Skip to Content

معاون جان کری:

واشنگتن مانع فروش سوخو-٣٠ روسیه به ایران مى شود/ مجوز استفاده ایران از دلار، شایعه است/ موافقت مشروط با تمدید تحریم‌ها


معاون وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک نشست استماع گفت که دولت کشورش از کانال شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع فروش جنگنده‌های روسی سوخو - 30 به ایران خواهد شد.

به گزارش "میبدخبر"، کمیته روابط خارجی مجلس مجلس سنا روز سه‌شنبه نشست استماعی با موضوع «اقدمات اخیر ایران و اجرای برجام» برگزار کرد. تام شانون، معاون وزیر خارجه آمریکا مهمان این نشست استماع بود.

سناتور «باب کورکر»، رئیس‌ کمیته روابط خارجی سنا در آغاز این نشست از رویکرد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در مسائل مختلف در قبال ایران انتقاد کرد.

وی دولت آمریکا را به اتخاذ مواضع ضد و نقیض در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران متهم کرد و مدعی شد مقامات کابینه اوباما ابتدا این اقدامات ایران را «نقض» قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته‌اند اما در ادامه تغییر لحن داده و آنها را «مغایر با قانون» توصیف کرده‌اند.

کورکر در ادامه جنجال‌های روزهای گذشته درباره موضوع امکان اجازه به ایران برای استفاده از دلار در مبادلات خارجی را پیش کشید و گفت گمانه‌زنی‌های زیادی در این رابطه مطرح شده است.

رئیس کمیته روابط خارجی سنا علی‌رغم این گفت در تماسی که دیروز با «آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا داشته، اطمینان یافته که دولت آمریکا در صدد انجام چنین کاری نیست، اما جان کری، در مصاحبه صبح امروز، باز به گونه‌ای عمل کرده که آن اطمینان از بین رفته است.

کورکر همچنین از «توماس شانون»، معاون وزیر خارجه آمریکا خواست درباره اینکه آیا دولت آمریکا آماده تحریم ایران در زمینه مسائل غیرهسته‌ای است، توضیح دهد.

شانون، در پاسخ به اظهارات کورکر گفت: «در حالی که از پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش دلگرم شده‌ایم، من به شما اطمینان خاطر می‌دهم که دولت همانند شما درباره اقدامات ایران در حوزه‌های خارج از موضوع هسته‌ای نگران است.»

تام شانون در ادامه این نشست، فروش هواپیمای سوخو 30 روسیه به ایران را نقض قطعنامه سازمان ملل خواند و گفت که واشنگتن از مسیر شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع فروش این هواپیماها به ایران خواهد شد.

این مقام آمریکایى همچنین گفت دولت اوباما آمادگى دارد قانون تحریمهاى ایران را، که زیربناى تحریم‌هاى یکجانبه واشنگتن علیه تهران است، مشروط بر عدم تداخل با برجام، تمدید کند.

شانون، سیاست‌های ایران در منطقه را در ضد منافع آمریکا دانست و درباره مقابله با آنها به سناتورها اطمینان  

وی گفت: «حمایت ایران از گروه‌هایی مانند حزب‌الله، کمک‌رسانی به رژیم اسد در سوریه و برنامه موشکی این کشور در تضاد با منافع آمریکا قرار دارند و تهدیدهای بنیادینی علیه منطقه و فراتر از آن هستند.»

تام شانون علی‌رغم این گفت که ایران اکنون به پروتکل الحاقی آژانس متعهد شده و آژانس اقدامات شفافیت‌ساز متعددی برای نظارت بر برجام، تدوین کرده است.

وی گفت: «به لطف برجام، ایران اکنون تحت نظارت جامع‌ترین نظام اقدامات شفافیت‌سازی که تا کنون از طریق مذاکره برای نظارت بر یک برنامه هسته‌ای به دست آمده، قرار گرفته است.»

 شانون با بیان اینکه برجام «اختلافات عمیق» آمریکا با ایران را حل نمی‌کند، گفت: «ما درباره فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران، هشیار هستیم.»

او سپس با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و اقدامات‌ ثبات‌زدا گفت: «به همین دلیل است که ما تحریم‌های مرتبط با اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه و حمایت این کشور از تروریسم را حفظ کرده‌ایم و قاطعانه به اجرای دستور اجرایی شماره 13224 که به ما اجازه هدف قرار دادن تروریست‌ها و حامیان آنها را می‌دهد، ادامه می‌دهیم.»

وی در ادامه آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک ایران و حقوق بشر را دیگر چالش‌های واشنگتن با ایران عنوان کرد.

شانون با بیان اینکه اجرای برجام ضمانت خواهد کرد که ایران قادر به ساخت کلاهک‌های هسته‌ای برای استفاده در موشک نخواهد بود گفت: «ما به استفاده از تمامی ابزارهای یکجانبه و چندجانبه، از جمله تحریم‌ها برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک ایران، ادامه خواهیم داد.»

وی درباره حقوق بشر هم مدعی شد که ایران با محدود کردن آزادی‌های مدنی از جمله تجمعات صلح‌آمیز، آزادی بیان و مذهب، حقوق اساسی شهروندانش را نقض می‌کند.

معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد دولت آمریکا از ابزارهای متنوع برای افزایش آگاهی درباره موارد نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد. شانون تأکید کرد برجام سیاست‌های واشنگتن در این زمینه را تغییر نداده است. وی با بیان اینکه تحریم‌های حقوق بشری مشمول تخفیف‌های تحریمی آمریکا نمی‌شوند، گفت واشنگتن اجرای آنها را دامه خواهد داد.

 شانون بعد ار این اظهارات به سوال کورکر درباره اینکه آیا دولت آمریکا قصد انجام اقداماتی برای صدور مجوز استفاده ایران از دلار در مبادلات خارجی دارد یا خیر، پاسخ داد.

شانون گفت: «شایعات و گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر اینکه آمریکا در حال انجام گام‌های مقدماتی برای صدور مجوز استفاده از دلار یا اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا با چرخش 180 درجه‌ای است، صحیح نیستند.»

کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در ادامه، شانون را در موضوع آزمایش‌های موشکی به چالش کشید و پرسید که آیا دولتمردان آمریکایی، همانند نمایندگان کنگره با وضع تحریم به بهانه انجام این آزمایش‌ها موافق هستند یا خیر؟ کورکر، اضافه کرد قانونگذاران کنگره، بر اساس آنچه برجام برای آنها توضیح داده شده این اقدامات ایران را نقض برجام می‌دانند.

شانون در پاسخ گفت: «همان‌طور که گفتم ما، کماکان کاملاً و قاطعانه، مخالف برنامه موشکی ایران هستیم و معتقدیم که ما هم به صورت یکجانبه و به صورت چندجانبه ابزارهای لازم برای مقابله با این برنامه برخوردار هستیم.» 
 

منبع: فارسرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.