Skip to Content

عرق شرم شکست بر پیشانی رژیم صهیونیستی آل سعود و آمریکا

پایان ۲۷روز عملیات متجاوزانه«طوفان قاطع»علیه یمن/ بینی آل سعود به خاک مالیده شد +جدول دستاوردها


کشورهای عضو ائتلاف عربی به‌سرکردگی سعودی بعد از بیست و هفت روز تجاوز به یمن پایان عملیات تجاوز عربستان به یمن را اعلام کردند.

به گزارش میبد خبر ، همان‌طور که معاون وزیر امور خارجه ایران امروز در خبری از توقف حملات در یمن طی ساعت‌های آینده خبر داده بود کشورهای عضو ائتلاف عربی به‌سرکردگی سعودی لحظاتی قبل پایان عملیات طوفان قاطعیت علیه یمن را اعلام کردند.

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان در آغاز نشست سه‌جانبه معاونان وزرای خارجه ایران،‌ سوئیس و سوریه گفته بود: تحولات یمن یکی از موضوعاتی است که دستگاه دیپلماسی کشورمان به آن توجه دارد و خوشبین هستیم که در ساعات آینده پیرو مجموع تلاش‌های صورت گرفته شاهد توقف حملات نظامی به یمن باشیم.

معاون عربی ــ آفریقایی وزیر امور خارجه افزود: ما خوشبینیم که در ساعات آینده شاهد آن باشیم که گروه‌های مختلف یمنی بر سر میز مذاکره گرد آیند و برای تقویت روند سیاسی در این کشور تلاش کنند.

در همین رابطه یک روزنامه مصری نیز جزئیات بیشتری از برقراری آتش‌بس در یمن را افشا کرد. یک منبع عربی به روزنامه الیوم السابع گفت: در ساعات آینده آتش‌بس بین جنبش انصار الله و نیروهای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی) یمن برقرار خواهد شد.

وی افزود: عربستان که میزبان عبدربه منصور از زمان آغاز بحران است، در بیانیه‌ای این توافق را به‌عنوان زمینه‌ای برای آغاز بجث درباره یک راهکار سیاسی اعلام خواهد کرد.

این منبع فاش کرد: قاهره در دو روز اخیر شاهد یک سری تحرکات و مذاکرات به‌ریاست ابوبکر القربی از رهبران حزب کنگره کل خلق بود که رهبری آن را علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن به‌عهده دارد. این مذاکرات را ابوبکر القربی با مسئولان وزارت خارجه مصر درباره طرحی انجام داد که به تعدادی از طرفها ارایه کرد.

وی از  مذاکرات القربی در شهر قاهره و سفر کوتاه و اعلام نشده دوشنبه‌شب سامح شکری وزیر خارجه مصر به ریاض خبر داد. این سفر تنها چند ساعت طول کشید.

این منبع پیش‌بینی کرد که شکری جزئیات طرح یادشده و نتایج مذاکراتی را که با القربی درخصوص ضرورت آتش‌بس در یمن و بازگشت به میز مذاکرات سیاسی صورت گرفت، به مسئولان ارشد در ریاض منتقل کرد.

وی افزود: قاهره تنها مقصد القربی نبود بلکه وی پیشتر نیز سفری به جیبوتی داشت و درپی آن نیز سفری دوره‌ای به واشنگتن و مسکو و لندن داشت. القربی درباره طرح خود سکوت اختیار کرد اما این منبع گفت که برخی اطلاعات درز کرده درخصوص طرح او حاکی است که جیبوتی یا سلطان نشین عمان میزبان گفت‌وگو بین دولت (مستعفی) و حوثی‌ها و طرفداران صالح خواهد بود.

هنوز واکنشی از سوی انصارالله در قبال برقراری آتش‌بس صورت نگرفته ولی پیش از این نیز و به‌رغم حملات گسترده جنگنده‌های سعودی این جنبش آمادگی خود را برای گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی این کشور اعلام کرده بود.

