Skip to Content

آنچه امروز در صحن مجلس در مورد فتنه رخ داد

پاسخ نمایندگان به نطق مطهری درباره حصر سران فتنه/ مطهری آتش‌بیار فتنه جدید +صوت


ابوترابی فرد در واکنش به صحبت های مطهری گفت: آنچه در مورد موسوی و کروبی انجام شده با نهایت رأفت و با توجه به مصالح ملی انجام شده است.

به گزارش میبدخبر، علی مطهری نماینده مردم تهران، ری،شمیرانات و اسلامشهر گفت: جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در میان ما شیعیان نسبت به جشن میلاد حضرت مسیح (ع) در میان مسیحیان و جشن میلاد پیامبراسلام (ص) در میان اهل سنت از شور و هیجان کمتری برخوردار است.  

 
باشگاه خبرنگاران نوشت: وی ادامه داد: گویی یک تقسیم کار صورت گرفته است بزرگداشت پیغمبر اسلام (ص) به اهل سنت واگذار شده و بزرگداشت ائمه اطهار به شیعه، این یک نقطه ضعف برای ماست که باید به همت روحانیت و رسانه‌ها اصلاح شود. 
 
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر اظهار داشت: در خصوص وحدت اسلامی متاسفانه پیشرفت چندانی نداشتیم بلکه پس‌رفت داشتیم و دشمنی‌ها بیشتر شده است و علت اصلی آن این است که بیشتر حرف‌ می‌زنیم و کمتر عمل می‌کنیم وقتی از وحدت اسلامی سخن می‌گوییم ولی اجازه ساخت یک مسجد در تهران را به اهل تسنن نمی‌دهیم روشن است که دل‌ها به هم نزدیک نمی‌شوند و آن‌ها نیز در مکه و مدینه تلافی می‌کنند. 
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: اگر اقداماتی نظیر آنچه که رهبر معظم انقلاب در کردستان فرمودند مردم آن سامان مجازند اذان خود را بشنود صورت بگیرد آثار خیر آن را خواهیم دید تاثیر تندروهای دو طرف نیز آشکار است از آن سو شیعه را مشرک می‌دانند و مبارزه با او را مقدم بر مبارزه با کفار می‌دانند. 
 
وی گفت: برخی مداحان بر طبل تفرقه می‌کوبند و حتی در ایام رحلت و میلاد پیامبر (ص) به جای آن که از خصوصیات و ویژگی‌های پیامبر بگویند از مصیبت‌های حضرت زهرا 0س) و مصائب تفرقه‌انگیز می‌گویند در این میان علمای شیعه و سنی‌ نقش مهمی در مبارزه با بدعت‌ها دارند اگر وحدت اسلامی آن گونه که آیت‌الله بروجردی و امام خمینی(ره) و مطهری و مقام معظم رهبری بیان کردند دنبال و بیشتر بر مشترکات و تشکیل جبهه واحد در مقابل دشمن مشترک تاکید می‌شد امروز زمینه پیدایش گروه‌هایی مثل داعش و القاعده وجود نداشت.  
 
مطهری افزود: ترورهای اخیر در پاریس را محکوم می‌کنیم اگر چه اقدامات مکرر نشریه در چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام (ص) نیز محکوم است.  
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اگر بخواهیم روز 9 دی را مظهر تفرقه میان ملت قرار دهیم دیگر یوم الله نخواهد بود یوم الشیطان خواهد بود. 
 
وی خطاب به دولت اظهار داشت: تذکراتی به دولت دارم بهتر بود دولت در مسئله برداشت 4.1 میلیارد از صندوق توسعه ملی به جای مجادله با مجلس و ایجاد تنش در کشور صداقت به خرج می‌داد و به اشتباه بانک مرکزی و سپس تلاش برای جبران آن اعتراف و سپس عذرخواهی می‌کرد؛ از این دولت انتظار داریم روش‌های دولت گذشته را تکرار نکند.  
 
