Skip to Content

رئيس اداره بهزيستي میبد عنوان کرد

2130 پرونده به ثبت رسیده معلولیت در بهزیستی میبد/اشتغال و توانمندسازی و حفظ عزت نفس مشکلات مهم معلولین


رئیس اداره بهزیستی میبد گفت: بهزیستی توانسته است جایگاه مناسبی درخدمت رسانی به جامعه هدف برای خود درجامعه ایجادکند.

به گزارش میبد خبر، به مناسبت 13آذر ماه روز جهانی معلولین و جهت آگاهی ازخدمات و فعاليت هاي ارائه شده اداره بهزيستي به معلولین گفتگویی  با سعید مشایخ ، رئيس اداره بهزيستي میبد انجام شد.

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما لطفا معلولیت را تعریف کنید؟ به چه کسانی معلول گفته می شود؟ 

به هر نوع نواقصی چه مادرزادی چه در حین زندگی شامل حوادث ترافیکی،حوادث محیط کارکه در آن فرد دچار معلولیت شود.معلولین 5دسته تقسیم می شوند: جسمی حرکتی ،نابینایان، ناشنوایان، ذهنی و روانی مزمن

تعداد معلولین شهرستان میبد چقدر است؟
بهزیستی شهرستان میبد در حال حاضر2130پرونده به ثبت رسیده  معلولیت دارد.این معلولیت ها ی تحت پوشش  جسمی – حرکتی،ذهنی،بینایی،شنوایی،گفتاری و روانی می باشد.که بیشتر این معلولیت ها شامل جسمی _حرکتی و ذهنی می باشد.
دستگاههای متولی ارائه خدمات به معلولین  چه کسانی هستند؟
ارائه خدمات  به معلولین و ثبت این خدمات در بانک اطلاعاتی به طور کلی متولی امور معلولین بهزیستی می باشداما دستگاههایی هم هستند که در این امر درگیر هستندمثلا در خصوص مناسب سازی شهرداری،فرمانداری،نظام مهندسی،شورای ترافیک،راهنمایی و رانندگی و....  همکاری خوبی با بهزیستی داشته اند.
خدمات ارائه شده به معلولین را توضیح دهید؟
فعالیتهای سازمان بهزیستی برای افراد معلول:
- پیشگیری از معلولیتها (ژنتیک،غربالگری معلولیتها،پیشگیری سطوح ثانویه،ثالثیه و ....)
- حمایتهای حوزه مسکن واشتغال
- ایجاد و توسعه مراکز و موسسات غیر دولتی و جلب مشارکت آحاد مردم و بهره مندی بیشتر معلولان و حمایت و نظارت بر اینگونه مراکز و استانداردسازی حدمات به معلولان
- شناسایی و نیاز سنجی و تعیین الگوی خدمات توانبخشی بر اساس طبقه بندی بین المللی معلولیت ICF ،اجرای برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR با هدف شناسایی ،پیشگیری از معلولیتهای ثانویه و ثالثیه ،آموزش فرد و خانواده ،بهره گیری از پتانسیل های فرابخشی در ارائه خدمات و ....
- فعالیت کمیته های تخصصی توانبخشی و بهره گیری از نظرات کارشناسان تخصصی در ارائه خدمات و وسایل و تجهیزات نوین و کارامد توانبخشی و توانپزشکی،خدمات تخصصی چون کاشت حلزون،ارتزها و پروتزها،نرم افزارهای مورد نیاز و موثر جهت معلولین
- خریدخدمات و یاارائه فعالیتهای تخصصی توانپزشکی وتوانبخشی دولتی وغیر دولتی شامل خدمات فیزیوتراپی،کاردرمانی،گفتاردرمانی ،بینایی وشنوای شناسی،روانشناسی،آرمون های هوشی،خدمات ارتوپدی فنی،هنردرمانی معلولان،توانبخشی حرفه ای
- حمایتهای آموزشی(کمک هزینه های تحصیلی،دانشجویی
- کمک هزینه های مناسب سازی منزل کمک هزینه مناسب سازی وسایل حمل و نقل شخصی معلولان 
- پرداخت حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی ، پرداخت کمک هزینه توانبخشی مستمر،پرداخت کمک هزینه های موردی 
