Skip to Content

دبیر کنگره شعر توحیدی در میبد:

کنگره شعر توحیدی امسال متفاوت تر از دوره ی قبل است


حجت الاسلام زکریا اخلاقی بیان داشت: برگزاری بخش ویژه شعر توحیدی کودک و نوجوان، رونمایی از یک کتاب و ... از جمله برنامه های پیش بینی شده در دومین کنگره شعر توحیدی می باشد.

گزارش: صابرآقایی-محمدحسین حفیظی

حجت الاسلام زکریا اخلاقی در مصاحبه با میبدخبر در آستانه برگزاری دومین کنگره سراسری شعر توحیدی بیان داشت: امسال هم استقبال خوبی از کنگره شده است و 227 شاعر از برجسته ترین شاعران، ازسراسر کشور و با 600 اثر در کنگره شرکت کرده اند.

دبیر کنگره شعر توحیدی در میبد ضمن یادآوری برگزاری اولین دوره در سالهای قبل اشاره کرد: یکم اردیبهشت امسال دومین کنگره شعر توحیدی برگزار می شود و این کنگره به این نام تا به حال در هیچ کجا برگزار نشده است.

حجت الاسلام زکریا اخلاقی در ادامه مهمترین اهداف برگزاری کنگره شعر توحیدی را اینگونه بیان داشت:

اولین هدف ما، پرداختن شاعران به توحید و خلق آثار توحیدی است. می خواهیم شاعران را متوجه این فضا کرده و آنها ترغیب به گفتن شعر در مورد اوصاف و افعال خداوند متعال شوند. با این کار گنجینه  ادبیات معاصر را از اشعار توحیدی غنی شده و یک گنجینه غنی و سرشار شعر توحیدی به وجود می آید. همانگونه که آثار گذشته ما سرشار از معنویت، توحید و معارف توحیدی است، ولی متاسفانه در دوران معاصر کمتر به شعر توحیدی توجه شده است.

 دومین هدف از برگزاری این کنگره، ایجاد فضای توحیدی در جامعه است تا جامعه بیشتر متوجه خداوند بشود. توجه و محبت به خداوند در جامعه افزون گردد. طبیعتا در اخلاق و رفتار جامعه هم اثر می گذارد و در نتیجه فرهنگ جامعه بهتر می شود.

هدف دیگر ما از برگزاری کنگره شعر توحیدی در مقیاس کشوری، تقویت مبانی توحیدی است. می دانید یکی از اتهاماتی که جریان تکفیری به شیعیان می زنند ضعیف بودن توحید در میان شیعیان و مشرک خواندن آنها است. لازم دانستیم با برگزاری این کنگره گامی بسیار کوچکی در این جهت برداشته باشیم. وقتی آثار و ادبیات توحیدی خلق بشود و به این سو برویم، و بخشی ازسروده های شاعران به توحید اختصاص یابد، خود به خود باعث خواهد شد که این اتهامات رفع شود. و امیدواریم که این کنگره بتواند در آینده این اثر را بگذارد. البته اکنون کنگره نمی تواند این اثر را بگذارد، چرا که اغراض دیگری نیز در پشت اتهامات وارد به شیعیان وجود دارد. اما ما در نظر داریم طبق فرمایش حضرت آیت الله اعرافی مبنی بر جهانی کردن کنگره شعر توحیدی؛ در آینده کنگره شعر توحیدی را در ابعاد جهانی و بین المللی برگزار کنیم و شاعران دیگر زبان ها همچون زبان های عربی، اردو و ... نیز در این کنگره شرکت کرده و باعث شویم توجه به شعر توحیدی در ابعاد جهانی نیز بیشتر شود.

ایشان با اشاره به راه اندازی بخش شعر توحیدی کودک و نوجوان در کنگره امسال، گفت: برای اولین بار در کنار شعر بزرگسال بخش شعر توحیدی ویژه کودکان و نوجوانان را هم راه اندازی کرده ایم. امسال کنگره در دو بخش کودک و نوجوان و بزرگسال برگزار خواهد شد.

