Skip to Content

رئیس اداره بهداشت و درمان میبد:

هیچ موردی از بیماری «تب کریمه کنگو» در شهرستان میبد گزارش نشده است


رئیس اداره بهداشت و درمان میبد گفت: هیچ موردی از بیماری «تب کریمه کنگو» در استان یزد و همین طور شهرستان میبد گزارش نشده است.

به گزارش میبد خبر، دکتر سهیلی رئیس اداره بهداشت و درمان میبد اظهار داشت: خوشبختانه نه تنها در میبد، حتی در استان یزد نیز گزارشی از بیماری تب کریمه کنگو نبوده است.

رئیس اداره بهداشت و درمان میبد گفت: این بیماری که به وسیله گوشت آلوده و از طریق "کنه" منتقل می شود، به علت ورود گوشت های وارداتی الوده و یا انتقال این بیماری توسط کنه بین دام ها اتفاق می افتد.

وی گفت: علائم این بیماری معمولا از ۳ تا ۵ روز خود را نشان می دهد و منجر به خون ریزی می شود، که قابل درمان هست ولی اگر دیر تشخیص داده شود می تواند موجب مرگ انسان نیز بشود.

دکتر سهیلی در مورد پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری افزود: مردم عزیز میبد فقط گوشت را از مکان های مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند و تا حد امکان دام را در منزل و جای دیگر ذبح نکنند. در هنگام پاک کردن گوشت خریداری شده نیز از دستکش استفاده کنند، که در صورت وجود بیماری، از انتقال آن جلوگیری به عمل آید.

وی تاکید کرد: انتقال این بیماری فقط قبل از پخته شدن گوشت امکان دارد و گوشت پخته شده دارای مشکلی نخواهد بود.

رئیس اداره بهداشت و درمان میبد تصریح کرد: همشهریان عزیز، گوشت را بعد از خریداری حدود ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنند و سپس نسبت به پاک کردن آن اقدام کنند، البته در کشتارگاه های مورد تایید، مرحله پیش سردکن وجود دارد که قبل از توزیع گوشت، این مرحله را پشت سر می گذارند.

لازم به ذکر است در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر طغیان این بیماری در کشور توسط شبکه های مجازی پخش شده بود که بسیاری از این اخبار کذب است و تا امروز ۲ نفر فوتی از ۳۰ بیمار مبتلا وجود داشته که مربوط به شهرهای مرزی بوده اند. از علائم این بیماری، سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی به‌ خصوص در پشت و پاها، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، ترس از نور و حساسیت به نور است که در صورت بروز این علائم باید به پزشک مراجعه کنید.

میبد ما
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.