Skip to Content


کمر جاده میبد به اردکان شکسته شده است


پدر کویر شناسی ایران، در گفتگویی هشدار داد: فرونشست زمین یک سوم مساحت کشور را تهدید می‌کند علی الخصوص در مناطق موجود که برداشت آب‌های زیرزمینی بالایی دارند.

به گزارش "میبدخبر"، پروفسور پرویز کردوانی، کویرشناس گفت: درباره قطار سریع السیر تهران-مشهد الان هشدار می دهم که به این دلیل که دشت تهران، ورامین، سمنان، شاهرود، سبزوار، نیشابور و مشهد نشست پیدا کرده اند امکان دارد سرعت سریع قطار سریع‌السیر منجر شود که کمر راه آهن بشکند.

بسیاری معتقدند نشست زمین در مناطق مختلف ایران، به زودی به بحران تازه‌ای بدل می‌شود. حتی پدر کویرشناسی ایران معتقد است نشست زمین می‌تواند مانعی سر راه توسعه کشور هم باشد.

فرونشست زمین یک سوم مساحت ایران را تهدید می‌کند؛ عمدتا در مناطقی که برداشت آب‌های زیرزمینی بالایی دارند.

شکاف‌های عمیق در دشت‌ها و تخریب تاسیسات شهری نشانه‌های فاجعه نشست زمین هستند. اما یکی از برنامه های وزارت راه و شهرسازی ساخت قطار سریع السیر تهران به مشهد است که با سرعت 200 کیلومتر در ساعت مسیر تهران مشهد را در طول 6 ساعت طی می کند، اما به نظر می رسد ساخت این قطار با توجه به نشست زمین در مسیر پیش بینی شده، مشکل تر از چیزی است که تصور می‌شود.

پروفسور پرویز کردوانی، کویرشناس در گفتگو با خبرآنلاین،‌ دراین باره گفت: درباره قطار سریع السیر تهران-مشهد الان هشدار می دهم که به این دلیل که دشت تهران، ورامین، سمنان، شاهرود، سبزوار، نیشابور و مشهد نشست پیدا کرده اند امکان دارد سرعت سریع قطار سریع‌السیر منجر شود که کمر راه آهن بشکند.

این نشست زمین در ایران پیامد های دیگری هم دارد، پروفسور کردوانی در رابطه با این پیامدها گفت: نشست کردن زمین هم مشکلاتی مثل شکستن لوله های گاز و ریختن ساختمان ها در پی دارد. مثلا در دشت ورامین دکل ها کج شده اند چون زمین نشست پیدا کرده، از سویی در کرمان پل ها شکسته شده، متاسفانه کمر جاده میبد به شهرستان اردکان هم شکسته شده است.

پدر کویر شناسی ایران از علل نشست زمین در ایران هم گفت: یکی از علل اصلی نشست زمین در ایران حفر چاه‌هاست. چاه ها را حفر کردند و زمین نشست پیدا کرد.

او ادامه داد: اشتباه می کنند که می گویند بزرگترین چاله در تهران بوجود آمده است؛ تهران هر سال 36 سانتیمتر نشست می‌کند، اما بزرگترین نشست در کبودراهنگ همدان است.

خبرآنلاینرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.