Skip to Content

در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی صورت گرفت:


مسئول بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد بیان داشت: از ابتدا تا پایان دی ماه 340 هزار رأس دام سبک و سنگین در استان، بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

به گزارش میبدخبر، سید خلیل موسوی در این خصوص بیان داشت: بیماری تب‌ برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی به شدت واگیر دام است که درصورت شیوع می‌ تواند خسارات اقتصادی قابل توجهی به صنعت دامپروری استان وارد نماید.

وی افزود: بدین جهت، در راستای کنترل بیماری و جلوگیری از بروز خسارات اقتصادی، از ابتدای دی ماه واکسیناسیون 340 هزار رأس دام سبک و سنگین، با مشارکت 40  تیم در بخش دولتی و خصوصی  اجر شد.

موسوی تصریح داشت: واکسیناسیون در کنار سایر برنامه‌های بهداشتی همچون رعایت ضوابط قرنطینه‌ای، فعال کردن حوضچه ضدعفونی ورودی دامداری‌ها، جلوگیری از حمل و نقل غیر مجاز دام، دفن بهداشتی و مناسب لاشه‌های تلف شده، تغذیه مناسب دام، یکی از راه های مهم کنترل و جلوگیری از بروز این بیماری محسوب می شود.

مسئول بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد با اشاره بر آنکه، رعایت ضوابط بهداشت فردی همچون: پوشیدن چکمه، لباس کار توسط کارگران و تعویض لباس در جابجایی های بین دامداری ها نیز نقش بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد؛ بر این موضوع تأکید کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از جمله نشانه های این بیماری، بی حالی، بی اشتهایی، ایجاد تورم دهان، ترشحات کشدار ، لزج و ایجاد تاول در مخاطات دهان، لثه و زبان می باشد که دامداران می توانند؛ در صورت مشاهده، جهت اطلاع رسانی به دامپزشکی و کسب اطلاعات بیشتر با سامانه 1512 تماس برقرار کنند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.