Skip to Content


کشت پایلوت چای ترش در میبد


گیاه دارویی چای ترش در گلخانه های میبد کاشت می شود.

به گزارش  میبدخبر، صدر پورکوثری مدیر جهاد کشاورزی میبد   در حاشیه بازدید از مزارع نمونه‌ آزمایشی کشت چای ترش و سیب‌زمینی شیرین در شهرک صنعتی جهان‌آباد میبد، افزود: با توجه به مصرف زیاد چای ترش، این گیاه سال گذشته در گلخانه کاشته شد.

وی اضافه‌کرد: امسال در فضای باز کشت شد و با توجه به برداشت آن به خانواده‌ها  توصیه می‌شود که آن را در باغچه‌ منزل بکارند و بدون فرآوری برای کاهش فشارخون استفاده کنند.

پورکوثری ادامه داد: نهال  چای ترش از طریق بذر تکثیر می‌شود، در نظر داریم آن را در گلخانه‌ تکثیر کنیم و اوایل فروردین ماه در اختیار خانواده‌ها و کسانی که علاقه‌مند به کشت آن هستند قرار دهیم تا در باغ مستقل و یا در باغچه‌ منزل کشت کنند و در این ارتباط اولویت با کشت در باغچه‌هاست.

مدیر جهاد کشاورزی میبد میزان آبیاری گیاه چای ترش را مانند دیگر گیاهان کشت شده در منازل ۱۲ روز یک بار عنوان کرد.

وی در خصوص کاشت سیب‌زمین شیرین که به صورت آزمایشی کشت شده است ، اظهارداشت: یکی از مشکلاتی انارکاران شهرستان میبد آفتاب سوختگی محصول و کمبود رطوبت زمین است

میبد یکی از مراکز عمده تولید انار استان یزد است.

وی  با اشاره به اینکه کشاورزان برای رفع این مشکل علف‌های هرز را در باغ می‌کارند به انارکاران پیشنهاد کرد که سیب زمینی شیرین را که گیاهی رونده است به عنوان زیردرختی کشت تا از آفتاب سوختگی محصول جلوگیری کنند و در حاشیه باغ هم آن را بکارند.

پورکوثری عملکرد این محصول را که به صورت آزمایشی در میبد در حال کشت و تکثیر است، پنج تا ۱۰ تن در هر هکتار عنوان کرد که هم اکنون در بازار از قرار کیلویی هفت هزار تومان به فروش می‌رسد.

موج

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.