Skip to Content

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان میبد:


رئیس اداره صنعت معدن و تجارت میبد از وجود 904 واحد تولیدی و صنفی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش میبد خبر به نقل از فارس، حجت‌الله خلیلی رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان میبد با اشاره به وجود بنگاه‌های کوچک و زودبازده یا همان صنایع کوچک اظهار داشت: بنگاه‌هایی که زیر 10 نفر کارگر داشته باشند را می‌توان به‌نوعی صنایع خرد بین ۱۰ تا ۵۰ نفر صنایع کوچک و بین ۵۰ تا ۲۵۰ نفر را صنایع متوسط نامید.

وی بابیان اینکه در حال حاضر در میبد دارای 904 واحد تولیدی و صنفی هستیم تصریح کرد: اکنون عمده و اصلی‌ترین صنایع کوچک و زودبازده این شهرستان صنعت سفالگری (کارگاه‌های سفالگری) و زیلوبافی است که در رده‌های بعدی کار بافی، گلیم‌بافی، قالیبافی، مو تابی، حصیربافی و... است که موارد آخر جزو صنایع خرد محسوب می‌شوند.

خلیلی ادامه داد: در صنعت سفالگری 13 واحد دارای پروانه کسب داریم که هفت واحد آن تولیدی و جز صنایع کوچک است.

رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت میبد با اشاره به اینکه 313 واحد صنعتی در بخش زیلوبافی و قالی‌بافی و سفالگری و کار بافی که از شاخصه‌ای صنایع کوچک شهرستان میبد است فعال هستند تأکید کرد: در راستای حمایت از این صنایع و اهمیت ویژه آن و در جهت مجتمع کردن کارگاه‌های تولیدی و توسعه صادرات این محصول همچنین با توجه به شاخصه‌ها و ظرفیت‌های موجود با حمایت مسئولان خوشه زیلو بنیان‌گذاری شد و مراحل پایانی طرح که بررسی نقاط ضعف این پروسه هست توسط کارشناسان شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد در حال بررسی و نهایی شدن است.

این مقام مسئول با اشاره به صنعت زیلو و سفالگری در شهرستان میبد افزود: متأسفانه در صنایع زیلوبافی نقاط ضعفی وجود دارد که ازجمله آن می‌توان تنوع کم محصولات و عدم بسته‌بندی درست و یا عدم نظارت بر محصولات تقلبی و نبود بازارچه مخصوص آن نام برد.

خلیلی همچنین از تشکیل اتحادیه سفالگری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: در جهت حفظ این صنعت قدیم و اصیل میبدی و حفظ صنایع‌دستی و کارگاه‌های سفالگری این اتحادیه تشکیل می‌شود در حال حاضر اتحادیه مزبور با کاشی فروشان که مبدأ آن از سفالگری است اتحادیه کاشی، سفال و سرامیک را تشکیل داده‌اند.

وی در پایان گفت: از تمام واحدهای صنفی به‌خصوص واحدهای تولیدی و فروش سفال و سرامیک درخواست می‌کنیم که در جهت حفظ و هویت این هنر صنعت اصیل میبد تلاش کنند و از فروش اجناس چینی که مشابهت دارند پرهیز نمایند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

چهره واقعی آمریکا در پیمان شکنی در جهان آشکار شد
مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:بیست و سومین اهدای عضو در سال جاری با ایثار و فداکاری کودک خردسال در یزد انجام شد.
بیست و پنجمین سفر کاروان پیاده علی ابن موسی الرضا(ع)، حرکت خود را از محل بیت الرضا(ع) بافق آغاز کرد.