مطهری بیان داشت: از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم مسئله صدور مجوز پرواز هواپیماهای شرکت صهیونیستی اوکراین اینترنشنال بر فراز ایران را که مورد تحریم کشورهای عربی است بررسی و نتیجه را به اطلاع ملت ایران برساند.  
 
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بیان داشت: چندین ماه است که معاون سیاسی وزیر کشور اعلام نشده است این امر کفایت وزیر  کشور را زیر سوال برده است لازم است در اسرع وقت یک فرد فراجناحی برای این سمت معرفی شود.  
 
وی افزود: سال گذشته وزیر کشور به خاطر جدی نگرفتن مسئله عفاف و حجاب از مجلس کارت زرد گرفت و به او هشدار داده شد که از رسمیت یافتن لباسی به نام ساپورت در کشور جلوگیری کند این امر را به شوخی برگزار کرد و امروز شاهد رواج آن هستیم بدیهی است مجلس همچنان این مسئله را پیگیری خواهد کرد.  
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: از شهرداری تهران و پلیس راهور که اخیراً به خاطر رعایت خط عابر پیاده توسط راننده و عابر و حرکت خودروها بین دو خط اهتمام ورزیدند تشکر می‌کنم زیرا وضعیت رانندگی ما در دنیا اسفناک است و در رتبه‌های آخر قرار داریم و این زیبنده جمهوری اسلامی نیست و در خواست می‌کنم مسئله انضباط موتورسواران نیز با همین جدیت دنبال شود.  
 
وی در ادامه تصریح کرد: برگزاری جشنواره مردمی فیلم عمار از این نظر قابل تمجید است که عده‌ای دلسوز فرهنگ و هنر کشور که ایدئولوژی و هنر را قابل جمع می‌دانند به جای آه و ناله از وضعیت سینمای کشور خود وارد فیلم‌سازی شدند و عملاً فیلم خویش را به نمایش می‌گذارند، این حرکت بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است، قطعاً در صنعت سینمای کشور اثرگذار خواهد بود و لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن‌ها حمایت کند.  
 
وی خاطر نشان کرد: اینجانب حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب‌های خیابانی بدون حکم قضایی هم چنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی می‌دانم. 
 
در این حین نمایندگان مجلس شروع به "دو دو" کردند که حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد که در غیاب علی لاریجانی ریاست مجلس را برعهده داشت مدت زمان طولانی را صرف کرد تا بتواند نمایندگان را مقداری آرام کند تا پاسخ مطهری را بدهد. 

ابوترابی‌فرد: آنچه در مورد موسوی و کروبی انجام شده با نهایت رأفت و با توجه به مصالح ملی انجام شده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در پاسخ مطهری گفت: جنابعالی در فضای واقعی کشور قرار دارید که آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رأفت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده است و اگر اراده نظام و رأفت و رحمت نبود قطعاً به گونه دیگری انجام می‌شد. 
 
وی خاطر نشان کرد: شما وقتی در جریان این واقعیت هستید این‌گونه احکامی که تصمیم نظام بر انجام آن تعلق گرفته و بر اساس احکام شرعی، اختیارات قانون اساسی تبیین فرموده شکل گرفته این گونه طرح بحث کردن اعتراض عمومی همه مردم را در بردارد که نمایندگان مردم هستند باید رعایت شود و از جنابعالی انتظار می‌رود که مصالح ملی، احکام شرعی، قانون اساسی را در نظر بگیرید. 
 
مطهری در پاسخ به بیان عضو هیئت‌رئیسه مجلس که وقتش به پایان رسیده گفت: هنوز از وقت نطق من 2 دقیقه باقی مانده و جناب آقای ابوترابی‌فرد بهتر بود بعد از پایان نطق من پاسخ می‌دادند. 
 
