Skip to Content

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان میبد:


رئیس اداره صنعت معدن و تجارت میبد از وجود 904 واحد تولیدی و صنفی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش میبد خبر به نقل از فارس، حجت‌الله خلیلی رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان میبد با اشاره به وجود بنگاه‌های کوچک و زودبازده یا همان صنایع کوچک اظهار داشت: بنگاه‌هایی که زیر 10 نفر کارگر داشته باشند را می‌توان به‌نوعی صنایع خرد بین ۱۰ تا ۵۰ نفر صنایع کوچک و بین ۵۰ تا ۲۵۰ نفر را صنایع متوسط نامید.

وی بابیان اینکه در حال حاضر در میبد دارای 904 واحد تولیدی و صنفی هستیم تصریح کرد: اکنون عمده و اصلی‌ترین صنایع کوچک و زودبازده این شهرستان صنعت سفالگری (کارگاه‌های سفالگری) و زیلوبافی است که در رده‌های بعدی کار بافی، گلیم‌بافی، قالیبافی، مو تابی، حصیربافی و... است که موارد آخر جزو صنایع خرد محسوب می‌شوند.

خلیلی ادامه داد: در صنعت سفالگری 13 واحد دارای پروانه کسب داریم که هفت واحد آن تولیدی و جز صنایع کوچک است.

رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت میبد با اشاره به اینکه 313 واحد صنعتی در بخش زیلوبافی و قالی‌بافی و سفالگری و کار بافی که از شاخصه‌ای صنایع کوچک شهرستان میبد است فعال هستند تأکید کرد: در راستای حمایت از این صنایع و اهمیت ویژه آن و در جهت مجتمع کردن کارگاه‌های تولیدی و توسعه صادرات این محصول همچنین با توجه به شاخصه‌ها و ظرفیت‌های موجود با حمایت مسئولان خوشه زیلو بنیان‌گذاری شد و مراحل پایانی طرح که بررسی نقاط ضعف این پروسه هست توسط کارشناسان شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد در حال بررسی و نهایی شدن است.

این مقام مسئول با اشاره به صنعت زیلو و سفالگری در شهرستان میبد افزود: متأسفانه در صنایع زیلوبافی نقاط ضعفی وجود دارد که ازجمله آن می‌توان تنوع کم محصولات و عدم بسته‌بندی درست و یا عدم نظارت بر محصولات تقلبی و نبود بازارچه مخصوص آن نام برد.

خلیلی همچنین از تشکیل اتحادیه سفالگری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: در جهت حفظ این صنعت قدیم و اصیل میبدی و حفظ صنایع‌دستی و کارگاه‌های سفالگری این اتحادیه تشکیل می‌شود در حال حاضر اتحادیه مزبور با کاشی فروشان که مبدأ آن از سفالگری است اتحادیه کاشی، سفال و سرامیک را تشکیل داده‌اند.

وی در پایان گفت: از تمام واحدهای صنفی به‌خصوص واحدهای تولیدی و فروش سفال و سرامیک درخواست می‌کنیم که در جهت حفظ و هویت این هنر صنعت اصیل میبد تلاش کنند و از فروش اجناس چینی که مشابهت دارند پرهیز نمایند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:بیست و سومین اهدای عضو در سال جاری با ایثار و فداکاری کودک خردسال در یزد انجام شد.
بیست و پنجمین سفر کاروان پیاده علی ابن موسی الرضا(ع)، حرکت خود را از محل بیت الرضا(ع) بافق آغاز کرد.
تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان