Skip to Contentپیشکسوت و کارآفرین نمونه میبدی موفق شده است با احیای حرفه ریشه‌دار مردمان کویر برای 100 نفر اشتغال‌زایی ایجاد کند.

به گزارش میبد خبر، زیلوبافی یکی از هنرهای باارزش و کهن مردمان دیار کویر بوده که نشان از دقت نظر و نگاه ظریف و زیباپسند ایرانیان دارد. زیلو با توجه به اینکه از قدیمی‌ترین محصولات صنایع‌دستی استان یزد و مخصوصاً شهرستان میبد به شمار می‌رود، از قدیم تاکنون از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است این رشته به دلیل ویژگی کاربردی و منحصربه‌فردی که دارد، اشتغال‌زایی چندین نفر را به وجود می‌آورد.

اما این هنر دیرین در یک دهه اخیر به دلیل بی‌توجهی متولیان این عرصه و تغییر ذائقه شغلی نسل جدید در معرض فراموشی کامل قرارگرفته و ظن آن می‌رود که با ادامه این شرایط دیگر نتوان نشانی از زیلوی میبد در خانه‌ها، مساجد و تکیه‌ها گرفت.

در این میان برخی نیز بودند که علی‌رغم نداشتن مسئولیت رسمی در این خصوص، احساس وظیفه کرده و گامی در جهت احیای این دست بافته کهن بشری برداشتند. محمدعلی غنی‌پور میبدی با تحصیلات دیپلم و از کارآفرینان و پیشکسوتان برتر استان یزد شهرستان میبد است که بااراده، همت و پشتکار قوی توانسته خودش را به‌عنوان کارآفرین نمونه در حوزه صنایع‌دستی زیلوبافی مطرح کند و در این زمینه به‌خوبی بدرخشد و بیش از ۵۰ نفر را در این زمینه به‌کارگیری کند.

وی با اشاره به اینکه خانواده در فعالیت‌های صنایع‌دستی همیشه همراه و بسیار مؤثر بودند، گفت: همیشه همیاری و پشتیبانی خانواده بود که توانستم به در این عرصه موفق شوم و چنانچه همیاری و همکاری آن‌ها نبود، قطعاً موفق نمی‌شدم.

این پیشکسوت و کارآفرین نمونه میبدی در خصوص شروع به کار خود تصریح کرد: پدر بنده زیلوباف بودند و بنده از نسل ششم زیلوبافان هستم و چون این حرفه داشت به فراموش سپرده می‌شد احساس مسئولیت کرده و به دوباره احیا کردن آن پرداختم.

غنی‌پور میبدی با اشاره به اینکه در حال حاضر این کار بازار بسیار خوبی دارد و کار ما رونق دارد، اظهار داشت: تنها مشکل پیش روی ما تولید و کمبود نیرو است و همچنان که کلاس‌های آموزشی را برگزار می‌کنم، دارای کارگاه تولید مواد اولیه زیلو از صفرتا صد هستم.

وی با اشاره به اشتغال‌زایی خودش برای صد نفر در کارگاه گروهی و انفرادی در روستای صدرآباد ندوشن و شهرستان میبد، اذعان داشت: یک آموزشگاه هم که دارم، ۶۰ نفر در آن آموزشگاه آموزش‌دیده و در حال حاضر در حال فعالیت هستند.

این پیشکسوت و کارآفرین نمونه میبدی با بیان اینکه احساس خوب و خوشایندی دارم که چندین نفر در کنار این شغل امرارمعاش می‌کنند، ابراز داشت: با کارآفرینی تعداد جوانان بیکار کاهش‌یافته و هنرهای باستانی و صنایع‌دستی که قدمت سه‌هزارساله در شهرستان میبد دارد، رونق و احیا شده و دوباره تاریخ را زنده کرده است.

غنی‌پور میبدی لطف خداوند و احساس مسئولیتی که در برابر آن دارم را راز موفقیت خود دانست و در خصوص شعار سال بنام حمایت از کالای ایرانی بیان داشت: این نام‌گذاری باعث به وجود آمدن اعتمادبه‌نفس در جوانان و جلوگیری از بیکاری آن‌ها شده و در آینده موجبات عدم وابستگی کشور را در بسیاری از زمینه‌ها به همراه خواهد داشت.

وی در پایان تنها مشکل در این زمینه را کمبود نیرو و بیمه‌ کارآفرینان دانست و خاطرنشان کرد: به دیگران پیشنهاد می‌کنم که به این کار و صنعت رو بیاورند و در این زمینه فعالیت کنند که با خلاقیت و داشتن ایده‌های نو می‌توانند در این کار موفق شوند و هر روز شاهد موفقیت خود باشند.

انتهای پیام/

فارس
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

چهره واقعی آمریکا در پیمان شکنی در جهان آشکار شد
مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:بیست و سومین اهدای عضو در سال جاری با ایثار و فداکاری کودک خردسال در یزد انجام شد.
بیست و پنجمین سفر کاروان پیاده علی ابن موسی الرضا(ع)، حرکت خود را از محل بیت الرضا(ع) بافق آغاز کرد.