کودکان فطرت پاک و بی آلایشی دارند و هرچه که در کودکی به آنها آموخته شود، بسیار در اخلاق و رفتار و ... آنها در آینده تأثیر گذار خواهد بود و پایه ی بسیاری از آداب بزرگسالی در کودکی ریخته می شود. یکی از شیوه های مؤثر برای القای معارف توحیدی به کودک استفاده از ابزار شعر می باشد. از این رو امسال با برپایی بخش کودک و نوجوان خواستیم توجه شاعران را به این نکته نیز جلب نماییم. به حمد لله خیلی از این بخش استقبال شد و بعد از دادن فراخوان شاعران اشعار بسیاری در این بخش سروده و برای کنگره ارسال کرده اند. البته این کار مسبوق به سابقه بوده است و قبلا هم شاعران در این بخش شعرهایی را داشته اند.

وی افزود: ضمنا ما برای این کنگره به یک از شاعران کودک و نوجوان سفارش داده ایم که شعرهایی را که در 50 سال اخیر در حوزه شعر توحیدی کودک و نوجوان سروده شده را جمع آوری نموده و به صورت کتابی با عنوان "خدا در شعر کودک" درآورده ایم و ان شاءالله از این کتاب در زمان برگزاری کنگره شعر توحیدی امسال رونمایی خواهیم کرد. این کتاب برای معلمان و مربیان فعال در حوزه ی کودک بسیار مفید می باشد و با کمک این کتاب می توانند آموزه های توحیدی را با زبان شعر و قابل فهم در اختیار کودک قرار دهند.

 ایشان درمورد میزان استقبال از جشنواره امسال و آمارها بیان داشت: امسال هم استقبال خوبی از کنگره شده است و 227 شاعر از برجسته ترین شاعران، ازسراسر کشور و با 600 اثر در کنگره شرکت کرده اند.

حجت الاسلام زکریا اخلاقی درپاسخ به سوالی مبنی بر دسترسی به آثار برگزیده کنگره شعر توحیدی بیان داشت: کل آثار ارسال شده و برگزیده شده در دبیرخانه کنگره شعر توحیدی موجود و در دسترس می باشد. ما گزیده آثاردوره قبل را در "ویژه نامه نفحات" چاپ کردیم و در این دوره هم در یک ویژه نامه محدود تر چاپ کرده ایم. در نظر داریم بعد از کنگره سوم، مجموعه آثار برگزیده 3 کنگره را جمع آوری نموده و به صورت کتابی درآوریم.

وی افزود: نکته پایانی اینکه بنده از تمامی کسانی که ما را در برگزاری و برپایی کنگره یاری کرده اند تشکر می کنم. به ویژه از امام جمعه محترم شهرستان حضرت آیت الله اعرافی از روز اولی که طرح این کنگره داده شد، همواره مشوق و یاور ما در برگزاری این کنگره بوده اند. همچنین بنده از مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد یزد جناب آقای غیاثی، جناب آقای هنردوست و از مسئولان ادارات و نهادها و مراکز آموزش عالی شهرستان میبد که نهایت همکاری را در هر دو کنگره با ما داشتند تشکر می کنم.

وی گفت: همچنین از خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز سپاسگزار هستم که اخبار هر دو کنگره را به خوبی انعکاس داده اند.

لازم به ذکر است: کنگره شعر توحیدی شنبه در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود. صبح ویژه شعرا در یکی از خانه های سنتی میبد برگزار، و عصر نیز در محل دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان میبد و باحضور مسئولین و علاقه مندان به شعر و ادبیات، از ساعت 5 بعد از ظهر تا ساعت 8 برای عموم مردم برگزار می شود.

انتهای پیام/م.ح
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.