Skip to Content


وضعیت حمل نقل عمومی در میبد و مشکلاتی که گریبانگیر مردم است


افزایش قابل توجه زمان و جابجایی مسافرین، افزایش تصادفات، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و تهدید سلامت انسانی، از تبعات منفی سیستم های حمل و نقل ناپایدار و ناکارآمد در مناطق شهری است.

به گزارش میبد خبر، با گسترش پدیده  شهر نشینی و رواج فرهنگ شهر نشینی، حمل و نقل در شهرها ابعاد گسترده ای به خود گرفته و پاسخگوی نیازهای ترافیکی مردم در سطح شهر ها نمی باشد . این امر در شهرهای متوسط ( مثل میبد ) بیشتر نمود داشته و استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی و همگانی جمعیت جابجایی مردم ، امری ضروری به نظر می رسد . افزایش قابل توجه زمان و جابجایی مسافرین ، افزایش تصادفات، آلودگی هوا ، آلودگی صوتی و تهدید سلامت انسانی، از تبعات منفی سیستم های حمل و نقل ناپایدار و ناکارآمد در مناطق شهری است.

حمل و نقل عمومی در شهر میبد فقط با دو دستگاه اتوبوس ، 15 دستگاه مینی بوس و 50 دستگاه تاکسی عمومی انجام می شود شعاع عملکردی حمل و نقل شهرداری میبد از روستاهای حجت آباد و محمدآباد در جنوب شهرستان شروع و تا ندوشن و بفروئیه در غرب و شمالغرب شهرستان ختم می شودیعنی شعاع حرکتی معادل 60 کیلومتر را در بر دارد . در این شعاع حرکتی گسترده و جمعیتی حدود 100 هزار نفر ساکن و بیش از 10 هزار نفر عبوری، این تعداد و سیله نقلیه حمل و نقل عمومی واقعا زیبنده شهری صنعتی، تاریخی ، دانشگاهی و درمانی مانند میبد نیست . تعداد تاکسی های عمومی میبد بالغ بر 110 تاکسی است ولی عملا نزدیک به 30 تاکسی فعالیت می کنند و 20 تاکسی هم عضو سیستم حمل و نقل 133 شهری شده است و عملا بیش از 60 تاکسی عمومی، حمل و نقل عمومی انجام نمدهند و تاکسی به صورت اتومبیل شخصی آنها در آمده است.

مسافران مسیر میبد به یزد با 17 دستگاه مینی بوس جابجا می شوند و کارگران و کارمندان شرکتهای صنعتی میبد توسط 220 دستگاه مینی بوس به بنگاه های اقتصادی خود می رسند وضعیت موجود سیستم حمل و نقل عمومی و خصوصی میبد نشان می دهد که این سیستم کاملا بیمار است و مسکن های استفاده در چند سال اخیر دیگر جواب نمی دهد . فرسودگی ناوگان مینی بوسرانی در شهر میبد خود نمایی می کند.

متاسفانه درسالهای اخیر ، نهضت نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری که در سالهای گذشته شروع شده بود و بیش از 35 دستگاه مینی بوس جدید برای شهرداری ، 17 دستگاه مینی بوس جدید برای شرکت مسافربری پرستو ( میبد ـ یزد ) ، چهار دستگاه اتوبوس جدید و 30 دستگاه تاکسی عمومی به سیستم حمل و نقل میبد اضافه و جایگزین ماشین الات فرسوده شده بود، متاسفانه این نهضت ادامه نیافته و عملا شکست خورده است. متاسفانه در سالهای اخیر نه تنها اقدام موثری در این زمینه انجام نشده، بلکه با توجه به ضعف مدیران شهری در ایجاد روابط فرا منطقه ای نتوانسته اند دو دستگاه مینی بوس مسیر میبد ـ یزد که مالکان آن چندین سال است هزینه خرید مینی بوس را به شهرداری پرداخت کرده اند، را از سازمان شهرداریها و دهیاریهای وزارت کشور بگیرند. علاوه بر فرسودگی ناوگان حمل و نقل ، معضلی دیگر در این سیستم وجود دارد و آن بی عدالتی و عدم توزیع عادلانه وسایل نقلیه عمومی در سطح شهر است . بطوریکه خیابان ولیعصر (عج) شهیدیه ،  خیابان شهید مبینی ، خیابان آیت الله خامنه ای ، بلوار رسالت ، خیابان باغ شهر ، بلوار میر شمس الحق، خیابان رشید الدین ؛ بلوار جعفری نژاد ، خیابان شهرک فجر  و اکثر شهرکهای مسکونی اطراف شهر شاید ماهیانه یکبار تاکسی عمومی به چشم خود نبینند و اگر ناخود آگاه پیدا شوند، مالکان تاکسی ساکن آن خیابان هستند و علت آوردن آنها به آن خیابان ، فقط صرف صبحانه یا ناهار بوده است.

متاسفانه در میبد با  تعویض های مکرر 6 نفر بعنوان شهردار و سرپرست شهرداری در چهار سال گذشته ضعف در سیستم حمل و نقل عمومی ملموس تر شده است.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.