Skip to Content

علی رغم رشد 20درصدی آموزش سوادآموزی در استان؛

3 درصد یزدی ها هنوز بی سواد هستند


معاون سواد آموزی آموزش و پرورش یزد: میزان افراد بی سواد در استان یزد 3 درصد می باشد.

به گزارش میبد خبر، معاون سواد آموزی آموزش و پرورش یزد با اشاره به وضعیت سواد بر اساس سرشماری سال 90 در استان یزد، اظهار کرد: 29 هزار و 573 نفر بی سواد در استان وجود دارد.

مرآت امین ‌الرعایا با بیان اینکه وضعیت سواد در دو گروه سنی 6 سال به بالا و گروه سنی 10 تا 49 سال می باشد، افزود: در گروه سنی شش سال به بالا 8/78 و در گروه سنی زیر 50 سال 1/95 درصد باسواد می باشند که در کل درصد باسوادان در یزد 3 درصد بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان افراد بی سواد در استان 3 درصد می باشد، گفت: بخشی از بی سوادان را اتباع خارجی و آموزش ناپذیرها را تشکیل می دهند و با خارج کردن آنها از این آمار می توان گفت 97 درصد از مردم استان با سواد می باشند.

امین ‌الرعایا اذعان کرد: استان یزد در گروه سنی 6 سال به بالا دارای رتبه چهارم در کشور و در گروه سنی زیر 50 سال داردای رتبه ششم در کشور می باشد و با خارج کردن اتباع خارجی و آموزش ناپذیرها دارای رتبه اول تا سومی در کشور می باشد.

وی با بیان اینکه 3 هزار و 682 نفر در استان در دوره های آموزش نهضت سواد آموزی شرکت دارند، تصریح کرد: در سال جاری 2 هزار و 506 نفر تحت پوشش سواد آموزی، 766 در دوره انتقال و 410 نفر نیز در دوره تحکیم تحت پوشش می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد داشته ایم.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش یزد افزود: از این تعداد هزار و 33 نفر مرد، 2 هزار و 649 نفر زن می باشند که 418 نفر از آنها روستایی و 3 هزار و 264 نفر شهری می باشند و 1600 نفر از کل این افراد مربوط به اتباع خارجی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق آمار سال 93 در استان 714 نفر جامانده از تحصیل داریم که 20 درصد آن واقعی بود و توانسته ایم بخشی از این افراد را برای فراگیری دوره های آموزشی جذب کنیم.

امین ‌الرعایا با اشاره به دوره آموزشی برای افراد بی سواد، گفت: سواد آموزی، تحکیم و انتقال سه دوره آموزشی ارائه است و سرانه دوره‌های سوادآموزی به هر نفر 750 هزارتومان، در دوره تحکیم 130 هزار تومان، انتقال 820 هزار تومان است.

وی به فعالیت هار جدید ارائه شده به بی سوادان در استان اشاره کرد و افزود: آشنایی سوادآموزان با ICDL، دوره 60 ساعته زبان خارجه به صورت آموزشی در یزد برای 100 نفر برگزار می شود.

امین ‌الرعایا از طرح پاداش بُن برای بی سوادان خبر داد و افزود: این طرح که خاص روستائیان می باشد برای اولین بار در استان یزد و پنج شهرستان دیگر به صورت آزمایشی بُن یک میلیون تومانی دریافت می کنند و در صورتی که باسواد شوند این بن برای آنها اعتبار پیدا می کند.

انتهای پیام/ه

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.