Skip to Content

عضو هیئت علمی دانشگاه میبد:


عضو هیئت علمی دانشگاه میبد گفت: لایه های مختلف دروغ مانند محکومیت به 6 ماه حبس و خودسوزی به خاطر عدم اجازه ورود به استادیوم باعث شد تا افکار عمومی به اشتباه مسیر دیگری را دنبال کند.

به گزارش میبد خبر، حقوقدان میبدی اظهارداشت: طی روزهای اخیر خبر خودسوزی و فوت دختری به نام سحر خدایاری به خاطر 6 ماه حکم حبس ورود به ورزشگاه در رسانه های کشور و شبکه های اجتماعی با هشتگ دختر آبی دست به دست شد.

سیدمصطفی میرمحمدی، افزود: اما موضوع مربوط به اسفند ماه سال 97 است؛ وقتی که سحرخدایاری قصد داشته تا با پوشش مردانه وارد ورزشگاه شود و به تماشای مسابقه استقلال و العین بنشیند به خاطر بازرسی بدنی زن بودن خود را اقرار می کند که ماموران مانع از حضور وی در ورزشگاه شده اند و این ممانعت باعث ایجاد درگیری لفظی می شود و به خاطر توهین به ماموران بازداشت می شود.

وی ادامه داد: یک نکته مهم در این جریان این است که این دختر به خاطر ورود به ورزشگاه بازداشت نشده و اساساً هیچ شخصی را صرفاً به خاطر ورود به استادیوم بازداشت نمی شود و بازداشت وی هم به خاطر درگیری و توهین با ماموران بوده است.

این استاد دانشگاه گفت: طبق ماده 609 قانون مجازات اسلامی، کسی که به کارکنان دولتی و حکومتی در حین انجام وظیفه توهین کند به 3 تا 6 ماه حبس محکوم می شود.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: نکته دیگری باید به آن اشاره کرد این است که اساساً اعلام خبر محکومیت 6 ماهه برای سحرخدایاری کذب بوده و این پرونده هنوز در روند رسیدگی قضایی قرارداشته و رسیدگی به این پرونده تمام نشده بود چه بسا بنابر شرایط روحی و روانی این فرد، اصلا حکم محکومیتی صادر نشده و وی تبرعه می شد چراکه ماده 149 قانون مجازات اسلامی مشخصاً ذکر کرده است که اگر کسی در حین ارتکاب جرم بیماری داشته، مسئولیت کیفری متوجه وی نیست.

وی اضافه کرد: نکته دیگری که باید به بررسی آن پرداخت، این است که برخی بازیگران، سلبریتی ها و حتی مسئولان در کمترین دقایقی بعد از فوت مرحومه سحرخدایاری، اقدام به نشر اکاذیب و روایت های دورغین به افکار عمومی داشتند؛ لایه های مختلف دروغ مانند محکومیت به 6 ماه حبس و خودسوزی به خاطر عدم اجازه ورود به استادیوم باعث شد تا افکار عمومی به اشتباه مسیر دیگری را دنبال کند.

میرمحمدی تاکید کرد: قانون مجازات اسلامی برای اشاعه اکاذیب نیز جرم در نظر گرفته است و انتظار صریح از قوه قضائیه این است که به این موضوع وارد شود و با کسانی که به نشر اکاذیب و فریب افکار عمومی  پرداختند، برخورد کند چراکه موضوع این اتفاق صرفاً منحصر به یک فرد یا گروهی نبود بلکه بدنه جامعه به سمتی منحرف شد که تماماً دروغ و فریب بود.

وی با اشاره به نقش خبر آنلاین به عنوان اولین رسانه در انتشار این خبر دروغ، اذعان داشت: متاسفانه رسانه خبرآنلاین برای چندمین بار با نشر اکاذیب، بستر برهم زدن امنیت روانی جامعه و امنیت ملی کشور را ایجاد می کند و وابستگی به خاندان خاص باعث شده تا برخوردی جدی با این رسانه نشود  اما قوه قضائیه باید بدون هیچ ملاحظه ای با این روند برخورد کند.

این حقوقدان تاکید کرد: نباید بستر آزاد فضای مجازی به سمتی برود که بدون کمترین کنترلی و نظارت، یک اتفاقی به سمتی برود که بتواند امنیت کشور و جامعه را به هم بریزد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.