Skip to Content

یادداشت/فریبا شکیبا؛

چگونه در زندگی زناشویی همدیگر را دلسرد می کنیم ؟


کارشناس ارشد روانشناسی در این یادداشت به مباحثی همچون انتظارات غیر معقول، سکوت، حساسیت بیش از حد، قراردادن همسر درجایگاه نامناسب، استفاده از واژه های نامناسب وبی احترامی کردن و عدم مهارت ارتباطی در موضوع روابط زناشویی پرداخته است.

میبد خبر، فریبا شکیبا درمانگر اختلالات جنسی و کارشناس ارشد روانشناسی که در یادداشت های قبلی خود به مباحث مختلفی در مورد مسائل زناشویی پرداخته بود این بار در یادداشت دیگری با موضوع : « چگونه در زندگی زناشویی همدیگر را دلسرد می کنیم؟» نوشته است :


1.انتظارات غیرمعقول:
وقتی انتظار شما از همسرتون تموم شدنی نیست، واون فکر میکند هرکاری بکند هنوز طبق معیارها وخواسته های شما عمل نکرده ونمیتواند شما را راضی نگه دارد، اون موقع دلسرد شده ،کناره گیری کرده  ومشغول کارهای خودش می شود.


2.سکوت:
وقتی من به همسرم بازخورد نمیدم پس او انگیزه ای برای ادامه رفتار ندارد،
یعنی وقتی من تلاش همسرم را نمی بینم،تصدیق و تاییدش نمی کنم،نمی گم واقعا تو این کار پیشرفت کردی و ازش  تشکر نمی کنم ، اصلا کارهایش حتی کوچک، به چشمم نمیاد ،خب اون هم انگیزه ای برای تکرار آن پیدا نخواهد کرد.


3. حساسیت بیش از حد:
وقتی بیش از حد حساس شوید و مثل کارگاه یا بازرس ذره بین روی رفتارهای همسرتون قرار بدید و منتظر کوچکترین حرکت یا رفتار نابجایی باشید، اون موقع حتی شوخی های او را هم جدی می گیرد و قطعا اگر با دقت و با دید جزئی نگری به طرف مقابلمان بنگریم خب خطاهایی برای ناراحت شدن پیدا خواهیم کرد پس در بسیاری از موارد باید نادیده بگیریم و بگذریم که حتی در دین مبین اسلام، امام علی (ع)می فرمایند : اگر در بسیاری موارد زندگی خود را به غفلت نزنید زندگی بر شما سخت و ناگوار می شود.


4.قراردادن همسر درجایگاه نامناسب:
اگه همسرت گاهی لجبازی می کند،دائم  بهش نگو، چقدر لجبازی وغیره
این شیوه صحبت کردن ،نه تنها تغییری در رفتارش ایجاد نمی کند بلکه حقیقتا همونی می شود که بیان کردید ،یعنی همسرتان  را گذاشتید در جایگاه یک آدم لجباز و اون همینطور باقی خواهد ماند و بدتر می شود. پس جایگاه بهترین ها را به هم بدهید نه بدترین ها،
شروع کنید به تعریف کردن مثلا این کارت خیلی خوبه تو بهترینی در فلان کار 
با این بیان مناسب، حتی اگر همسرتان به این اندازه ای که گفتید در آن کار مهارت نداشته باشد ،چون شما ، او را در این جایگاه گذاشتید تمام سعی خودش را می کند که بهترین باشد.


5. استفاده از واژه های نامناسب وبی احترامی کردن
لازم است زن وشوهر حرمت همدیگر را به خصوص جلوی دیگران حفظ کنند، و با رعایت ادب همدیگر را صدا کنند، واژه های رکیک، بد دهنی، ناسزا و کلام های نامناسب، زن و شوهر را از  هم دلسرد و باعث فاصله بین آنها می شود.


6. عدم مهارت ارتباطی
داشتن مهارت برقراری ارتباط یک امر ضروری در روابط بین فردی خصوصا در ارتباط با همسر می باشد، یعنی دانستن نکات مهم و اساسی در شیوه بیان کلمات و جملات که پیام به روشنی و واضح ارائه شده و سوء تفاهمی پیش نیاید و زن و شوهر از هم دلخور و دلسرد نشوند که در یادداشت بعدی به طور مفصل به این مهارت اشاره خواهم کرد.
درآخر اینکه همسرداری با تاکید زیادی در دین اسلام مورد توجه قرار گرفته واحادیث زیادی در این رابطه نوشته شده است که این متن را با حدیث زیبایی از پیامبر اکرم به اتمام می رسانم.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: وقتی مرد به زن خود با محبت می نگرد و زنش نیز به او با مهر نگرد، خداوند به دیده ی رحمت به آن ها نگاه می کند.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.