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در پاسخ به وی گفت: صحبت شما انضباط مجلس را به هم می‌ریزد و باید این مسائل را رعایت شود و شما باید در صحبت‌های خود انضباط جلسه را حفظ کنید.  
 
مطهری ادامه داد: هر کس باید نظر خودش را اعلام کند. بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی است و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم. در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور و قوه قضاییه کوتاهی کردند. 
 
*من هیچ تعلق خاطری به آقایان موسوی و کروبی ندارم

 وی بیان داشت: همه می‌دانند که من هیچ تعلق خاطری به آقایان موسوی و کروبی ندارم و در انتخابات سال 88 نیز به آقای رضایی رأی دادم. سخنان این جانب دفاع از یک موضوع بزرگ‌تر و آن انقلاب اسلامی است. 
 
سخنان مطهری همچنان در شعارها و فریاد نمایندگان ایراد می‌شد و نمایندگان مخالف به هیچ عنوان سکوت نکردند تا مطهری بتواند نطقش را ایراد کند. 
 
نایب رئیس مجلس سعی در نشاندن مطهری بر صندلی خود داشت و نمایندگان مخالف نیز شعار مرگ بر فتنه‌گر سر می‌دادند. 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد به دلیل ازدحام در مجلس و بی‌نظمی و عدم تمکین نمایندگان نسبت به سخنان نایب رئیس مجلس زنگ پایان مجلس را به صدا درآورد. 

نمایندگان مجلس در واکنش به نطق میان دستور علی مطهری با تجمع مقابل جایگاه ناطقان شعار مرگ بر فتنه گر و مرگ بر منافق سردادند.

بعد از تنفس 15 دقیقه‌ای بعد از نطق مطهری، علیرضا مرندی و جواد جهانگیر زاده در بخشی از نطق‌های خود فتنه‌گران را محروم کردند. 

جهانگیرزاده: فتنه 88 کودتای تمام عیار علیه جمهوری اسلامی بود/ کسانی که دیروز خیانت کردند امروز باید سزای خیانت خود را ببینند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آن چه که در جریان فتنه 88 گذشت یک کودتای تمام عیار علیه جمهوری اسلامی بود و کسانی که تا دیروز دوستان انقلاب بودند تیغ برعلیه نظام اسلامی کشیدند. 
 
وی بیان داشت: فتنه 88 افتراق و بهتان علیه انقلاب اسلامی و نظام مظلوم اسلام بود آن چه رخ داد یک حرکت هماهنگ بین المللی به ویژه با رهبری غربی‌ها و توسط عناصر داخلی‌شان بود. 
 
جهانگیرزاده تصریح کرد: فرقی نمی‌کند این‌ها در سوابقشان مثبت بودند مهمترین کشور دمکراتیک منطقه را با یک بهتان عظیمی مواجه کردند ما یادمان نرفته است سرمایه عظیم ملت اسلامی را به هدر دادند سرمایه‌هایی که با خون شهدای انقلاب شکل گرفته است. یادمان نرفته که آن اتفاقات دشمن را نسبت به جمهوری اسلامی پررو کرده بود و باعث گسترش تحریم‌ها و فشار بر علیه ملت ایران شده بود. 
 
نماینده مردم ارومیه اظهار داشت: یادمان نرفته رژیم صهیونیستی را امیدوار کرد و انگلیسی‌های مکار را نسبت به آینده کشور و این که می‌توانند با یک کودتا خودشان را بر سر کار بیاورند امیدوار کرد.  
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: یادمان نرفته آمریکایی‌ها به صورت لجام گسیخته و استفاده از سرویس‌های اطلاعاتی علاوه بر استفاده از یک امپراتوری رسانه‌ای بسیار بزرگ که یک دلار را هم به یغما و بدون جهت استفاده نمی‌کنند اوباما بسیار لجام گسیخته آمد  و منتظربود که روز احتضار جمهوری اسلامی ایران را ببیند و خدا را شکر می‌کنیم که به مدد خون شهدا و خانواده‌ها و عناصر حزب اللهی این ایستادگی شکل گرفت. 
 