در طرف مقابل نیز عربستان سعی دارد تا سقف مطالبات خود را همچنان بالا گرفته و برای برقراری آتش‌بس در یمن شرط تعیین کند.

عبدالله المعلمی سفیر سعودی در آمریکا در پایان نشست 40 دقیقه‌ای نمایندگان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اوضاع یمن و نماینده جدید وی در امور یمن در شهر نیویورک به خبرگزاری فرانسه گفت: بان کی مون خواهان پایان سریع عملیات جنگی شد.

وی توقف تجاوزگری علیه یمن را به تحقق یک سری شروط منوط کرد و مدعی شد: ما همگی خواهان پایان سریع عملیات جنگی هستیم اما یک سری شروطی برای رسیدن به آن وجود دارد. این همان شروطی است که قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت خواهان اجرای آن است.

قطعنامه شورای امنیت "از همه طرفهای درگیر" می‌خواهد که در سریع‌ترین زمان ممکن برای دستیابی به "آتش‌بس سریع" مذاکره کنند.

این قطعنامه همچنین از جنبش انصارالله خواست تا از مناطق تحت کنترل خود عقب نشینی کند. جنبش انصار الله و مردم و شخصیت‌های یمنی قطعنامه یادشده را ظالمانه دانسته و رد کرده‌اند.

* * * * * * * * * * * * * *

عربستان از بامداد ششم فروردین، پس از شکست تمام طرح‌ها و سیاست‌هایش در یمن و به‌بهانه بازگرداندن مشروعیت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن به ریاض، به گزینه نظامی روی آورد و مناطق مختلف یمن را آماج حملات هوایی خود قرار داد، برخی کشورهایی که از نظر اقتصادی به کمک‌های عربستان نیازمند هستند، با عربستان در تجاوزات آشکار به یمن همراه شده‌اند. بحرین، قطر، کویت، امارات، مغرب، سودان، اردن و مصر از جمله کشورهایی هستند که در جنگ علیه یمن به عربستان پیوسته‌اند.

به‌گفته سخنگوی نیروهای مسلح یمن، از آغاز تجاوز عربستان به یمن بیش از 2500 نفر از شهروندان یمنی که بین آنها شمار زیادی زن و کودک دیده می‌شوند، به شهادت رسیده‌اند. این در حالی است که بسیاری از زیرساخت‌های یمن نیز تخریب شده است و بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل از آغاز عملیات طوفان قاطعیت بیش از 150هزار یمنی آواره شدند.

جنایات آل سعود علیه مردم یمن در حالی تداوم داشت که شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته با تصویب قطعنامه 2216 درباره یمن ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد، مجوز تداوم این جنایات را داد.

 

عرق شرم شکست بر پیشانی رژیم صهیونیستی آل سعود و آمریکا/ بینی آل سعود به خاک مالیده شد+ جدول مقایسه دستاوردهای انصارالله و عربستان

عرق شرم شکست بر پیشانی رژیم صهیونیستی آل سعود و آمریکا/ بینی آل سعود به خاک مالیده شد+ جدول مقایسه دستاوردهای انصارالله و عربستان
کشورهای عضو ائتلاف متجاوزانه علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی در بیانیه‌ای پایان حملات خود در یمن را اعلام کردند.

به گزارش راه دانا به نقل از تلویزیون دولتی عربستان سعودی، کشورهای ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان سعودی سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای، پایان عملیات خود در یمن و آتش‌بس در این کشور را اعلام کردند.

