Skip to Content

مدیر بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان:

کاهش 20 هزار تنی تولید شیر در استان یزد/ گاوهای شیری که سلاخی می‌شوند


مدیر بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد: در شش ماهه نخست امسال 110 هزار تن شیر خام در استان تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 15 درصدی داشته است.

به گزارش میبد خبر، مدیر بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگا یزد آوا اعلام کرد: در شش ماهه نخست امسال 110 هزار تن شیر خام در استان تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 15 درصدی داشته است.

اکبر اسماعیلی باجگانی با بیان این که بیش از 20 کارخانه  محصولات لبنی در استان وجود دارد اظهار داشت: صنایع لبنی مدرنی در استان وجود ندارد و کارخانجات موجود نیز توانایی  جذب همه شیر تولیدی استان را ندارند و از این رو 50 الی 55 درصد از شیر تولیدی استان یزد به استان‌های همجوار صادر می‌شود.

وی با اشاره به افزایش رغبت مردم به مصرف شیر‌ فله‌ای و سنتی گفت: شیر فله‌ای تحت نظارت نظام صنفی و دامپزشکی در سطح مغازه‌های شهر توزیع می‌شود اما خانواده‌ها باید در مصرف این شیرها دقت لازم را داشته باشند چرا که احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین دام و انسان با مصرف لبنیات غیرپاستوریزه و سنتی بالاتر است.

اسماعیلی با اشاره به گلایه دامداران از قیمت پایین خرید شیر اظهار داشت: دولت قیمت مصوب شیر را 1450 تومان اعلام کرده است اما صنایع با مشکلات زیادی خصوصا در فروش محصولات خود مواجه هستند و زیر بار این افزایش قیمت نمی‌روند و در حال حاضر شیر بسته به میزان بار میکروبی بین  هزار تا یک هزار و 300 تومان از دامدار خرید می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات متعدد گاوداری‌ها اذعان داشت: شیر را به قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام شده از گاوداری‌ها می‌خرند و زمان طولانی طول می‌کشد تا این پول به دامدار داده شود و در خیلی از مواقع برای دامدار صرفه اقتصادی ندارد از این رو خیلی از واحدهای تولیدی خالی هستند و حتی شاهد ذبح گاوهای شیری در بعضی از مواقع هستیم.

مدیر بهبود تولیدات دامی استان اعلام کرد: اغلب دامداری‌ها با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و برای بقا و افزایش تولید خود نیاز به سرمایه در گردش دارند. بر اساس آمارهای رسمی در سال گذشته 115 هزار راس گاو در استان وجود داشته است.

اسماعیلی با اعلام این که مصرف سرانه شیر در کشور 110 کیلوگرم در سال است اظهار داشت: در سال‌های اخیر به دلیل حذف یارانه شیر، مصرف در کشور و استان به شدت کاهش یافته است و این ماده غذایی به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی در سبد خانوارها کم شده است.

وی اذعان داشت: با توجه به تبعات منفی کاهش مصرف لبنیات در کشور دولت باید ضمن پرداخت یارانه برای مصرف این ماده غذایی برای فرهنگ سازی در این زمینه نیز اقدامات موثری انجام شود.

انتهای پیام/ق

یزد رسارای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.