وی بیان داشت: این روزها نداهای متفاوتی می‌شنویم این نداها متناسب با ظرفیت انقلاب نیست و آن چه که مردم از ما می‌خواهند نیست و کسانی که دیروز خیانت کردند امروز باید سزای خیانت خود را ببینند. 
 
جهانگیرزاده تصریح کرد:کسانی که به دنبال ایجاد تفرقه میان صفوف ملت بودند و میان عناصر وفادار به انقلاب و نظام تفرقه ایجاد کردند و با حرف‌های دشوار و گزنده خودشان خانواده شهدا را دچار ناراحتی کردند امروز باید عذاب کار خود را ببینند. 
 
نماینده مردم ارومیه اظهار داشت: آن چه که نظام اسلامی سر سوزنی خلاف قانون در ارتباط با کسانی که دچار فتنه 88 شده‌اند نکرده اما آن چه که امروز ما را وادار می‌کند که بایستیم همان پیام ایستادگی شهید احمد کاظمی و مهدی باکری است که بدون توجه به تفرقه‌ها 9 دی متعلق به همه ملت است و یک سرمایه ملی است و متعلق به ملت و رهبری است و همه مردم در 9 در شریک بودند.  

مرندی: قانون شکنی‌های فتنه‌گران قابل بخشش نیست/حمایت برخی افراد از فتنه‌گران جای تعجب دارد

نماینده مردم تهران گفت: در حالیکه ملت و دولت سوریه در طول جنگ ۸ ساله در کنار ما ماندند و از ما حمایت کردند در حالیکه زنان لبنانی طلای خود را برای پشتیبانی از دفاع مقدس به فروش رساندند و مردانی از آنان در حمایت از جمهوری اسلامی در جبهه‌های حق علیه باطل شتافتند، متاسفانه بعضی افراد نا‌آگاه، اغتشاشگر و مزدور در جریان فتنه ۸۸ علیه غزه و لبنان شعار دادند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس اضافه کرد: برعلیه رئیس جمهور قانونی مورد حمایت مردم سوریه طومار امضاء کردند و عملا تکفیری‌ها را آزادیخواه خواندند و از آنان در مقابل رئیس جمهور سوریه حمایت کردند.

مرندی تصریح کرد: بازهم با لطف خداوند و نقش حکیمانه مقام معظم رهبری تلاش فتنه‌گران که براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود، به شکست انجامید، البته عده‌ای ناآگاه وارد صحنه شدند و آنگاه که متوجه عناد سران و دخالت خارجی‌ها شدند، به سرعت راه خود را جدا کردند.

وی ادامه داد: اما فتنه‌گران اصلی و اطرافان معدود آن‌ها نه تنها توبه نکردند و از اغتشاشگران و حمایت‌های خارجی و برنامه‌های ضد مذهبی امنیتی تبری نجستند، بلکه کینه توزی را علیه نظام و ملت ادامه دادند، حال باید با توجه به اینکه جناب آقای رئیس جمهور پیوسته و از جمله در نطق روز جمعه، بر تمکین از قانون تاکید داشتند و دارند، از آنجایی که فتنه گران قانون شکنی‌های مکرر داشتند، طبیعی است آنان قابل بخشش نیستند.

