Skip to Content

مدیرکل راه و شهرسازی یزد:

۲۰۰ هزار نفر از جمعیت یزد حاشیه نشین هستند


مدیرکل راه و شهرسازی یزد با اشاره به اینکه رویکرد درآمدمحور از مدیریت شهری باید حذف شود، گفت: ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت یزد حاشیه‌نشین و یا در مناطق و سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

به گزارش میبد خبر، محمدرضا نقصان محمدی شامگاه شنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهر یزد که با حضور نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل امور شهری استانداری یزد، دادستان یزد، مدیرکل راه و شهرسازی، رئیس نظام مهندسی و جمعی از مدیران عمرانی استان و با موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز در یزد برگزار شد، اظهار داشت: از یک طرف به نظر می‌رسد وضعیت ساخت و ساز در یزد بحرانی است ولی از طرف دیگر ساختمان‌های خوب هم در یزد داریم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد ادامه داد: همانطوری که یک ساختمان مشکل‌دار در یزد بد است، ساختمان‌های خوبی هم هست که باید به آن توجه صورت گیرد.

وی ادامه داد: آمار و ارقام بیان می‌کند ساختمان‌هایی که تقریبا با پیمانکار و مجری مشخصی ساخته می‌شود حتی اگر ناظر هم نداشته باشد به خوبی پیش‌ می‌روند.

نقصان محمدی خاطرنشان کرد: ساختمان‌های مشکل بیشتر ساختمان‌هایی است که با مصالح بنایی ساخته می‌شوند و رعایت ضوابط و مقررات در آنها صورت نمی‌گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد با بیان اینکه تقریبا 20 درصد سطح شهر و جمعیت شهری یزد در بافت‌های هدف، حاشیه نشینی و بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که حدود 200 هزار نفر جمعیت استان یزد هستند در این بافتها سکونت دارند.

وی افزود: این هفته آخرین جلسه بررسی طرح تفصیلی یزد که چندین سال معطل مانده بود را انجام می‌دهیم ولی عدم اجرای طرح تفصیلی مشکل اصلی ما نیست بلکه نگاه و رویکرد ما به شهر و مدیریت شهری مهمترین مشکل است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد خاطرنشان کرد: وقتی نگاه ما درآمد محور باشد، طبیعتا خیلی مسائل تغییر پیدا می‌کند، ما الان به نگرش‌های کیفیت محور و هویت محور نیاز داریم، وقتی به تخلفات مختلفی که در شهر اتفاق می‌افتد رجوع می‌کنیم، ‌می‌بینیم واقعا این مشکلات به دلیل نوع رویکرد و نگاه ماست.

نقصان محمدی با بیان اینکه تخلفاتی که در شهر اتفاق می‌افتد جنسیت‌های مختلفی دارد، گفت: حذف پارکینگ، اضافه ساختن یک یا دو طبقه، عدم رعایت آیین نامه 2800، احداث نامناسب پله، ساخت و ساز با کاربری غیر از کاربری مصوب، عدم رعایت سیما و منظر شهری، ارتفاع نامجاز و موارد مختلف دیگر از جمله این تخلفات است.

وی خاطرنشان کرد: دلیل این تخلفات در سه موضوع قابل جمع بندی است که در درجه اول مربوط به عدم آگاهی مردم از قوانین و مقررات است، همچنین دخالت زیاد افرادی که صلاحیتی در ساخت و ساز ندارند و ضعف در قوانین و مقررات هم دیگر عوامل ساخت و ساز غیرمجاز است.

انتهای پیام/

تسنیم
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.