- فعالیتهای اردویی،زیارتی سیاحتی و فوق برنامه با محوریت تشکل ها و مراکز و موسسات غیردولتی و با حمایت و نظارت سازمانی ،فعالیتهای هنری (تئاتر،موسیقی،نقاشی و.....)
- ارائه طرحهای تخصصی ویژه شامل خدمات دندانپزشکی معلولان، حمایتهای تخصصی بیماران متابولیک و در راس آنها بیماری PKU و..
- شناسایی و ارائه خدمات به کودکان اوتیسم
- برپایی نشست ها و جلسات تخصصی با سایر دستگاهها و نهادها (مانند شوراهای مناسب سازی و سالمندان استانی و شهرستانی و ....)
- اجرای برنامه های آگاهسازی،اطلاع رسانی،بسیج تشکل های مطالبه گر معلولان جهت اجرایی شدن قوانین و حقوق افراد دارای معلولیت و برابر سازی فرصت ها از جمله ایاب و ذهاب ،دسترسی،اشتغال که مهمترین و اساسی ترین عامل در خودکفایی و اتقلال فردی و اجتماعی معلولان می باشد. 
تشکلات خاصی  از معلولین در شهرستان میبد وجود دارد؟
هم اکنون بیش از 12 سال ازفعالیت تشکل جامعه معلولین  شهرستان می گذرد که چندین سال است این انجمن در زمینه تاکسیرانی، طرح مراقبین در منزل،برگزاری کارگاههای آموزشی پیشگیری از معلولیت ها،مهارتهای زندگی و ... نموده است همچنین امسال این جامعه موفق به رتبه برتر در اجرای طرح مراقبین در منزل شده است. تشکل جامعه نابینایان  نیز در شرف فعالیت به طور رسمی است.
در حال حاضر چند  مرکز غیر دولتی  زیر نظر بهزیستی میبد به معلولین خدمت می دهد؟
تاکنون 2مرکز ویزیت در منزل ایجاد شده ،4مرکز روزانه شامل سالمندان حبیب ابن مظاهر،مرکز بیماران روانی مزمن و روزانه جسمی حرکتی طنین و حرفه آموزی رشد
در حال حاضر مرکز شبانه روزی معلولین ذهنی شقایق و مرکز شبانه روزی معلولین روانی محبت را داریم.مرکز مراقبین در منزل نجوا که زیر نظر جامعه معلولین  فعالیت خود را از سال گذشته آغاز کرده است. 
تحصیلات معلولین در چه سطحی میباشد؟
سطح سواد معلولین در شهرستان میبد نسبتا خوب است. مادرحال حاضر نابینایی با مدرک دکتری از دانشگاه تهران داریم.چند نابینا ی حافظ قرآن کریم داریم. و در معلولیت های جسمی و شنوایی معلولین با مدرک فوق لیسانس نیز داریم.
بزرگترین مشکل معلولین از نظر شما چه مساله ای میباشد؟
یکی مشکل اشتغال و توانمندسازی و حفظ عزت نفس معلولین،یکی دیگر عدم باور کردن معلولین توسط آحاد جامعه و دیگری بی توجهی یا کم توجهی برخی ادارات، نهادها، کارخانجات و شرکتها در به کارگیری افراد معلول میباشد.
برنامه هایی که به مناسبت گرامیداشت این هفته در نظر گرفته شده است ؟
برگزاری نمایشگاه دستاوردهای معلولین از تاریخ 14آذرلغایت 20آذر ماه در سالن جامعه معلولین، برگزاری جشن معلولین،برگزاری همایش معلولین ضایع نخاعی و....  از جمله برنامه های اجرایی این هفته میباشد.
سخن آخر: 
مردم جامعه ما مساله مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند ودر کنار آن به مسائلی که باعث معلولیت می شود از جمله عدم رعایت نکات ایمنی( نبستن کمربند،کلاه ایمنی  ومباحث ترافیکی) را جدی بگیرند.
ومسئولین این باور داشته باشند که معلولین نیاز به ترحم ندارند ومعلولیت محدودیت نیست و در امر اشتغال این عزیزان همه مسئولین همکاری لازم داشته باشند.
انتهای پیام/اح
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.