Skip to Content


گروکشی انتخاباتی با سهام عدالت؟


وعده پراخت سود سهام عدالت در اسفند ۹۶ این گمانه را تشدید می‌کند که "می‌خواهند تلویحاً به مردم بگویند، از آنجایی که معمولاً دولت‌های جدید وعده دولت‌های قبلی را عملی نمی‌کنند، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که به سود می‌رسید، بهتر است دولت عوض نشود".

به گزارش ميبد خبر، هفته جاری پر بود از خبرهای مربوط به سهام عدالت؛ سهامی که به‌تعبیر گروهی از کارشناسان شاید سناریوی جدید دولت برای کسب درآمد و هم کسب رأی باشد!

دولت در روزهای اخیر از سامانه سهام عدالت رونمایی و اعلام کرد: مشمولان می‌توانند با ورود به این سامانه در جریان سود سهام عدالت خود قرار گیرند؛ دولت اما زمان دریافت سود سهام عدالت را اسفند 96 اعلام کرده است.

زمان تعیین شده برای پرداخت سود سهام عدالت می‌تواند روی دیگر سناریوی طرح جدید سهام عدالت را برای مردم نشان دهد؛ تجربه سال‌های قبل نشان داده که معمولاً دولت‌های جدید برنامه‌ها و طرح‌های دولت قبل را نه‌تنها اجرا نمی‌کنند و ادامه نمی‌دهند بلکه عملاً با سنگ‌اندازی‌ها و اظهاراتی مبنی بر غیرکارشناسی و پرهزینه بودن از زیر بار اجرا شانه خالی می‌کنند.

این موضوع واقعیتی است که تقریباً در تمام دولت‌ها مشاهده شده است؛ نمونه عینی شانه خالی کردن دولت‌های جدید از اجرای طرح و برنامه‌های دولت‌های قبل به‌وضوح در مسکن مهر نمایان است. دولت جدید از همان ابتدا این طرح را شکست خورده و غیرکارشناسی اعلام کرد و طی سه سال گذشته در عمل هیچ اقدامی برای تسریع در واگذاری مسکن مهر به مردم نکرد و در مقاطعی دستور به توقف پروژه‌ها هم داد.

در خصوص سهام عدالت نیز برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است که دولت برنامه انتخاباتی خود را از اسفند 95 کلید زده و شاید بنا دارد برای جلب رأی بیشتر از سود سهام‌های مردم استفاده کند.

این گمانه‌زنی‌ها زمانی به یقین نزدیک‌تر می‌شود که اظهارات مسئولان دولتی درباره زمان واریز سود سهام عدالت در سال 96 یعنی بحبوحه انتخابات را مرور می‌کنیم؛ پوری حسینی رئیس کل سازمان خصوصی سازی از پرداخت سود سهام عدالت به 49 میلیون نفر تا اسفند 96 خبر داده و گفته، برای 49 میلیون و 226 هزار و 193 نفر صورت‌حساب سهام عدالت تهیه شده است و به آنان اعلام می‌شود چقدر سود به سهام آنان تعلق می‌گیرد.

وی که از دوربین سیما با مردم سخن می‌گفت، تأکید کرد که از ابتدای سال آینده و با برگزاری مجمع عمومی شرکت‌ها سود سهام عدالت به‌جای واریز به خزانه میان مشمولان تقسیم می‌شود. با توجه به زمان برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها سود سهام از انتهای تیر تا اسفند سال 96 محاسبه و سازمان خصوصی سازی میان مشمولان سهام عدالت توزیع می‌کند.

رئیس سازمان خصوصی اما درباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تبلیغاتی بودن ارائه صورت‌حساب سهام عدالت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفت: هیچ نیتی جز تعیین تکلیف دارایی‌های مردم وجود ندارد.

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، برنامه دولت برای واریز سود سهام عدالت پایان سال 96 و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است؛ ولی باتوجه به تجربه‌ای که از گذشته دولت‌های قدیم و جدید وجود دارد و عموم مردم هم به این تجربه باور دارند، برخی گمانه‌زنی‌ها از گروکشی انتخاباتی با وعده واریز سود سهام عدالت حکایت دارد.

شاید یکی از سناریوهای بدبینانه این باشد که به مردم تلویحاً بگویند،"اگر می‌خواهید سود سهام عدالت را دریافت کنید باید باز هم به این دولت رأی دهید تا بعد از انتخابات نسبت به واریز سود اقدام کند، در غیر این‌صورت معلوم نیست اگر دولت دیگری بعد از ما روی کار بیاید اعتقادی به سهام عدالت و واریز سود آن داشته باشد!".

انتهای پیام/*

تسنیم
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.