Skip to Content

در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی صورت گرفت؛


جوان کارآفرین میبدی با همت و پشتکار خود نخستین واحد بهداشتی تولید جوانه های گیاهی استان را در شهرستان میبد راه اندازی کرد.

علیرضا نخعی جوان کارآفرین میبدی در گفتگو با خبرنگار میبد خبر در رابطه با آشنایی خود در زمینه تولید جوانه های خوراکی بیان داشت: با توجه به علاقه زیاد به استفاده از گیاهان دارویی و تولید خانگی جوانه گندم برای مصارف شخصی و با توجه به خواص و ارزش غذایی بالای این جوانه های گیاهی به فکر تولید بیشتر و صنعتی این جوانه ها افتادم.

وی افزود: در ابتدای امر تحقیق فراوانی در زمینه خواص این جوانه ها و روشهای تولید آن کردم و از افرادی که در زمینه تولید این جوانه ها فعالیت داشتند مشورت گرفتم. برای اخذ مجوز به جهاد کشاورزی میبد مراجعه کردم که استقبال خوبی نیز از این طرح من شد. پس از اخذ مجوز جهاد برای دریافت مجوزهای بهداشتی و سیب سلامت نیز اقدام کردم که پس از 4 ماه موفق به دریافت اولین مجوز بهداشتی تولید این جوانه ها در استان شدم که در این میان برند خود را نیز به ثبت رساندم. این واحد در حال حاضر دارای مجوز از ادارات جهاد کشاورزی، اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت می باشد.

نخعی نبود اطلاعات کافی و دانش فرآوری و تولید این جوانه ها، انتخاب فضای مناسب و بهداشتی برای تولید و عدم پرداخت وام کار آفرینی را از مهمترین مشکلات پیش روی خود در زمان راه اندازی این کارگاه تولیدی عنوان کرد.

جوان کارآفرین میبدی در ادامه گفت: تولید خود با اجاره کارگاهی با محیط مناسب و بهداشتی و خرید ماشین آلات تولید با هزینه شخصی که حدود 70 میلیون تومان بود آغاز کردم. این کارگاه تولیدی مجهز به دستگاه خشک کن، کشت جوانه، سرخانه و اتاق شستشو می باشد. برای کنترل کیفی محصولات تولیدی با آزمایشگاه صنایع غذایی در شهرستان قرارداد بستم که محصولات تولیدی به صورت مرتب مورد آزمایش کیفی و بهداشتی قرار می گیرد. استقرار مسئول فنی در کارگاه نیز یکی از شرایط اصلی ایجاد کارگاه بود.

وی در مورد محصولات تولیدی کارگاه اظهار داشت: در این واحد محصولات به دو صورت تازه و پودر تولید می شوند. جوانه های گندم، ماش، عدس، یونجه، شبدر، شنبلیله و جوانه مخلوط از محصولات تولیدی این واحد می باشد. زمان انفضای محصولات تازه با توجه به شرایط نگهداری 7 الی 10 روز از زمان تولید می باشد. پودرها نیز تا یکسال قابلیت استفاده دارند. محصولات تولیدی در حال حاضر توسط خودم و فقط در سطح استان توزیع می شود ولی با پیگیری های صورت گرفته قرارداد هایی منعقد شده تا بتوانیم بزودی این محصولات را به شهرستانهای دیگر ارسال کنیم. 

وی در مورد خواص این جوانه های گیاهی اذعان داشت: جوانه‌ها، غنی‌ترین منبع پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی محسوب شده و دفع کننده سموم بدن هستند همچنین به دلیل فیبر کافی آنها را به عنوان میان‌ وعده پیشنهاد می‌کنند. در جوانه عدس و ماش دو ماده وجود دارد که وقتی وارد بدن می‌شود، سلول‌ های سرطانی را به تدریج از بین می‌برد. جوانه گندم سرشار از ویتامین‌های گروه B و E است. جوانه غلات، حبوبات، جوانه‌های شبدر و یونجه نیز از این گروه جوانه‌ها است. جوانه آفتاب‌گردان بسیار لذیذ، چرب و کالری بیشتری دارد که برای انواع رژیم‌ها و جلوگیری از مبتلا به بیماری سرطان مفید است و مشتریان از آنها بعنوان گیاهان دارویی در درمان چاقی، لاغری، دیابت، فقر ویتامین و آهن و موارد متعدد دیگر استفاده می کنند. بغیر از مصارف انسانی از این جوانه ها برای تغذیه پرندگان نیز استفاده می شود. با استفاده از این محصولات گیاهی و ارگانیک می توان مصرف داروهای شیمیایی را در بیماران کاهش داد چون علاوه بر اینکه آسیبی به بدن انسان نمی رسانند خواص متعدد دیگری نیز برای بدن دارند و هزینه تهیه این محصولات نیز بسیار پایین تر از داروهای شیمیایی می باشد. از این جوانه بویژه جوانه گندم بعنوان محصولات زیبایی پوست و مو نیز می توان استفاده کرد که نسبت به دیگر مواد آرایشی و بهداشتی از خواص فراوانی برای پوست برخوردار هستند. 

