Skip to Content

در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان میبد مطرح شد؛


جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان میبد در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش میبد خبر، حسین فلاح فرماندار میبد در جلسه ستاد بحران شهرستان میبد با اشاره به وضعیت بحرانی آب بیان داشت: به علت کاهش نزولات آسمانی آبی که در سد زاینده قرار دارد بسیار کم است و وضعیت آب در استان از سطح بحران خارج و به وضعیت فاجعه رسیده است.

وی افزود: وضعیت شهرستان میبد نسبت به سایر شهرستان استان به خاطر برخی اقدامات پیشگیرانه‌ای که در سال‌های گذشته صورت گرفته است کمی بهتر است ولی در منطقه ندوشن وضعیت کمبود آب در سال جدی و بحرانی است. از همین‌الان مسئولین شهرستان تدابیر لازم را در این زمینه به کار ببندند.

فرماندار میبد با اشاره به اینکه استاندار به جد پیگیر پروژه انتقال آب به استان است افزود: خوشبختانه آقای خادمی که 30 سال در آب و فاضلاب استان هرمزگان خدمت کرده و یک میبدی است به عنوان مسئول انتقال آب مشغول به فعالیت هستند. خط انتقال آب از گلهر و چادرملو نیز به علت زیرسازی هایی که این دو شرکت بزرگ انجام داده اند روند بهتری را دنبال می کند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان به شهرداران، بخشداران و مسئولین دستگاه اجرایی توصیه کرد و گفت: دستگاه های اجرایی به هر شیوه ای که شده باید هر مقدار آب را که می توانند مدیریت کرده تا از این حالت خارج شویم. در این زمینه با توجه به اینکه 10 درصد از سهم آب انتقالی استان یزد از اصفهان کاهش یافته است باید در زمینه آب آشامیدنی مدیریت های لازم توسط شهروندان صورت گیرد. 
 
وی در ادامه عنوان داشت: جداسازی آب شرب و فضای سبز از سال‌های گذشته در شهرستان انجام‌شده است و 80 درصد فضای سبز شهرستان توسط آب غیر شرب آبیاری می‌شود که امیدواریم با آبی که از فاضلاب به دست می‌آید تمامی فضای سبز شهرستان از این طریق آبیاری شود.
 
فرماندارمیبد در ادامه به مبحث فاضلاب اشاره کرد و گفت: هیاهوی ایجاد شده در بحث فاضلاب تخصصی نبوده و در بحث فاضلاب برخی از دوستان دغدغه‌های بجایی دارند که برای ما نیز اهمیت دارد. باید ارزیابی از آینده شهرستان داشته باشیم. در شرایط کنونی اگر واحد صنعتی در شهرستان 5 مترمکعب آب در شبانه‌ روز نیاز داشته باشد نمی‌توانیم به آن اختصاص دهیم.
 
وی با اشاره به اینکه برخی دغدغه‌هایی را در فضای مجازی مطرح می‌کنند که هیچ نگاه کارشناسی به آن نشده و متأسفانه فقط بوی هیاهو می‌دهد، خاطرنشان ساخت: اگر فاضلاب میبد مشکل فنی داشته باشد قطعاً اولین کسانی که حساس می‌شوند خود بنده، امام‌جمعه، شهردار و دیگر مسئولین شهرستان هستند که باید پاسخگو باشند. اتفاقاتی که در فضای مجازی درباره فاضلاب شهرستان روی می‌دهد را هیاهو برای هیچ می‌نامم. حرف‌های بی‌منطقی که در این زمینه بیان می‌شود، مانع توسعه و رشد شهرستان در آینده خواهد شد.
 
فرماندارمیبد با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته شورای شهر، نماینده محترم و بنده 20 تا 30 ساعت با برخی از دوستانی که نگرانی در مورد مسئله فاضلاب داشتند جلسه برگزار کردیم گفت: این دوستان از محل‌هایی که سیستم مشابه فاضلاب میبد را انجام داده‌اند بازدید کرده و تصدیق نمودند که در فاصله 60 تا 50 متری مخزن‌ها هم بویی را استشمام نمی‌کردند.
 
وی بابیان اینکه سیستم فاضلاب میبد یکی از بروزترین سیستم های فاضلاب شهری حال حاضر اروپاست گفت: برخی سیستم فاضلاب یزد را مثال می‌زنند. سیستم فاضلاب یزد، به شیوه برکه‌ ای بوده که این شیوه منسوخ‌شده است. در مرکز استان با هزینه‌ای 50 تا 60 میلیاردی که صورت گرفته این مشکل را برطرف کرده‌ اند.
 
رئیس ستاد مدیریت بحران تأکید کرد: در شهرستان روزانه هزار و 50 لیتر بر ثانیه آب در بخش‌های مختلف مصرف می‌شود که با اجرای پروژه فاضلاب قرار است 100 لیتر بر ثانیه از این آب مدیریت شود که مقداری از آن نیز به منابع زیرزمینی باز می گردد. در این زمینه آمادگی داریم تمام کسانی که دغدغه مند هستند و حرف کارشناسی دارند صحبت‌هایشان را بشنویم.
 
فلاح در ادامه این جلسه به مبحث حریم رودخانه‌ها پرداخت و گفت: شهرداران باید حریم رودخانه‌های فصلی شهرستان را خط قرمز خود بدانند و به‌ صورت ویژه و حساس آن را دنبال کنند. اگر زمینی در این محدوده‌ ها تصرف‌ شده و تخلفی صورت گرفته بسیار جدی با شخص متخلف برخورد شود.
 
وی بابیان اینکه کشور در یک دوره خشک‌سالی است وان شاء الله در آینده روند ترسالی را شاهد باشیم اضافه نمود: درصورتی‌که مسیرهای رودخانه‌ ها تخریب و از بین رفته باشند، حتماً این مسئله با بارش‌های فصلی و سیلاب‌های فصلی که درگذشته در شهرستان شاهد آن بودیم می‌تواند برای شهرستان و آیندگان ایجاد بحران کند.
 
در ادامه جلسه دکتر کریمی رئیس دامپزشکی شهرستان نیز از شهرداری، شرکت تعاونی دهیاری‌ها، شبکه بهداشت و نیروی انتظامی به علت همکاری که در نوروز با این اداره در مهار آنفولانزای پردگان داشتند تشکر کرد.
 
وی بابیان اینکه دو واحد صنعتی که درگیر آنفولانزای مرغی بودند در نوروز پاک‌سازی شدند، گفت: دراین‌ بین نزدیک به 60 هزار قطعه مرغ و چندین تن دان مرغ و تخم‌مرغ معدوم شد تا از شیوع این بیماری در شهرستان جلوگیری شود. 
 
دکتر کریمی از مردم خواست درصورتی‌که مرغ خانگی‌شان تلف شد حتماً آن را دفن کرده و به دامپزشکی شهرستان نیز اطلاع دهند.
 
انتهای پیام/اد
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.