Skip to Content


پیش‌‏بینی برداشت 20 هزار تن انار از باغات میبد


مدیر جهادکشاورزی شهرستان میبد با اشاره به پیش‏‌بینی برداشت 20 هزار تن انار از باغات این شهرستان، از میبد به عنوان یکی از قطب‌‏های تولید انار استان یزد یاد کرد.

به گزارش میبد خبر، «صدر پورکوثری» با بیان این که میبد به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید انار در استان شناخته می‎شود، گفت: در حال حاضر 1180 هکتار از اراضی کشاورزی میبد زیر کشت این محصول است که 1150 هکتار را باغات باور و ۳۶ هزار هکتار غیر بارور هستند.

وی افزود: با وجود شرایط مناسب جوی انتظار می‌رود امسال از هر هکتار از اراضی زیر کشت انار در این شهرستان ۱۷ تن محصول انار برداشت شود که با این اوصاف شاهد برداشت ۲۰ هزار تن محصول انار در میبد خواهیم بود.

پورکوثری در مورد ارقام انار در این شهرستان نیز اظهار کرد: بیشترین ارقام انار شهرستان میبد از نوع میخوش، ملس، شیرین، پوست نازک، عقدایی، دانه قرمز و دانه سفید است.

وی همچنین بیان کرد: انار تولیدی در شهرستان میبد علاوه بر مصرف داخل استان، عمدتاً به استان‌های تهران، فارس، اصفهان، کرمان و هرمزگان صادر می‎شود.

مدیر جهادکشاورزی میبد گفت: متاسفانه به علت مشکل نبود صنایع بسته‎بندی مناسب در  داخل شهرستان، انار درجه یک شهرستان میبد از طریق دیگر استان‌ها بسته‎بندی و به کشورهای دیگر صادر می‎شود.

وی ادامه داد: البته انار درجه دو شهرستان عمدتاً در داخل شهرستان مصرف یا به انار دانه، رب انار و آب انار تبدیل می‎شود.

پورکوثری عمده مشکل باغداران میبد علاوه بر نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه صنایع بسته‌‏بندی، را خشکسالی‏‌های پیاپی و کمبود آب، شیوه‏‌های آبیاری سنتی و خرده مالکی، نبود بازاریابی مناسب و مهمتر از همه وجود واسطه‏‌ها و دلالان دانست.

وی با بیان این که امسال برداشت انار نسبت به سال قبل بهتر است، گفت: شرایط مناسب آب و هوایی بر کیفیت و کمیت محصول انار امسال اثر گذاشته است و انتظار می‌رود برداشت محصول نسبت به سال قبل بهتر باشد.

مدیر جهادکشاورزی میبد به آفت مگس مدیترانه‌ای که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از باغات انار شهرستان را دچار مشکل کرده است نیز اشاره و توصیه کرد که باغداران میبدی ضمن رعایت موارد بهداشتی، با برداشت به موقع محصول خود از پیشروی این آفت قبل از برداشت محصول  مبادرت کنند.

پورکوثری در پایان نیز از بخش خصوصی جهت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی انار در شهرستان به  منظور حمایت از باغداران و کشاورزان دعوت کرد و از حمایت جهادکشاورزی شهرستان در این رابطه خبر داد.

گفتنی است؛ برداشت محصول انار در شهرستان میبد بسته به نوع محصول از نیمه مهرماه شروع می‎شود و تا نیمه آذر ماه ادامه دارد.

ایسنا

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.