Skip to Content

در پی عملی نشدن تعهد شهرداری میبد؛

کشتارگاه میبد دوباره تعطیل شد/ تجمع قصابان مقابل فرمانداری


در پی تعطیلی کشتارگاه دام میبد توسط اداره دامپزشکی به علت عملی نشدن تعهد شهرداری قصابان مقابل فرمانداری میبد تجمع کردند.

به گزارش میبد خبر، کشتارگاه دام میبد تاکنون چندین بار بدلیل مشکلات بهداشتی و ساختاری توسط شبکه بهداشت و دامپزشکی میبد تعطیل شده که این امر مشکلات زیادی برای مراکز عرضه گوشت دام، قصابی‌ها و مردم به‌ وجود آورده است. این بار نیز کشتارگاه دام میبد بعلت عدم تعهد شهرداری برای ساخت سیستم پیش سرد یا همان سردخانه ثابت توسط اداره بهداشت و شبکه دام پزشکی میبد تعطیل شد. صبح امروز قصابان میبدی وقتی با این مشکلات و تعطیلی کشتارگاه مواجه می شوند برای پیگیری مشکلات و رفع آنها در مقابل فرمانداری تجمع می کنند.

شکوهی نماینده قصابان در رابطه بیان داشت: جهت رعایت مسائل بهداشتی یکسالی است که قرار است شهرداری میبد سیستم پیش سرد را در کشتارگاه میبد احداث کند و در آخرین جلسه ای که موخ 96/3/28 در فرمانداری برگزار شد شهرداری موظف شد ظرف مدت یکماه کار ساخت سرخانه را به سرانجام برساند که متاسفانه تا امروز در این زمینه هیچ اقدامی صورت نگرفته و کشتارگاه نیز بعلت نداشتن سردخانه با ظرفیت و امکانات لازم توسط اداره بهداشت و شبکه دامپزشکی تعطیل شده و این کار باعث بروز مشکلات زیادی برای قصابان گشته است.

 محسن کریمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد درباره تعطیلی کشتارگاه دام میبد گفت: کشتارگاه دام میبد در سال 1394 بدلیل برخی مشکلات بهداشتی و ساختاری تعطیل و پس از بهسازی در زمستان سال گذشته با برخی تغیرات شروع بکار کرد. سیستم پیش سرد گذاری لاشه بعنوان یکی از نواقص کشتارگاه دام میبد بعد از راه اندازی مجدد از دغدغه های بهداشتی شبکه دامپزشکی بوده که با پیگیری های صورت گرفته سیستم پیش سرد فعلی بصورت موقت با یکدستگاه کانتینر با ظرفیت تقریبی یکصد لاشه دام در روز بهره برداری شد و در جلسه ای که در فرمانداری برگزار شد شهرداری میبد طی مصوبه همان جلسه موظف شد به دلیل مشکلات این سیستم پیش سرد موقت اقدام به ساخت سردخانه ثابت ظرف مدت یکماه در کشتارگاه دام میبد شود ولی تا امروز هیچ گونه اقدامی از طرف شهرداری برای احداث این سردخانه صورت نگرفته است و بابت همین مسئله امروز کشتارگاه دام میبد تعطیل شد تا ببینیم شهرداری چه اقدامی را در این راستا برمی دارد.

وی ادامه داد: با تجمع قصابان میبدی در فرمانداری میبد برای پیگیری و رفع مشکلاتشان جلسه ای با حضور فرماندار، شهردار و بنده در حضور دادستان برگزار شد شهرداری متعهد شد تا 3 هفته دیگر این سرخانه را آماده و تحویل دهد. البته قصابان می توانند از فردا کار خود را در کشتارگاه از سر گیرند.

بهارستانی شهردار میبد درباره این موضوع توضیح داد: بعد از شیوع تب کریمه کنگو و برای پیشگیری از این بیماری در شهرستان در خرداد ماه سال جاری جلسه ای با حضور مسئولین بهداشتی و شبکه دامپزشکی تشکیل شد و به شهرداری سه روز مهلت داده شد تا سیستم پیش سرد را در کشتارگاه دام میبد تعبیه کند وگرنه دیگر اجازه کشتار در کشتارگاه داده نخواهد شد ما نیز با توجه به این مدت زمان کم وطی بازدیدهایی بعمل آمده از سردخانه های شهرهای مختلف تصمیم گرفتیم تا زمان ایجاد سرخانه ثابت یکدستگاه کانتینر با ظرفیت تقریبی یکصد لاشه دام که شاسی کشی شده و 63 قلاب برای نصب لاشه ها داشت با قیمت 25 میلیون تومان خریداری تا درمحل کشتارگاه مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه بر اثر عدم نظارت مناسب و صحیح اداره بهداشت شهرستان با کشتار زیاد دام مواجه شدیم که از ظرفیت این سیستم پیش سرد موقت بیشتر بود و باعث شد تا لاشه های گوشت گاو کشتار شده مقداری سبز شدگی بوجود آید. اگر برنامه ریزی درستی در این زمینه انجام شده بود باید کشتار دام سنگین مثل گاو در روز پنج شنبه که کشتارگاه تعطیل و کشتار نداشتیم صورت می گرفت تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می شد.

بهارستانی گفت: در جلسه ای که یکماه پیش برای ساخت سردخانه و سیستم پیش سرد ثابت و دائمی در فرمانداری گرفته شد شهرداری مدت زمان لازم برای اجرای این پروژه، شناسایی هزینه ها و تامین اعتبار را سه ماه برآورد کرد ولی در مصوبه ابلاغی این زمان به یکماه کاهش یافت. ابته شهرداری در این مدت فعالیتهای زیادی را ازجمله بازدید از سرخانه ای مشهد و مهریز صورت گرفت و با کارخانه میبد کولاک هم رایزنی هایی شد. برای اجرای این پروژه حداقل 150 میلیون تومان اعتبار لازم می باشد. با بررسی هایی هم که صورت گرفت قرار شد ساختمان این سیستم پیش سرد دائمی در مجاورت ساختمان کشتارگاه به متراژ حدود 60 متر احداث شده و سردخانه در آن قرار گیرد و در این زمینه مجوزهای لازم از شورای شهر هم گرفته شده است. عملیات خاکبرداری و شفته زمین انجام شده است. سرمایه گذاری هم برای این پروژه شناسایی شده که قرار است هزینه احداث این سرخانه را تقبل نمایند که برآورد هزینه و مسائل فنی توسط سرمایه گذار چند جلسه طول کشیده است. با این وجود یکماه مدت زمان لازم برای اجرای این پروژه نمی باشد حتی برای ساخت یک اتاق هم حداقل 20 یا 30 روز زمان می برد.

شهردار میبد در پایان اظهار داشت: شبکه دامپزشکی باید همکاری بیشتری با شهرداری داشته باشد و نمی دانم تعطیلی کشتارگاه توسط این اداره چه سودی داشته در صورتیکه اتفاق خاصی نیفتاده و ان شاالله هم نخواهد افتاد. این تعطیلی باعث خواهد شد تا تخلفات بیشتری صورت گیرد و برخی قصابان بجای کشتار در کشتارگاه در در خانه که هیچ نظارتی نیست کشتار کنند و با عرضه گوشت بعنوان بومی یا محلی مشکلات بیشتری را ایجاد شود.

انتهای پیام/اد

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.