Skip to Content

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد:


معاون فنی مرکز بهداشت استان گفت: بر اساس آمار 8 درصد جمعیت استان یزد سالمند هستند.

مسعود شریفی در گفت و گو با خبرنگار میبد خبر در خصوص جمعیت سالمند استان بیان داشت: بر اساس آمار 8 درصد جمعیت استان یزد سالمند هستند که تعریف سالمندی در حوزه وزات بهداشت به جمعیت بالای 60 سال اطلاق می شود.

وی افزود: با توجه به شاخص های جمعیتی و باروری که در کل کشور وجود دارد پیش بینی می شود اگر روند رشد جمعیت به همین منوال ادامه یابد احتمالا تا سال 2030 بیش از 25 درصد جمعیت سالمند شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان با اشاره به اینکه در سالیان اخیر سبک زندگی و الگوی فرزند آوری عوض شده است، اظهار داشت: با کاهش نرخ باروری و تعداد فرزندان رشد جمعیت کاهش یافته و افراد موجود سالمند می شوند سالمندان ما زیاد نشده اند بلکه جمعیت جوان کو شده برای همین درصد سالمندی در جامعه بالا رفته است.

وی در خصوص شاخص باروری در استان یزد اذعان داشت: شاخص باروری در استان یزد 2/5 بوده که نسبت به شاخص 1/8 کشوری از جایگاه مطلوبتری برخوردار هستیم ولی باید تلاش کنیم تا روند این شاخص را حفظ کنیم زیرا این عوامل به یکسری ساختار های بهم پیوسته در ارتباط است مثلا در شاخص ازدواج یکی از شاخص های مهم در این راستا می باشد وقتی این شاخص در استان کاهش یابد در نتیجه در چند سال آینده یا حتی سال بعد تولد نیز کاهش می یابد که در این زمینه باید اقداماتی نیز اصلاح شاخص های توسعه اقتصادی، بیکاری، اشتغال و فرهنگی صورت گیرد تا این شاخص اصلاح شود.

شریفی درباره عملکرد دانشگاه علوم پزشکی برای اصلاح ساختار ازدواج و تشکیل خانواده گفت: دانشگاه علوم پزشکی یزد کمیته ای را برای ارتقاء وضعیت خانواده در استان تشکیل داده که چند صاحب کمیته نظیر کمیته ترویج، تشکیل، تحکیم و تعالی در این کمیته اصلی فعالیت دارند و در واقع این یک فعالیت بین بخشی با حضور دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و سمن ها می باشد. برای جلوگیری از سیب های اجتماعی باید در زمینه تشکیل و تحکیم خانواده تلاش مضاعف داشت و مشکلات موجود در بحث باروری، فرزند آوری و سالمندی را حل کرد.

وی در مورد مهمترین عواقب سالمندی در جامعه ابراز داشت: یکی از اهداف کلان در حوزه سلامت افزایش امید به زندگی است تا بتوان این میزان را از سن 76 سال به 80 سال برسد ولی اگر این موضوع همراه با افزایش جمعیت جوان نباشد باعث کاهش نیروی کار و نیروی مولد اقتصادی می شود و بار اقتصادی که بر دوش جمعیت جوان بوده افزایش یافته و به حدی برسد جمعیت جوان دیگر پاسخگو نبوده و شاخص ها اقتصادی و سلامت پایین بیاید.

شریفی در خصوص دو فعالیت عمده دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص ارتقاء وضعیت خانواده و فرزند آوری خاطر نشان ساخت: توجه به امر ازدواج و تشکیل خانواده و ترویج آن در میان قشر جوان با همکاری معاونت های اجتماعی، بهداشتی و دانشجویی و اقدامات آموزشی در این خصوص یکی از فعالیت های اصلی دانشگاه می باشد. فعالیت مهم دیگری مشاوره فرزند اوری با تاکید بر این نکته افزایش کمیت را به هر قیمتی نمی خواهیم و با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره جمعیت که تاکید بر جمعیت سالم می باشد.کاری که دانشگاه در این خصوص انجام می دهد شناسایی خانواده های بدون فرزند، تک فرزندو دو فرزند و ارائه مشاوره های فرزند آوری برای آنها است.

وی در پایان در مورد اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یزد برای قشر سالمند گفت: در برنامه تحول سلامت برای سالمندان بته خدمات تعریف شده است که اقداماتی نظیر غربالگری و خطر سنجی در خصوص بیماریهایی نظیر دیابت، قلبی و عروقی و فشار خون صورت گرفته که پس از خطر سنجی و بر اساس نتایج آن برنامه های آموزشی به این افراد داده می شود. کلیه مراکز و پایگاههای سلامت نیز توسط مراقبین سلامت و بر اساس وضعیت آنها به سالمندان مراجعه کننده خدمات می دهند.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.