائری میبد موافقت نمود و حتی سایت میبد خبر، این دستاورد علمی را به مردم و ولایتمدار و عالم پرور میبد تبریک گفت، اما لابی گری ای این رای را به نفع دانشگاه یزد برگرداند و حتی رای هیئت نظارت بر مطبوعات را نیز تغییر داد.
در همین زمینه، جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه آیت الله حائری میبد با صدور نامه‌ای اعتراض‌آمیز خطاب به دکتر کلانتری، رئیس دانشگاه میبد،‌ شدیدا نسبت به این وضع انتقاد کردند.
متن این نامه، به شرح ذیل می‌باشد:
بسمه تعالی
جناب آقای دکتر کلانتری
رئیس محترم دانشگاه آیت الله حائری میبد
با سلام و احترام، پیرو نامه قبلی در خصوص نشریه کتاب قیم، ضمن ابراز نگرانی مجدد از اقدامات غیر قانونی و توهین آمیز دانشگاه یزد بویژه مسئولین جدید نشریه خواستار پیگیری جدی موارد زیر از طریق مراجع مربوطه می باشیم:
۱- همان گونه که مستحضرید، هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد که بر اساس مدارک ابتدا دانشگاه میبد را صاحب امتیاز دانسته بود، درست ۴۰ روز پس از آن از نظر قطعی خود رجوع کرده و دانشگاه یزد را صاحب امتیاز شمرده است. اگر حکم هیات نظارت بر مطبوعات قطعی است با کدام استدلال حقوقی نقض شده است؟!!! دانشگاه یزد با کدام رابطه توانسته نشریه ای که مالک آن دانشگاه میبد تشخیص داده شده را به ناحق مصادره نماید؟!!!
۲- متاسفانه دانشگاه یزد با مسدود کردن ایمیل و تغییر رمز دسترسی دفتر میبد به سامانه نشریه عملاً دفتر مستقر در دانشگاه میبد را تعطیل کرده و خود اقدام به چاپ سلیقه ای نشریه نموده است، آیا شرم آور نیست که نشریه علمی پژوهشی با اغلاطی پیش پا افتاده منتشر شود؟ فقط کافی است که جنابعالی عنوان مقاله سوم روی جلد شماره ۱۰ که بر روی سامانه نشریات دانشگاه یزد گذاشته شده را مشاهده کنید. بی تردید هر کس با مشاهده آن متوجه خواهد شد که کمترین دقتی در تدوین نشریه صورت نگرفته و مدیر مسئول نشریه کمترین وقتی برای آن نگذاشته و یا تخصص لازم را ندارند، لذا لاضزم است با انعکاس موضوع به وزارت علوم و پیگیری از طریق وزارت ارشاد نسبت به جایگزینی فرد مناسبتری برای مسئولیت نشریه از این دستاورد چندین ساله دانشگاه میبد حراست شود.
۳- طبق قانون باید نشریات علمی – پژوهشی در هر شماره بر اساس مقالات تایید شده توسط هیات تحریریه و به همان ترتیب منتشر شود. این در حالی است که مدیر مسئول بدون توجه به مصوبه هیات تحریریه و صرفاً به صورت سلیقه ای برخی مقالات که در جلسات هیات تحریریه تایید شده را حذف نموده است؟ لذا باید از مبادی مربوطه به طور جدی پیگیری شود که آیا چنین اقدامی که از روی اغراض سیاسی یا شخصی صورت گرفته، با سمت مدیر مسئولی که امانت داری لازمه آن است، منافات ندارد؟!!!
۴- پس از اعتراض قبلی اینجانبان شما اطمینان دادید که دانشگاه یزد به اختصاص نشریه به دانشگاه میبد تمکین خواهد کرد و به ما فرمودید که از حقوق دانشگاه به طور جد دفاع می کنید، اما تاکنون وعده شما محقق نشده است. لذا اینجانبان به عنوان اعضای هیات علمی دانشگاه آیت الله حائری میبد با تاکید چندباره بر مواضع قبلی خود مبنی بر لزوم پیگیری جدی تر جهت اختصاص نشریه به دانشگاه آیت الله حائری میبد اخطار می دهیم: با توجه به این که نشریه ناموس علمی دانشگاه و اعضای هیات علمی است، در جهت احقاق حق اساتید و دانشجویان دانشگاه آیت الله حائری از پای نخواهیم نشست و از هر طریق ممکن موضوع را پیگیری خواهیم نمود.

۵- در صورتی که دانشگاه یزد به دلایل واهی همچنان بر تصمیم خود مبنی بر تضییع حقوق دانشگاهیان دانشگاه میبد اصرار داشته باشد، حداقل از جنابعالی می خواهیم پیگیری فرمائید تا حکم کارگزینی کلیه اعضای هیات علمی دانشگاه میبد که قبل از انتقال از دانشگاه یزد، برای دانشگاه میبد و به نام دانشگاه یزد صادر شده، مجددا توسط دانشگاه یزد صادر و حقوق آنها از محل اعتبارات دانشگاه یزد پرداخت گردد، تا حداقل شعور ما به بازی گرفته نشده باشد و سایر خردمندان عالم که از این اقدام دانشگاه یزد اطلاع می یابند آن را با شانیت دانشگاه که باید محل تحصیل دانش و الگوی اخلاق باشد، مغایر ندانسته و به سخره نگیرند.
۶- از جنابعالی میخواهیم صراحتاً و مجدانه از مسئولین شهرستان، استان و کشور تظلم خواهی نموده و از نخبگان و تمام کسانی که به نحوی از انحاء نسبت به دانشگاه آیت الله حایری، شهرستان میبد و نظام علاقمند هستند، بخواهید از هر گونه اقدام قانونی و منطقی که منجر به جلوگیری از تضییع حقوق دانشگاه میبد و اعضای هیات علمی آن شود، کوتاهی ننمایند.
علیه توکلنا و الیه ننیب
جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه آیت الله حایری میبد"

لازم بذکر است، مجوز فعالیت مجله کتاب قیم، در سال 89 صادر شد و محل دفتر نشریه دانشکده الهیات میبد تعیین گردید و تمام مسائل مربوط به آن در شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده الهیات میبد مطرح و تصمیم گیری شد، به گونه ای که مدیر مسئول و سردبیر نیز توسط شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده مستقل الهیات میبد انتخاب و معرفی گردید؛ حتی مجوز علمی- پژوهشی آن نیز با پیگیری تک تک اعضای هیات علمی و مسئولین میبد بویژه امام جمعه محترم شهرستان اخذ گردید، اما پس از استقلال دانشگاه میبد، دانشگاه یزد این مجله را حق خود دانسته و اقدام به تغییر مدیر مسئول آن نمود.
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 4.333333333333333 stars out of 5.