کارآفربن جوان میبدی به مواردی که در تولید جوان ها باید توجه داشت اشاره و گفت: در زمینه تولید جوانه‌ها انتخاب بذر مرغوب، تمیز کردن بذر، شستشو و روش ضدعفونی، زمان کشت هیدروپونیک، شرایط نگهداری، نحوه بسته بندی و نحوه ارسال به مراکز فروش بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه این محصولات توانایی تامین نیازهای بدن را دارند، بیان داشت: طی جوانه زدن کربوهیدرات(نشاسته)، پروتئین و چربی‌های موجود در دانه به واحد کوچکتر تجزیه می‌شود و قابلیت هضم و جذب بهتری می‌یابد. از این رو غیرنفاخ و غیرآلرژی زا بوده و دارای فیبر فراوان می‌باشد. با مصرف جوانه‌ها می‌توان مقدار قابل توجهی از ویتامین‌های گروه B را به بدن رسانید. همچنین با تأمین ویتامین‌های C، E، بتاکاروتن و سلینوم می‌توان از اکسیداسیون چربی‌ها در بدن جلوگیری کرد. وجود منیزیم در جوانه، می‌تواند فشار خون را کنترل نماید. وجود ارزش غذایی کافی و وفور ویتامین‌ها در این محصولات به اثبات رسیده که مایحتاج و نیاز بدن را رفع می‌کنند.

نخعی در مورد مشکلاتی که در عرصه تولید دارد اظهار داشت: در اوایل فعالیت هفته ای 700 بسته از انواع محصولات را تولید داشتم و توانستم 2 نفر از مددجویان بهزیستی را به کار گیرم ولی با توجه به مشکلات پیش رو و کاهش تولید به هفته ای 300 بسته دیگر نتوانستم با این نیرو ها ادامه کار دهم. هزینه های زیاد تولید، عدم آشنایی و فرهنگ مصرف مردم منطقه نسبت به این محصولات، کمبود سرمایه در گردش، وجود محصولات نامرغوب با قیمت پایین در بازار از مهمترین مشکلاتی است که باعث شده تولید کاهش یابد. در صورت حمایت مسئولین و وجود بازار مصرف مناسب می توانم با دوشیفت کردن کارگاه برای 7 تا 15 نفر اشتغال ایجاد کنم.

کارآفرین جوان میبدی ازتلاش خود برای آگاه سازی مردم گفت و بیان کرد: جهت فرهنگ سازی و آشنایی بیشتر مردم با خواص و ارزش غذایی بالای این جوانه ها اقدام به راه اندازی کانال تلگرامی در این زمینه کرده ام همچنین پوسترهایی نیز آماده کرده ام که جهت نصب در اختیار فروشندگان و مغازه دارانی که محصولات ما را به فروش می رسانند، گذاشته ام. با برخی از انجمن های غذایی نیز هماهنگی صورت گرفته تا بتوانیم با برگزاری جلسات و همایش هایی استفاده از این محصولات مفید با خواص فراوان را در مردم فرهنگ سازی کنیم.

وی در مورد برنامه های آینده خود گفت: برای توسعه فعالیت واحد برنامه هایی نظیر تولید بیشتر پودرها از جوانه های مختلف به خاطر ماندگاری بیشتر برای ارسال به شهرستان های دیگر و تولید مکمل های غذایی از این جوانه ها برای سالمندان و کودکان را دارم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از نوجوانان و ورزشکاران بویژه در ورزش بدنسازی از پودرهای وارداتی استفاده می کنند که آسیب فراوانی به بدن آنها وارد می کند با تحقیقاتی که انجام دادم در نظر دارم مکمل های ورزشی گیاهی را تولید کنم که علاوه بر داشتن تمام خواص آن پودرها دارای ارزش غذایی بالایی بوده و به بدن ورزشکاران نیز آسیب نرساند. البته این کار نیز به سرمایه فراوانی دارد که با داشتن یک سرمایه گذار و شبکه پخش مناسب می توان این ایده را عملی کرد.

 نخعی در پایان ضمن تقدیر از حمایت و همکاری مسئولان میبد توصیه داشت: بهتر است به جای مصرف و استفاده از محصولات خارجی که در پاره ای از موارد از اصالت و کیفیت مشخصی برخوردار نیستند از محصولات تولیدی داخل کشور استفاده کنیم تا ضمن حمایت از تولید داخلی زمینه اشتغال جوانان این سرزمین را فراهم کنیم. 

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 4.142857142857143 stars out of 5.

گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.