 

 


ائتلاف متجاوز در ادامه این بیانیه اعلام کرد که «مرحله بازگرداندن امید به یمنی‌ها» به منظور انجام عملیات سیاسی طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل آغاز شده است.
پیش از اعلام این بیانیه، وزارت دفاع عربستان سعودی برای فراهم ساختن زمینه جهت توقف تجاوزات هوایی به یمن و اعلام آتش‌بس تاکید کرد که تجاوزات جنگنده‌های سعودی منجر به از بین رفتن همه تهدیداتی شد که در مرز دو کشور وجود داشته است.
وزارت دفاع عربستان سعودی همچنین مدعی شد که موشک های بالستیک که در اختیار حوثی‌ها در یمن قرار داشته است، منهدم شد.
فرماندهی ائتلاف متجاوز علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی برای مشروعیت بخشیدن به تجاوزات خود و کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردمی بی گناه یمن در عملیات متجاوزانه «طوفان قاطع» اعلام کرد که این عملیات به درخواست عبدربه منصور هادی رئیس‎جمهور مستعفی یمن پاسخ داده است.
«احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف متجاوزان به یمن نیز دقایقی پس از اعلام رسمی پایان حملات به یمن با حضور در نشستی مطبوعاتی به تشریح چندین باره اهداف عملیات موسوم به «طوفان قاطع» پرداخت.
وی با ادعای موفقیت آمیز بودن عملیات طوفان قاطع، اعلام کرد: عملیات ما در تحقق اهدافش دقیق بوده و حملات هوایی ما به 2415 رسید.

 

کاربران گرامی برای مرور تحولات روز گذشته تجاوز سعودی به یمن اینجا را کلیک کنند.

تحولات امنیتی بیست و هفتمین روز تجاوز به یمن

تجاوز سعودی به یمن وارد روز بیست و هفتم شده است و حملات جنگنده‌های این کشور به مناطق مختلف یمن همچنان ادامه دارد.

در پی حمله جنگنده‌های این کشور به یکی از مناطق استان حجه در غرب یمن ده‌ها شهید و زخمی بر جا گذاشته است. شمار دقیق شهدا و زخمی‌ها تا لحظه نگارش این گزارش اعلام نشده است.

همچنین در حمله هوایی ارتش سعودی به خانه یکی از شهروندان در بخش آل حبابر در بخش سحر در استان صعده در شمال یمن یک پیرزن و یک کودک جان به شهادت رسیدند.

این در حالی است که خبرنگار العالم از شهادت بیش از 20 نفر در حملات هوایی سعودی‌ها به صعده خبر داد.

جنگنده‌های سعودی همچنین به منطقه الغوش در بخش ضلاع همدان در شهر صنعا پایتخت یمن حمله کردند.

از سوی دیگر جنگنده‌های سعودی یک پل را در منطقه سماره در جاده ارتباطی بین استانهای ذمار و إب بمباران کردند.

یک منبع در وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که "آمار قربانیان روز دوشنبه حملات سعودی به یمن 84 شهید و 786 زخمی رسیده است.

وزارت دفاع سعودی: پروازهای ائتلاف هرگونه تهدید علیه عربستان را از بین برد

وزارت دفاع عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که پروازهای ائتلاف عملیات موسوم به طوفان قاطعیت هرگونه تهدید علیه این کشور و کشورهای همسایه را از بین برده است.

این وزارتخانه همچنین مدعی شد که عملیات طوفان قاطعیت سلاح‌های بالستیکی انصارالله را از بین برده است.

کاخ سفید: ناوهای هواپیمابر آمریکا در سواحل یمن برای تضمین آزادی تجارت دریایی است

کاخ سفید اعلام کرد که ناوهای هواپیمابر این کشور در نزدیکی سواحل یمن به منظور تضمین آزادی تجارت دریایی است.

مقام وزارت بهداشت یمن خبر داد: 3 هزار کشته و زخمی؛ نتیجه تجاوزگری سعودی‌ها به یمن

خبرگزاری تسنیم: منابع یمنی امروز سه شنبه از کشته و زخمی شدن سه هزار شهروند یمنی از آغاز تجاوزگری نظامی ارتش سعودی به یمن خبر دادند.

حمله جنگنده‌های سعودی به یک انبار حاوی کمک‌های انسانی

سازمان بین المللی امدادرسانی اوکسفام نیز از حمله جنگنده های سعودی به یک انبار حاوی کمک‌های انسانی این سازمان در شهر صعده خبر داد.

