Skip to Content

دانشگاه یزد در گرداب سیاست و دیکتاتوری«سفید» !

وقتی مخالفت با «برنامه های اشتباه دانشگاه یزد» به قیمت عزل افراد تمام می شود/تاکتیک «بحران»؛ برای حذف نیروهای انقلابی دانشگاه یزد


علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد عدم حذف نیروهای انقلابی عزل و نصب های بی حساب در دانشگاه یزد ، ماهیت علمی دانشگاه را زیر سوال برده و راه را بر دیکتاتوری «سفید» هموار ساخته است .

میبد خبربه نقل از یزدرسا؛  مقام معظم رهبری در دیدار با دولت در در 16 تیرماه در خصوص شعار اعتدال فرمودند: «مراقب باشید که برخی در صحنه سیاسی کشور با شعار اعتدال جریان های مومن را کنار نزنند زیرا همین جریان های مردمی و انقلابی هستند که در مواقع خطر زودتر از همه سینه سپر می کند و در مشکلات، دولت را به طور واقعی کمک می کنند و اعتدال به این معنا است که کارهایی که ارزشی ها احساس وظیفه می کنند انجام دهند جلوگیری نکنیم.»


با وجود این تأکیدات، مسئولین دولت یازدهم خانه تکانی شدیدی را آغاز کردند و نیروهای انقلابی و ارزشی زیادی قربانی اعتدال معنادار شدند.


این عزل و نصب ها به دانشگاه یزد نیز کشیده شد و نیروهای زیادی قربانی شدند این حرکت عزل و نصب های جناحی و غرض دار همچنان در دانشگاه یزد ادامه دارد و در تازه ترین حرکت یکی از روسای دانشکده ها عزل شده است.

 

شنیده ها حاکی از آن است که این فرد معزول (د.م) به خاطر مخالفت با ورود برخی عناصر مسأله دار به حوزه های مدیریتی دانشگاه که از مصوبات هیأت جذب ستاد انقلاب فرهنگی است عزل شده است!

 


نکته قابل تامل آن است که با این عزل از یک سو یکی از نیروهای دلسوز و ارزشی دانشگاه را حذف شده است و از سوی دیگر این حرکت بر خلاف رویه های قانونی است به طوری که این اقدام نامتعارف در یک روز تعطیل (23بهمن) و بدون اطلاع وی صورت گرفته است!

 


شنیده ها حاکی از آن است که این عزل ها از ابتدای ورود دکتر اولیا شروع شده است و نیروهای ارزشی زیادی در مدت ریاست وی عزل شده اند.


یک منبع آگاه در دانشگاه یزد در این مورد به خبرنگار یزد رسا توضیحاتی را ارائه داد و اظهار داشت: از همان ابتدا که ریاست جدید دانشگاه یزد تصدی گری آن را به دست گرفت مبادرت به حذف نیروهای ارزشی کرد و معاونت فرهنگی و اداری مالی را عزل کرد.


وی در ادامه گفت: نیروهای ارزشی اکنون تحت فشار شدیدی قرار دارند و مدام از آن ها خواسته می شود که خود استعفا دهند!

 

این منبع آگاه همچنین از یک سری ایمیل ها خبر داد که از سوی افراد نامعلوم برای اساتید ارزشی و انقلابی آمده و آن ها را تهدید به عزل می کرده است!

 


وی تاکید کرد: این مسئولین از تاکتیک خاصی برای حذف نیروهای انقلابی استفاده می کنند و با سازماندهی برخی افراد سعی در ایجاد بحران در دانشگاه هستند و از این بحران ها به عنوان بهانه ای برای عزل این نیروها استفاده می کنند.


اخبار گوشه کنار دانشگاه حاکی از آن است که ریاست دانشگاه یزد، در این عزل و نصب های بی منطق تحت تاثیر یکی از نمایندگان وزارت علوم در دانشگاه یزد است.


یکی از اساتید دانشگاه یزد که نخواست نام او فاش شود در این مورد اظهار داشت: تشکل توسعه و اعتدال در این عزل و نصب ها نقش ایفا می کند و در صدد بحران آفرینی در دانشکده ها هستند که با این تکنیک نیروهای انقلابی را حذف کنند.


وی گفت: در دوران ریاست جدید دانشگاه به شدت فضا برای نیروهای ارزشی بسته شده است و هرگونه مخافت با برنامه های اشتباه به قیمت عزل آن افراد تمام می شود.

 

گفته می شود برخی نیروهای مساله دار و محکومین فتنه به حوزه های مدیریتی دانشگاه دست یافته اند که این موضوع بر خلاف قونین شورای انقلاب فرهنگی در مورد جذب اساتید و هیئت علمی است.

 

پیشتر نمایندگان مجلس در برابر این مشی انحرافی با استیضاح وزیرعلوم واکنش نشان داده بودند ولی این اقدامات همچنان ادامه دارد و بسیاری از نیروهای انقلابی و ارزشی قربانی تیغ شعار اعتدال شده اند.

 

گفتنی است چندی پیش نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی نیز این عزل و نصب ها را بدون منطق دانسته بود و اعتراض خود را نسبت به این اقدامات نشان داده بود.

 

دو صد گفته چو نيم كردار نيست!

 

این اتفاقات اخیر در دانشگاه یزد در حالی است که رئيس دانشگاه يزد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص فضاي حاكم در دانشگاه يزد بيان كرد: فضاي دانشگاه يزد جناحي نيست!!! و اميدواريم فارغ از دغدغه هاي جناحي و سياسي بتوانيم كار كنيم زيرا به نظر من مهمترين ضربه اي كه مي تواند به كشور ما وارد شود، ايجاد شكاف و تفرقه ميان مردم است كه اين خطايي بزرگ در جوامع بشري است.

محمد صالح اوليا افزود: در دانشگاه نيز بايد تفاوت هاي سياسي را كنار گذاشته و در كنار هم تصويري بهتر و شفاف تر از دانشگاه يزد به نمايش بگذاريم.

وي در این نشست تصريح كرد: به اعتقاد من، فردي خدمتگزار است كه به رفع شكاف ها مبادرت كند و در فضاي علمي دانشگاه، عمده تلاش خود را در حيطه علم به كار گيرد و اين وظيفه اصلي هرگز نبايد تحت تاثير سياسي بازي قرار گيرد.

 

اما...


* به راستی آیا وقت آن نرسیده است که دلسوزان کشور و دانشگاه در برابر این حرکات منحرف که ماهیت و رشد علمی کشور را نشانه رفته است واکنش نشان دهند؟


آیا این عزل و نصب ها چیزی جز ترجیح منافع حزبی بر منافع ملی می باشد؟

 

جز این است  که برخی مسئولین دانشگاه یزد با این برخوردهای غیر متعارف و غیر منطقی در صدد تبدیل دانشگاه به باشگاه سیاسی هستند؟ و با سیاسی کردن جو دانشگاه این محیط علمی را به باشگاه سیاسی حامی پیرو استفاده کنند تا در تحولاتی نظیر انتخابات از آن سود جویند؟

 

از ان جا که آینده دانشگاه و رشد علمی کشور در گرو اقدامات مسئولین در مخالفت با این جناح گرایی است آیا وقت آن نرسیده است که با این حرکات مقابله شود؟

 

با توجه به نقشی که دانشگاه در پیشبرد کشور و آینده نظام دارد دلسوزان کشور باید برای نجات دانشگاه قدمی بردارند.

 

انتهای پیام/د
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.