Skip to Content

بعدازسالها تحقیق وپژوهش درمرکز رشدوفناوری میبدصورت گرفت

3دستاورد مبتکر میبدی برای اولین بار درجهان/از داروی کاهش دهنده قندخون تا آفت کش پسته وپماد سوختگی


مبتکر میبدی بعد از سالها تحقیق و پژوهش در مرکز رشد و فناوری میبد به سه دستاورد مهم علمی در حوزه گیاهان دارویی دست پیدا کرد.

به گزارش میبد خبر، سید محمدحسینی روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: پماد سوختگی،دو آفت کش درخت پسته و گیاهان گلخانه ای همچنین داروی کاهش دهنده قند خون که فرمولاسیون هرسه این دستاوردها برای اولین بار در دنیا اتفاق افتاده در سال 93 به ثبت رسیده اند و هم اکنون در مرحله تجاری سازی قرار دارند.

مجموع این دستادوردها چهار سال زمان و 50 میلیون ریال هزینه اولیه در بر داشته که این هزینه از سوی مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزدتامین شده است .

حسینی، پماد سوختگی گیاهی بر گرفته از گیاهی با نام علمی تیفا لاتیفولیا را اولین دستاورد خود عنوان کرد و گفت:این پماد که برای تولید آن از فرمولاسیون گیاهی گل مرداب استفاده شده و مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور قرار گرفته قادر است پس از 8 روز جای زخم سوختگی را بدون اسگار ترمیم و درمان کند.

حسینی تولید دو آفت کش درخت پسته و شته گیاهان گلخانه ای را دومین دستاورد خود برشمرد و گفت:با توجه به نیاز استان در باغات پسته و محصولات گلخانه ای برای کاهش آفت ها،دو آفت کش پسیل پسته و شته محصولات گلخانه ای را پس از تحقیق و پژوهش تولید کرده است که نمونه های اولیه آن در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در مزارع و آزمایشگاه مورد تست قرار گرفت و پس ازبهینه کردن فرمولاسیون کشاورزان می توانند از این آفت کش ها برای کاهش آفت به میزان سه در هزار در مزارع و گلخانه های خود استفاده کنند .

وی داروی کاهش دهنده قند خون را سومین دستاورد خود برشمرد و افزود:این دارو هم تاییدیه نهایی خود را از مرکز دانشگاه علوم پزشکی شیراز دریافت کرده است و امیدواریم در آینده نزدیک این دستاوردها را به مرحله تجاری سازی برسانیم .

این مبتکر جوان میبدی در ادامه از حمایت های مادی و معنوی پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد و فناوری میبد قدردانی کرد .

پماد سوختگی سید محمد حسینی در سال 93 بعنوان طرح برتر شناخته شد و بدین ترتیب این مبتکر میبدی از طرف پارک علم و فناوری استان بعنوان نوآور برتر شناخته شد .

دستاوردهای های این مبتکر میبدی به شماره های 82252 ،85212،85206 و 85068 به ثبت رسیده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.