تداوم استفاده عربستان از سلاح‌های ممنوعه برای قتل عام یمنی‌ها

جنگنده‌های سعودی در حملات خود از سلاح‌های ممنوع شده در قوانین بین الملل استفاده کردند که باعث بروز حالات خفگی بین دهها نفر از شهروندان یمنی در محله‌های صنعا شد.

همچنین خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین نیز از استفاده ارتش سعودی از سلاح‌های ممنوع شده از جمله گلوله‌های فسفری علیه مردم یمن خبر داد.

12 شهید در حمله جنگنده‌های سعودی به منطقه الشوارق در استان صعده

هواپیماهای ارتش سعودی منطقه الشوارق در بخش رازح در استان صعده را نیز بمباران کردند که باعث شهادت 12 نفر عضو یک خانواده و زخمی شدن شمار دیگری از افراد شد. بین قربانیان شماری کودک وجود دارد و آثار سوختگی ناشی از گازهای سمی روی بدن زخمی‌ها مشاهده می‌شود.

محله‌های مسکونی بخش حیدان نیز هدف دو حمله هوایی جنگنده‌های ارتش سعودی قرار گرفت که در جریان آن شماری از غیرنظامیان یمنی زخمی شدند. منطقه مران نیز شاهد دو حمله هوایی بود که به زخمی شدن دو زن و یک کودک منجر شد. این حمله همچنین خسارت‌های زیادی را به فروشگاه‌های منطقه وارد کرد.

جنگنده‌های سعودی همچنین تأسیسات دولتی در استان صعده را بمباران کردند که به ویرانی آن و خسارت به خانه‌های مجاور منجر شد. دو غیرنظامی نیز در بمباران یک پایانه پخش فرآورده‌های نفتی در بخش طلح کشته شمار دیگری زخمی شدند.

در همین حال، نیروهای ارتش و کمیته‌های انقلابی توانستند منطقه الشجح در بخش طلح در استان مأرب را به کنترل خود درآورده و امنیت جاده ارتباطی به صنعا را تأمین کنند.

انصارالله: کشتی‌های آمریکایی برای تشدید محاصره ملت یمن آمده‌اند

عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن گفت که کشتی های جنگی آمریکایی برای تشدید محاصره ملت یمن به سواحل یمن آمده اند.

سازمان بهداشت جهانی آمار تلفات جنگ یمن را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین آمار شمار کشته های تجاوز عربستان و کشورهای همپیمانش به یمن را نزدیک به 1000 کشته و 3500 زخمی اعلام کرد.

ویرانی بیش از 350 مجتمع مسکونی و 2000 خانه در حمله جنگنده‌های عربستان به یمن

سازمان های بین المللی اعلام کردند که از زمان شروع تجاوزات عربستان سعودی و کشورهای همپیمانش به یمن بیش از 350 مجتمع مسکونی و 2000 خانه ویران شده است.

تحولات سیاسی یمن

چرا ابتکار ایران راهی درست برای حل بحران یمن است

خبرگزاری تسنیم: یک تحلیلگر لبنانی، ابتکار جمهوری اسلامی ایران درباره یمن را راهی درست برای حل بحران این کشور دانست و به تشریح دلایل مخالفت سعودی ها با آن پرداخت.

طرح 7 ماده‌ای سلطان نشین عمان برای برقراری آتش‌بس در یمن

سلطان نشین عمان قصد دارد طرحی هفت ماده ای را بزودی برای برقراری آتش بس در یمن ارائه دهد که در آن بر نقش سیاسی انصار الله تاکید شده است.

شاه سعودی دستور مشارکت نیروهای گارد ملی در تجاوز به یمن را صادر کرد

 پادشاه عربستان به نیروهای گارد ملی این کشور دستور داد تا در عملیات موسوم به طوفان قاطعیت علیه یمن مشارکت کنند.

