Skip to Content


وقتی حقوق مردم یزد قربانی منافع قبیله‌ای عده‌ای می‌شود


وی با وقاحت تمام عکس‌های آن را هم در صفحه‌ی شخصی خود منتشر کرده و از حرام کردن وقت حدود 20 کارمند اداره‌ای که باید در خدمت مردم باشد، با افتخار یاد می‌کند!

میبدخبر، یکی از آسیب‌های جدی در حوزه مدیریتی، ترجیح منافع حزبی و جناحی بر منافع مردم و قربانی کردن مصالح جامعه به پای روابط دوستی و خانوادگی است. امری که در واقع معلول نگاه قبیله‌ای در عرصه‌ی مدیریتی و سیاسی است. یعنی بیش از آنکه حسن و قبح و کارآمدی و ناکارآمدی افراد و مدیران موضوعیت داشته باشد، روابط و خط سیاسی آن‌ها موضوعیت دارد.

علاوه بر ناکارآمدی‌های مختلفی که در حوزه‌های گوناگون در سطح استان یزد شاهد آن هستیم که معلول همین نگاه قبیله‌ای است، در ماه‌های اخیر رخدادهایی را شاهد بوده‌ایم که اگر نبود این نگاه قبیله‌ای و اگر پای منافع حزبی و جناحی مدیران در میان نبود، یقینا شاهد برخورد قاطع با این دست رخدادها در استان می‌بودیم.

به عنوان نمونه حدود دو ماه قبل خبر برگزاری مراسم جشن تولد فرماندار اردکان در ساعات اداری منتشر شد که انتقادهای بسیاری را به همراه داشت. در حالی که از مسئولین مربوطه انتظار می‌رفت در قبال آن، برخورد لازم را داشته باشند، اما متاسفانه چنین نشد و همین بی‌تفاوتی موجب شد تا برخی از دیگر مسئولان استان هم به خود اجازه تکرار چنین اقدامی بدهند به طوری که چندی قبل شاهد برگزاری جشن تولد برای مدیرکل نهاد کتابخانه‌های استان در ساعات اداری بودیم. مراسمی که وی با وقاحت تمام عکس‌های آن را هم در صفحه‌ی شخصی خود منتشر کرده و از حرام کردن وقت حدود 20 کارمند اداره‌ای که باید در خدمت مردم باشد، با افتخار یاد می‌کند!

شاید در نگاه اول این سئوال مطرح شود که مگر چه اشکالی دارد یک مدیر زمانی را هم به برگزاری جشن تولد بگذراند و مگر این جشن تولد چقدر زمان می‌برد که اینقدر به آن تاکید می‌کنید. در پاسخ باید گفت اولا اگر قرار است جشن تولدی برگزار شود چرا در محل کار و در زمانی که متعلق به مردم است برگزار می‌شود، آیا مدیری که وقت خود و همکاران آن اداره را صرف برگزاری جشن تولد می‌کند، حاضر است همان مقدار وقت را برای یک ارباب رجوع عادی که خارج از برنامه به او مراجعه کند، را بگذراند؟! آیا همه‌ی مشکلات حوزه‌ی مدیریت آن مدیر به اتمام رسیده و وی به همه‌ی آن‌ها رسیدگی کرده که حالا نوبت به اختصاص زمانی برای برگزاری جشن تولد رسیده است؟!

نکته دیگر اینکه، تبدیل شدن این نوع اقدامات به یک رویکرد و رویه در سازمان‌ها و اداره‌های دولتی، بلای جان جامعه و مردم خواهد شد. به عنوان نمونه اگر همان دفعه‌ی اول که فرماندار اردکان دست به چنین اقدام وقیحی زده بود، با وی برخورد لازم صورت می‌گرفت، یقینا دوباره شاهد تکرار این اقدام توسط مدیری دیگر نبودیم. اگر همین انتقادهای رسانه‌ها نباشد، بعید نیست که این بدعت ناپسند در برخی از دیگر اداره‌های استان هم صورت بگیرد.

خوب است آقایان کلاه خود را قاضی کنند و از خود بپرسند که آیا واقعا هیچ انسان منصفی پیدا می‌شود که از برگزاری جشن تولد در زمان اداری برای یک مدیر دولتی حمایت کند و آن را تقبیح نکند! لذا اینکه مدیران استان از جمله استاندار محترم در قبال چنین رخدادهایی، منفعلانه برخورد می‌کنند و یا حتی اقدام به تقدیر از این افراد می‌کنند، پیامدی جز قربانی شدن مطالبات مردم و ناامید کردن آن‌ها ندارد. این انتظار زیادی نیست که مردم از بالاترین شخصیت اجرایی استان، می‌خواهند با مدیران متخلف و سوءاستفاده‌گر برخورد کند، بدون اینکه نسبت حزبی و سیاسی آن‌ها را در نظر بگیرد.

انفعال استاندار محترم در قبال مسائل مذکور در حالی است که، در ماجرای فساد مالی در سازمان میراث فرهنگی هم مع‌الاسف اقدام درخوری را از سوی وی ندیده‌ایم و در شرایطی که مردم انتظار دارند مدیری که در حوزه‌ی اختیارات او چنین مسئله‌ای رخ داده است، جوابگوی افکار عمومی باشد، وی با استعفا از سمت خود، کار را برای خویش راحت کرده و مسئله طوری پیش رفت کانه هیچ اتفاقی رخ نداده است!

در حالی که از مدیران مربوطه و به ویژه استانداری یزد انتظار می‌رود نسبت به آنچه در سازمان میراث فرهنگی رخ داده است، اقدام لازم را انجام دهند و مردم را در جریان آنچه رخ داده و آنچه در قبال آن انجام داده اند قرار دهند؛ اما تا کنون شاهد اقدام خاصی نبوده‌ایم.

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.