Skip to Content


چشمه غربالبیز دوباره جان گرفت +تصاویر


بارش باران در چند روز گذشته موجب جاری شدن آب چشمه غربالبیز و شادی مردم و رونق دوباره این تفرجگاه شد.

به گزارش ميبد خبر، عضو شورای اسلامی روستای مدوار مهریز گفت: بارش باران در چند روز اخیر موجب جاری شدن دوباره آب در چشمه غربالبیز این شهرستان شد.

مهدی فلاح  افزود: جاری شدن دوباره آب چشمه غربالبیز موجب خوشحالی مردم و حضور دوباره آنها در این تفرجگاه طبیعی شده است. 

وی چشمه غربال بیز و مناطق اطراف آن را به دلیل وجود برخی آثار تاریخی و طبیعی از مناطق گردشگری و طبیعی مهم استان یزد عنوان کرد و گفت: آب چشمه غربالبیز به روستاهای تابعه و حوالی بخش مرکزی جاری می شود و به مصرف باغات و کشاورزی مردم این روستاها می رسد.

عضو شورای اسلامی روستای مدوار مهریز اظهار داشت : چشمه غربالبیز از مهم ترین چشمه های فصلی استان یزد محسوب می شود که در برخی از سال ها به خاطر بارش مناسب، دائمی می شود.

فلاح گفت: طی سال های اخیر به علت کاهش شدید نزولات جوی، چشمه غربالبیز در این شهرستان در طول سال فقط برای چند ماه جاری است و در بقیه فصول سال خشک می شود.

وی ابراز امیدواری کرد و ادامه داد: امیدواریم با ادامه این بارش ها در سطح ارتفاعات منطقه، جاری بودن چشمه مهم غربالبیز در جوار روستای مدوار همیشگی شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: این چشمه به صورت یک فرورفتگی طبیعی است و هر سال در اوایل بهار، از کوه های منطقه، در این فرورفتگی آبی گوارا و زلال جمع می شود وبا جاری شدن آن، به دریاچه ای طبیعی تبدیل می شود.

فلاح گفت: روزگاری این چشمه به قدری پر آب بود که در رود پایین دستی این چشمه، قایق ها بر روی آب روان و اسباب تفرج مسافران و گردشگران مهیا بود. 

مجموعه گردشگری غربالبیز با مساحتی قریب به 10 هکتار در مجاورت روستای مدوار و در دامنه کوهی به همین نام با چشم اندازی زیبا و طبیعی و منحصر به فرد و چشمه ای که آب را از حفره های داخل کوه در محل جاری می سازد، از نخستین مجتمع های زیستی انسان در منطقه به شمار می رود.

غربالبیز یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان مهریز بشمار می رود که هر سال به ویژه در ایام نوروز، مسافران بسیاری را از اقصی نقاط  کشور به سوی خود فرا می خواند.

انتهای پیام/

ایرنا

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.