Skip to Content

زنگ خطری برای خانواده ها و مسئولین میبدی؛


بر اساس آمارهای اداره ثبت احوال میبد کاهش 10 درصدی ازدواج و افزایش 7 درصدی طلاق در 9 ماهه سال جاری زنگ خطر را برای خانواده ها و مسئولین میبدی به صدا در آورده است.

حسن زارعی رئیس اداره ثبت و احوال میبد در گفتگو با خبرنگار میبدخبر، ضمن گرامیداشت هفته ثبت احوال بیان داشت: ۱۰۰ سال از حضور ثبت احوال در عرصه اداری کشور می‌گذرد که از قدیمی‌ترین نهادهای دولتی ایران است.
 
وی افزود: ثبت احوال با تغییرات گسترده‌ای روبرو بوده است و از شکل سنتی گذر کرده و بروز شده است و با راه اندازی پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور خدمات گسترده ای به صورت الکترونیک به دستگاهها و نهادها ارائه می کند.
 
رئیس اداره ثبت و احوال میبد آمار دقیق را بستر هر تصمیم گیری درحوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و اقتصادی برشمرد که در این راستا اداره ثبت احوال در زمینه ثبت چهارگانه وقایع حیاتی، تولد، فوت، ازدواج و طلاق نقش مهمی را ایفا می‌کند.
 
وی با بیان اینکه جمعیت شهرستان میبد تا پایان آذرماه سال جاری 103 هزار و 847 نفر می باشد، ابراز داشت: از مجموع آمار فوق 53 هزار و 150 نفر مردان  و 50 هزار و 697 نفر را زنان تشکیل می دهند. در این راستا نرخ رشد جمعیت در کشور 1/3، استان یزد 2/5 و در شهرستان میبد این نرخ 2/9 بوده که حداقل نرخ رشد برای حفظ نسل 2/1 است تا رشد منفی جمعیت را شاهد نباشیم.
 
زارعی با اشاره به کاهش 8/5 درصدی موالید و رشد 9 درصدی وفات در شهرستان میبد اظهار داشت: در 9 ماهه سال جاری تعداد ولادت‌های ثبت شده یک هزار و 578 مورد که از این تعداد 826 نوزاد پسر و 752 نوزاد دختر بوده است. در این مدت 305 واقعه فوت در میبد اتفاق افتاده است که از این تعداد 166 نفر مرد و 139 نفر زن بوده است. با توجه به آمارهای ذکر شده آمارها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 8/5 درصدی موالید و رشد 9 درصدی وفات را شاهد هستیم.
 
رئیس اداره ثبت و احوال میبد در خصوص واقعه ازدواج و طلاق در شهرستان میبد اذعان داشت: تا پایان آذرماه سال جاری 391 مورد ازدواج به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 10 درصدی ازدواج را داشته ایم. در این زمینه میانگین سنی ازدواج در مردان و زنان میبدی به ترتیب 26/8 و 21/8 است. 
 
وی با اشاره به اینکه آمار طلاق به دلیل اینکه در آن بحث ثبت به جای سکونت مطرح است، آماری دقیق و واقعی نیست، گفت: در 9 ماهه سال جاری 74 واقعه طلاق در شهرستان به ثبت رسیده که از این تعداد 28 مورد هر دو ساکن میبد، 28 مورد غیر ساکن و 18 مورد نیز یک طرف ساکن میبد و دیگری غیر ساکن بوده است. در این زمینه نیز با مقایسه آمارهای سال گذشته شاهد افزایش 7 درصدی طلاق در میبد هستیم که میانگین سنی طلاق در شهرستان برای مردان 36 و برای زنان 30/5 می باشد.
 
زارعی در ادامه به صدور کارت ملی هوشمند و طرح تعویض شناسنامه اشاره کرد و گفت: تا کنون 50 هزار و 629 فقره کارت هوشمند ملی صادر شده و حدود 18 هزار و 131 فقره نیز در دست اقدام می باشد که در این راستا 75 درصد مردم شهرستان کارت خود را دریافت داشته اند. در زمینه صدور شناسنامه مکانیزه نیز با صدور 41 هزار و 82 جلد شناسنامه مکانیزه رتبه خوبی را در استان داریم.
 
رئیس اداره ثبت و احوال میبد در خصوص اولویتهای نامگذاری نوزادان شهرستان میبد اذعان داشت: طبق آمار تا پایان آذرماه سال جاری در گروه پسران بیشترین فراوانی نام مربوط به اسامی امیرعلی، ابوالفضل، علیرضا، حسین و امیر عباس و در گروه دختران نام‌های فاطمه، زهرا، زینب، حلما و ریحانه اختصاص داشته است.
 
زارعی در پایان تصریح داشت: با توجه به اینکه تغییر نام تا سن 15 سالگی غیرممکن و پس از آن هم با شرایط خاص صورت می پذیرد، والدین در انتخاب نام برای فرزندانشان دقت بیشتری داشته باشند.
 
انتهای پیام/اد
 
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.