Skip to Content

رييس بهزيستي شهرستان میبد:

20 کودک مبتلا به اوتیسم در میبد شناسایی شدند/ برگزاری اولین همایش اوتیسم در شهرستان میبد


ريیس اداره بهزیستی شهرستان میبد گفت: تاکنون 20 کودک مبتلا به اوتیسم در این شهرستان شناسایی شده اند.

سید محسن فلاح در گفت و گو با خبرنگار میبد خبر با بیان اینکه اوتیسم یک اختلال روانی است، عنوان کرد:  با اجرای طرح غربالگری اوتیسم تا کنون 20 کودک مبتلا به این اختلال در میبد شناسایی شده و در بهزیستی میبد تشکیل پرونده داده اند.

وی افزود: اوتیسم یک اختلال رشدی مغزی است که به‌ وسیله آسیب در مداخلات اجتماعی و ارتباط و همچنین رفتارهای تکراری و ویژه تقسیم‌ بندی می‌شود و این علائم همگی قبل از سه سالگی کودک ایجاد می‌شود.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد خاطرنشان کرد: این اختلال، علت دقیق و مشخصی ندارد؛ اما اگر به موقع تشخیص داده شود، از شدت علائم آن کاسته می‌شود و فرد مبتلا می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی بازگردد.

فلاح هدف اصلی بهزیستی در اين رابطه را حمایت از کودکان اوتیسم و همچنین توانمند کردن این افراد عنوان کرد و افزود: درجهت کمک و حمایت به این قشر از جامعه، نیازمند همکاری با سایر نهادها از جمله آموزش و پرورش و مراکز فنی و حرفه‌ای برای آموزش هستيم.

وی با اشاره به اینکه درمان قطعی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، اضافه کرد: بهترین زمان درمان و شناسایی 2 تا 5 سالگی است که از طریق کاردرمانی و گفتاردرمانی عوارض این بیماری کاهش می‌یابد.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد با بیان این‌که اوتیسم اختلالی است که با آگاه‌سازی والدین می‌توان در جهت بهبود و کنترل آن  اقداماتی را انجام داد، اظهار داشت: در خصوص اختلال اوتیسم، ضروری است که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای والدین، در جهت کنترل آن اقدام کرد.

فلاح کمبود شیوه‌های آموزش پزشکی مناسب در خصوص آشنایی با علائم این بیماری را یکی از علل شناسایی نشدن این بیماری در گذشته دانست و افزود: نداشتن علم و آگاهی در خصوص شناسایی این بیماری و همچنین وجود نداشتن تست‌های استاندارد از مهمترین دلایل شناسایی نشدن کودکان مبتلا به این بیماری در گذشته بوده است.

وی در ادامه ابراز داشت: در حال حاضر یک مرکز تخصصی اوتیسم در شهر یزد فعال است که خدمات آموزشی، توانبخشی، کاردرمانی، گفتاردرمانی،هنردرمانی، بازی درمانی و مشاوره را به بیماران ارائه می‌کند.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد در پایان اظهار داشت: اولین همایش اوتیسم در شهرستان ميبد با همکاری موسسه جامعه معلولین 26 فروردین‌ماه جاري  از ساعت 17 در محل سالن فرمانداری این شهرستان با تدریس دکتر «محمد حسن فلاح» روانشناس و مدرس دانشگاه برگزار شود.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.