مرندی گفت: جای تعجب است که بعضی‌ها شاید برای مطرح کردن خود یا رضایت بیگانگان هنوز از آنان حمایت می‌کنند، امروز با لطف و کرم الهی و تدبیر و دوراندیشی مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران تنها کشور منطقه است که نه تنها در امنیت کامل بسر می‌برد، بلکه برای تامین امنیت کشورهای همسایه و حمایت از مردم مبارز فلسطین نقش آفرین است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس اظهار داشت: مردم ایران از مبارزه با ظلم و استکبار دست برنداشته و علی رغم انواع زورگیری‌ها و حصر‌ها، مسیر رشد و تعالی را طی می‌کنند و بحمدلله این تلاش‌ها منجر به عزت آفرینی برای نظام جمهوری اسلامی و مردم شده و در عین حال توفیقاتی نظیر حضور میلیونی مردم متدین کنار ۲۰ میلیون مردم مسلمان و غیر مسلمان عراقی در راهپیمایی وحدت بخش و غرور آفرین ایام اربعین حسینی فراهم می‌آورد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ملت ایران با استفاده از هر فرصتی همچون حماسه ۹ دی و ۲۲ بهمن، هرسال ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند با وحدت، همدلی و اعتماد به نفس روزافزون استمرار بیعت خویش را با رهبری عظیم الشان انقلاب اعلام می‌کند.

 

مطهری آتش‌بیار فتنه جدید شده است/ گویا مطهری از سوی کسانی مدیریت می‌شود
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به نطق میان دستور علی مطهری مبنی بر موضوع حصر سران فتنه بیان داشت: مطهری از سوی کسانی در موضوع حصر سران فتنه مدیریت می‌شود.
 
 
 
سید حسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در واکنش به نطق میان دستور علی مطهری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تریبون مجلس شورای اسلامی تابع ضوابطی است.  

وی افزود: یعنی اینکه بنده به عنوان یک نماینده ممکن است از تریبون‌های دیگری بتوانم هر نوع اظهار نظری را مطرح کنم اما اظهار نظر از تریبون مجلس بی‌شک ضوابط و مقررات خاص خود را دارد.  
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: روابط و مقررات در صحن علنی مجلس طبق آیین‌نامه داخلی تعیین می‌شود. 

نقوی‌حسینی در ادامه با بیان اینکه روابط و مقررات مجلس اجازه نمی‌دهد نماینده‌ای خارج از موضوع صحبت کند، اظهار داشت: رئیس مجلس در صورت اظهارات خارج از موضوع نمایندگان می‌تواند سخنان نماینده مربوطه را متوقف کند.  
 
وی تصریح کرد: انتظار می‌رود نمایندگانی که قسم به قرآن کریم خورده‌اند تا مدافع قانون اساسی باشند روابط و مقررات مجلس را رعایت کنند.  

نقوی حسینی در ادامه گفت: نباید از سوی یک نماینده، قوانین صریح نظام جمهوری اسلامی زیر سوال برود و خلاف قانون اساسی اظهاراتی بیان شود. 
 
نقوی‌حسینی با بیان  اینکه قانون اساسی کشور برای شورای عالی امنیت ملی وظایفی را تعریف کرده است، ادامه داد: همه موظف هستیم تا به وظایف محوله شورای عالی امنیت ملی احترام بگذاریم که همه این موارد در راستای پذیرش قانون اساسی کشور است.  
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه قانون اساسی در اصل 177 خود اختیاراتی را به شورای عالی امنیت ملی محول کرده است، بیان داشت: شورای عالی امنیت ملی طبق اختیاراتش، در موضوع حصر سران فتنه مصوبه‌ای را گذرانده است و تصویب‌نامه‌ایدر این رابطه در اختیار دارد که این تصویب‌ نامه را تا به این لحظه لغو نکرده است.  

نقوی حسینی با اشاره به اینکه رئیس شورای عالی امنیت ملی در حال حاضر رئیس جمهور بوده و دبیر آن  آقای شمخانی است، ادامه داد: وقتی مصوبه‌ای از جانب رئیس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت لغو نشده است نباید در این حال بیاییم مصوبات شورای عالی امنیت را نادیده بگیریم و خلاف آن اظهار نظر کنیم.  
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه متذکر شد: وقتی که نماینده‌ای از تریبون مجلس اظهار نظری خارج از ضوابط انجام می‌دهد، ضروری است سیاست مجلس اقدام به قطع تریبون آن نماینده کند و یا اینکه یک بار به آن تذکر دهد و اگر تذکر ندهد نمایندگان می‌توانند به آن فرد تذکر بدهند. 
 