عربستان با گسترش تلاش‌های آتش بس برشدت حملات علیه یمن افزود

هرچه تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در خصوص تجاوز عربستان به یمن گسترش می باید، ریاض هم بر دامنه حملات خود برضد این کشور می افزاید.

مخالفت شورای همکاری خلیج فارس با آتش بس در یمن

 علی‌رغم برخی از زمزمه‌ها مبنی بر احتمال برقراری آتش بس در یمن طی ساعات آینده شورای همکاری خلیج فارس با این آتش بس مخالفت کرد.

برقراری قریب الوقوع آتش بس در یمن

روزنامه الیوم السابع گزارش داد که گفت وگوهای طرف های درگیر در یمن احتمالا در جیبوتی یا سلطان نشین عمان برگزار خواهد شد.

گفت‌وگوی وزرای خارجه مصر و عربستان درباره اوضاع یمن

وزیر خارجه مصر که به ریاض سفر کرده است با همتای سعودی خود دیدار و درباره اوضاع منطقه به خصوص عملیات «عاصفه الحزم» (طوفان قاطعیت) در یمن، گفت وگو کرد.

گزینه‌های پیش روی عربستان در قبال یمن

 روزنامه السفیر در مقاله‌ای به بررسی گزینه‌های پیش‌روی دولت سعودی درقبال یمن در صورت شکست تلاش‌های سیاسی در این زمینه پرداخت و نوشت: هرکدام از این گزینه‌ها هزینه‌ها و پیامدهای سنگینی را برای عربستان به دنبال خواهد داشت.

الوقت: تجاوز سعودی‌ها به یمن تا فردا متوقف خواهد شد

یک پایگاه خبری تحلیلی از توقف تجاوز سعودی‌ها به یمن تا فردا خبر داد.

عربستان درخواست سازمان ملل برای توقف سریع جنگ را نپذیرفت

سفیر عربستان سعودی گفت که دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان توقف سریع جنگ یمن شده است اما آنها آن را نپذیرفته‌اند.

امیرعبداللهیان:خوشبینیم در ساعات آینده حملات نظامی به یمن متوقف شود

معاون وزیر امور خارجه ایران تحولات یمن یکی از موضوعاتی است که دستگاه دیپلماسی کشورمان به آن توجه دارد و خوش بین هستیم که در ساعات آینده در پیرو مجموع تلاش هایی که شده است شاهد توقف حملات نظامی به یمن باشیم.

انصار الله: آل سعود در توهم رسیدن به اهدف خود به سرمی‌برد

جنبش انصار الله یمن با محکوم کردن جنایت اخیر ارتش سعودی در صنعا تاکید کرد: رژیم سعودی در توهم به سرمی‌برد که فکر می‌کند می‌تواند با تجاوزگری ملت یمن را وادار به تسلیم کند.

سفر وزیر خارجه مصر به ریاض برای بررسی اوضاع یمن

وزیر خارجه مصر به منظور رایزنی با مقامات سعودی درباره اوضاع یمن، شب گذشته عازم ریاض پایتخت عربستان شد.

چرا عربستان چاره‌ای جز خاتمه جنگ ندارد؟

 طولانی شدن جنگ، دست نیافتن به اهداف تعیین شده، به ضرر بودن گذشت زمان با دکترین نظامی عربستان در یمن و به تبع آن تقویت احتمال شکست، عربستان را به این فکر واخواهد داشت که خاتمه جنگ بیشتر از ادامه آن به سود خواهد بود.

حمله به همسایه‌ای ضعیف با هدف جبران شکست‌های آل سعود در منطقه

یک رسانه عرب زبان با اشاره به هجوم سعودی‌ها به یمن در واقع آن را ناشی از سرخوردگی عمیق آل سعود به سبب شکست‌های متوالی در پرونده‌های مختلف منطقه‌ای در برابر ایران و تلاشی برای جبران این شکست‌ها توصیف کرد.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.