Skip to Content

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد:


مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد گفت: طبق آمار موجود 22 درصد از كل طول قنوات استان در معرض مستقيم خطر سيل قرار داشته كه لازم است اين قسمت از مسير قنوات ايمن سازی شود.

به گزارش میبد خبر، سیدعلی‌اصغر مصطفوی، در خصوص تاثیر بارش و سیلاب‌های اخیر بر قنات‌های استان گفت: اکثر قنات‌های هوابین استان در اثر بارش‌های اخیر افزایش آبدهی داشته ولی اینکه این بارش ها توانسته باشد کمبود آب سفره های آب زیرزمینی استان را جبران کرده باشد امری دور از ذهن است.

وی ادامه داد: این بارش‌ها شاید بخش کوچکی از بیلان منفی آب‌های زیر زمینی استان را تأمین کرده باشد، با این حال جمع بندی مطالعات شرکت آب منطقه‌ای در آینده میزان تأثیر بارندگی‌های اخیر بر سفره‌های آب زیر زمینی را دقیقاً مشخص می‌کند.

تاثیر مثبت بارندگی‌ها بر قنوات واقع در مناطق کوهستانی

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد عنوان کرد: عمده قنوات استان یزد در مناطق كوهستانی واقع شده‌اند که آبدهی آنها تحت تأثیر شدید نزولات جوی و بارندگی قرار دارد و به همین دلیل بارندگی‌های اخیر تأثیر مثبتی بر آبدهی آنها داشته ولی از آنجا که این افزایش در فصل آبیاری صورت نگرفته تأثیر چندانی در تأمین اب کشاورزی نداشته و بیشتر به تغذیه سفره‌های پایین دست کمک نموده است.

مصطفوی ادامه داد: بارندگی های خوبی که در استان‌های همجوار فارس و اصفهان اتفاق افتاده تا حدی در بهبود آبدهی قنوات شهرستان‌های مجاور از جمله خاتم و ابرکوه تأثیر داشته است.

تامین‌ 20 درصد آب مصرفی کشاورزی استان از قنوات و چشمه‌ها

وی تصریح کرد: متوسط آبدهی هر قنات تا قبل از بارندگی‌های اخیر در استان یزد 2 لیتر در ثانیه برآورد شده است و از مجموع دو هزار و 630 رشته قنات استان 170 میلیون متر مکعب در سال آب استحصال می‌شود.

 مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد با بیان اینکه در مجموع حدود 20 درصد از آب مصرفی در بخش کشاورزی استان یزد از این قنوات و چشمه ها تأمین می‌شود، افزود: حدود 82 درصد آبهای استحصالی استان در بخش كشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

22 درصد از کل طول قنوات استان یزد در معرض خطر سیل

مصطفوی در مورد آسیب پذیری قنوات استان گفت: طبق آمار موجود 22 درصد از كل طول قنوات استان در معرض مستقیم خطر سیل قرار داشته كه لازم است این قسمت از مسیر قنوات ایمن سازی شود.

وی تصریح کرد: قنوات در مقایسه با سایر منابع آبی در مقابل حوادث غیرمترقبه بویژه سیل آسیب پذیری شدیدی داشته و می‌بایست به اجرای پروژه هایی كه آسیب پذیری آنها را كاهش دهد از جمله طوقه چینی میله‌ها، نصب در‌پوش بر روی میله‌ها، ایجاد خاكریز و دیوارهای حفاظتی، نصب كول‌های بتنی مسلح در كوره قنوات بخصوص در نقاط ریزشی كوره بیشتر توجه كرد.

انتهای پیام/

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.