وی ادامه داد: وقتی نماینده‌ای خارج از موضوع اظهاراتی را بیان می‌کند نمایندگان می‌توانند به آن تذکر دهند و وقتی به تذکر آنها توجهی نشود دست جمعی به تذکر خواهند پرداخت. 
 
نقوی‌حسینی در ادامه اظهار داشت: امروز هیئت رئیسه مجلس در رابطه با نطق میان‌دستور علی مطهری که بخشی از آن به موضوع سران فتنه تعلق داشت با تذکر دست جمعی نمایندگان مجلس روبرو شد که نطق وی ادامه پیدا نکرد.  
 
این نماینده مجلس در ادامه افزود: نباید رفتارهای خلاف قانونی را با آزادی توجیه کرد چرا که آزادی معنای خلاف قانون ندارد.  

نقوی‌حسینی در ادامه بیان داشت: اگر نماینده نطق کننده در رابطه با موضوع حصر سران فتنه نظری دارد می‌تواند از سایر تریبون‌ها استفاده کند چرا که در این راستا جناب مطهری نامه‌نگاری و بیانیه‌های مختلفی هم داشته و ضرورت ندارد ایشان مجددا از تریبون مجلس دوباره آنها را تکرار کند.  
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه معتقدم نظام جمهوری اسلامی بسیار رئوفانه با موضوع فتنه برخورد داشته است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم اتفاقاتی از قبیل فتنه 88 دوباره در کشور پیش نیاید لازم است قوه قضاییه در این رابطه محکمه‌ای ویژه تشکیل دهد و در چارچوب یک محکمه ویژه با تمام عوامل فتنه برخورد کند.  
 
وی در ادامه متذکر شد: اینکه نمی‌شود شخصی در موضوع فتنه و در جریان آن سخنرانی‌ها داشته باشد و باعث به خطر انداختن جان جوانان کشور شود و امروز بیاید وزارت‌خانه‌ای را اداره کند.  
 
نقوی حسینی افزود: در حال حاضر فتنه به بدنه اجرایی کشور راه پیدا کرده است که ضروری است قوه قضاییه در این رابطه با برپایی محکمه‌ای به موضوع فتنه 88 رسیدگی کند.
 
وی در ادامه در رابطه با اهداف اظهارات مطهری در نطق میان دستور خود نسبت به موضوع حصر سران فتنه بیان داشت: بنده فکر می‌کنم آقای مطهری از سویی در رابطه با این موضوع مدیریت می‌شود، یعنی اینکه کسانی در حال حاضر مشغول به مدیریت آقای مطهری در رابطه با موضوع فتنه هستند. 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه اظهار داشت: جناب مطهری فرزند شهید مطهری بزرگ بوده و انتظارات جامع به ایشان بیش از این حرف‌هاست. 
 
نقوی‌حسینی در ادامه تأکید کرد: انتظار می‌رود جناب مطهری به مشکلات و موضوعات اول کشور رسیدگی کنند تا مشکلات حصر سران فتنه 88 که این خود نشان از این دارد که مطهری را کسانی مدیریت می‌کنند یعنی گویا فتنه جدیدی در راه است و مطهری مسئولیت آتش‌بیار فتنه جدید را برعهده دارد.  
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان خاطر نشان کرد: درخصوص اظهارات مطهری مجلس حق قانونی دارد و می‌تواند در رابطه با موضوع یک عضو مخل نظم مجلس روند قانونی خود را پیش بگیرد و به نتیجه پیش آمده طبق قانون عمل کند.  

دانلود فایل صوتی نطق جنجالی مطهری در مجلس که با واکنش نمایندگان مواجه شد 

واکنش مرندی به اظهارات مطهری

واکنش جهانگیرزاده به اضهارات مطهری

 Loading the player...
Loading the player...
Loading the player...

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.