Skip to Content


گفتگوی صمیمانه با نفر دهم کنکور سراسری از شهرستان میبد


دانش آموز میبدی موفق به کسب رتبه دهم گروه علوم انسانی در آزمون سراسری سال 95 گردید حال به بهانه تبریک کسب این موفقیت به سراغ او رفتیم تا از حال و نحوه مطالعه و حس خوب او پس از اعلام نتایج کنکور و پیروزی در این ماراتن نفس‌گیر بیشتر بدانیم.

"علیرضارضایی " اهل شهیدیه شهرستان میبد، موفق به کسب رتبه دهم گروه علوم انسانی در آزمون سراسری ورودی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سال ۹۵ شد.این نخبه میبدی که دوران تحصیل خود را در دبیرستان مولوی پشت سر گذاشته،  در گفت و گو با خبرنگار سایت "برج نیوز"، رمز موفقیت خود را، پس از لطف خدا، پشتکار، تلاش زیاد و حمایت خانواده خود بیان کرد.

آقای رضایی که قصد تحصیل در رشته قضایی و حقوق دانشگاه تهران را دارد، گفت: در دوره آماده سازی خود برای کنکور، علاوه بر استفاده از کتب کمک درسی، روزانه بین ۸ تا ۱۰ ساعت درس می خواندم.

*با تشکر از شما که وقتتان را در اختیار ما قرار داده اید درابتدا خودتان را معرفی کنید ؟

بنده علیرضا رضایی متولد ۲۰ شهریور ۱۳۷۷هستم که تا مقطع دیپلم در دبیرستان رحیمی فر بفروییه و بعد از تغیر رشته از رشته ریاضی به رشته ی علوم انسانی به دبیرستان مولوی میبد آمدم .

*انتظار رتبه اول کنکور را داشتید؟

تا قبل از امتحان کنکور سراسری انتظارم در همین حدود بود و حتی انتظار بیشتر از این ها را داشتم و بعد از کنکور امیدوارتر شدم .

*چطور خبردار شدید ؟ غافلگیر و هیجان‌زده نشدید؟

سه شنبه شب بود که دوستانم به من خبر دادند که نتایج کنکور امشب ساعت ۱۲ بامداد مشخص می گردد خودم هرچه تلاش کردم که وارد سایت سازمان شوم نشد  هنگامی که پدر وارد سایت شد و رتبه ام را به من گفت خیلی خوشحال شدم .

*شیوه درس خواندن علیرضا رضایی و نحوه آماده شدن برای کنکور؟

 زندگی ام را تعطیل نکردم تا به درس خواندن بپردازم . همه می پرسن روزی چند ساعت درس خواندی این که روزی چند ساعت درس خواندم مهم نیست مهم درست درس خواندن است شاید کسی که روزی ۱۴ ساعت درس بخواند از فردی که روزی ۶ ساعت درس بخواند رتبه اش پایین تر شود و این مهم به این دلیل است که مفید درس خواندن را بعضی ها یاد نگرفته اند.

من از مهر پارسال بود که روزی ۶ ساعت درس می خواندم رشته انسانی چون چند درس تخصصی مهم داردو ضریب بالاتری را داراست باید روی این درس ها زوم کرد .بنده چون در رشته ریاضی بودم در  درس ریاضی و عربی بسیار قوی بودم و این مسئله مرا برای پرداختن به درس های حفظی کمک بیشتری کرد.

*برای رتبه تک رقمی در کنکور چقدر باید درس خواند؟ شما چقدر زمان برای این موضوع اختصاص می‌دادید؟

از مهرماه روزی ۶ ساعت درس می خواندم ولی از نوروز درس خواندن خود را افزایش دادم تا یک ماه مانده به کنکور روزی ۱۰ ساعت درس می خواندم

*از تغیر رشته ناگهانی تان از ریاضی به علوم انسانی برایمان بگویید؟

دبیرستان را در مدرسه شهید رحیمی فر بفروییه بودم و هنگامی که دیپلم گرفتم با تشویق های معلم دلسوزم آقای افخمی به رشته انسانی تغییر رشته دادم.

*برای انتخاب رشته چه برنامه‌ای دارید ؟ یزد ماندگار می‌شوید؟

به رشته حقوق علاقه زیادی دارم به احتمال زیاد رشته حقوق تهران یا تحصیل در دانشگاه علوم قضایی را اولویت اول در انتخاب رشته قرار دهم

*چرا دانشگاه یزد نه؟

می خواهم به تهران بروم تا تجربه کسب نمایم و افزایش علمم در شهر های بزرگ کشور باشد.

*چه پیشنهادی برای کسانی که سال آینده کنکور می‌دهند دارید؟

در رشته ی خودم یعنی انسانی بچه ها نباید نگران زمان باشند و از هرموقع شروع کنند دیر نیست در ابتدا از درس های مهم مانند عربی، ادبیات و .. شروع کنند تا پایه ی درس های تخصصی شود و درس خواندنشان با برنامه ریزی باشد.

*به کلاس‌های کنکور هم می‌رفتید؟

درآزمونهای تستی دو تا از نهادهای آموزشی معتبر کشور شرکت مداوم داشتم  ولی با آموزش کامل عربی توسط استاد عزیزم آقای حسنی و کسب تجربیات کافی در رشته ریاضی، پایه ی علوم انسانی خود را قوی کرده بودم و با شرکت در کلاس های کنکور ضعف ها و قوت هایخودم را ارزیابی میکردم.

*به جز درس به چه چیزهای دیگری علاقمند هستید و دنبال می‌کنید؟

علاقه خاصی به کتاب های تاریخی و فوتبال دارم.

*به سؤالات کنکورهای سال‌های گذشته چه‌قدر بها می‌دادید؟

از سوالات کنکور سال قبل به طور ویژه استفاده کردم هم قبل کنکور و هم در کنکور به طوری که حدود ۲۰ درصد در سوالات کنکور تاثیر داشت.

*نقش قرآن و ائمه اطهار(ع) را در زندگی خود و به ویژه کنکور چقدر می دانید؟ 

بنده در قبل از کنکور به کلاس های حفظ قرآن حضرت معصومه (س)میرفتم و چند جز قرآن را حفظ بودم مطمئنم اگر به این جایگاه رسیده ام به خاطر تاثیر قرآن در زندگی ام است و بنده حضرت امام صادق (ع) را اسوه خود در زندگی و مسیر روبروی خویش قرار داده ام .

*معضل و مشکل خاصی برای رسیدن به این هدف پیش روی شما بود یا خیر؟ 

متاسفانه رشته علوم انسانی از مظلوم ترین رشته ها در بین رشته هاست و یکی از غیرحرفه ای ترینکارهایی که متاسفانه در بعضی از مدارس انجام می گردد هدایت تحصیلی برای دانش آموزان است مثلا اگر ۳۰ نفر کنکوری در مدرسه باشند۱۵ تا ۲۰ نفر برتر کلاس تقسیم می کنند در دو رشته علوم تجربی وریاضی و هرکه باقی ماند می گویند به رشته انسانی برو و این در حالی است که همه سیاست مداران و اکثر کارمندان ادارات ما رشته علوم انسانی بوده اند و هنگامی که علاقه در رشته نباشد فساد در ادارات پیش می آید.

*و اما صحبت پایانی :

در پایان از شما  و همکارانتان در سایت برج نیوز که با پیگیری های مداوم برای مصاحبه زحمت کشیده اید قدردانی می کنم انشالله بتوانم با ادامه تحصیلم خدمتی برای شما و مردم ایران به خصوص شهرم میبد انجام دهم.

آقای رضایی پدر علیرضا که در فراهم نمودن زمینه و اسباب مناسب برای موفقیت فرزندش در کنکور و کسب علم دریغ نکرده و خود نیز دانش آموخته یکی از دانشگاههای استان تهران میباشد گفت:

بنده ضمن تشکر از فرزندم به خاطر تلاش های بی وقفه خود در کنکور خواسته ام این است که برای مردم خدمت کند وانشالله بتواند برای کشور و شهرستان میبد مفید باشد بنده به عنوان پدر فقط وظیفه خود را انجام داده ام من و مادر علیرضا فقط خط و مسیر  را به او می دادیم وتمام تلاش از خود او بودامیدوارم پسرم بتواند در هرکجا از یزد تا تهران بتواند مدارج علمی خود را افزایش دهد و در همه زمینه ها موفق و پیروز باشد بنده از اینکه ایشان در تهران کسب علم کنند مشکلی ندارم چون معتقدم انسان در سختیها آبدیده تر میشود و همچنین منابع علمی موجود در دانشگاههای پایتخت به مراتب بهتر و بیشتر از سایر دانشگاه ها می باشد.

 

 
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.