Skip to Content

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد:


معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت: عرضه تخم مرغ های رنگی صنعتی فاقد نشان به عنوان تخم مرغ بومی توسط عده ای سودجو کلاه برداری بوده و سلامت مردم را به مخاطره می اندازد.

به گزارش میبد خبر، محمدرضا متوسل الحسینی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد در خصوص عرضه تخم مرغ های رنگی صنعتی فاقد نشان بیان داشت: با توجه به وجود نژادهایی از مرغ های صنعتی که تخم مرغ آن ها رنگی می باشد؛ اکثر تخم مرغ های رنگی موجود در بازار صنعتی بوده و برخی افراد سود جو اقدام به عرضه این نوع تخم مرغ در بازار تحت عناوین محلی یا بومی با قیمت هایی به مراتب بیش از بهای واقعی می کنند.

تولید بخش عمده ای از این تخم مرغ های رنگی در مراکز غیر مجاز

وی بابیان اینکه بخش عمده ای از این تخم مرغ های رنگی در مراکز غیر مجاز تولید می شود، افزود: به دلیل فقدان پرینت روی تخم مرغ در صورت بروز مشکل بهداشتی به سختی قابل ردیابی بوده و کیفیت و تاریخ تولید آن نیز برای مصرف کننده مشخص نمی‌باشد. 

تهدید سلامت مردم با عرضه تخم مرغ های رنگی صنعتی فاقد نشان

 معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد با تاکید براین موضوع که مصرف هرگونه تخم مرغ بدون پرینت و نشان تولید سلامت را تهدید می کند، گفت: اینگونه تخم مرغ ها معمولا  تک رنگ، کمی بزرگ تر و گاها پر رنگ تر از تخم مرغ های بومی و معمولا همه یک اندازه است که افراد سودجو آنها را از شانه و کارتن تخم مرغ خارج کرده و از سبد یا سایر ظروف جهت عرضه استفاده می کنند.

توجه به مصرف فراورده‌های لبنی پاستوریزه جهت کاهش بیما ری ها

وی ضمن توصیه هموطنان برای استفاده از فراورده‌های پاستوریزه اظهار داشت: در خصوص مصرف فراورده‌های لبنی و جایگاه آن در انتقال بیماری‌هایی نظیر تب مالت، ناشی از مصرف فراورده‌های تولید شده از شیر نجوشیده گوسفند و بز بخصوص پنیر بی نمک بوده و در این راستا در صورتی که ناگزیر به استفاده از شیر غیر پاستوریزه هستند حتما قبل از مصرف بجوشانند.

قابل ردیابی نبودن محصولات فاقد شناسنامه 

متوسل الحسینی در پایان با بیان اینکه شهروندان به منظور حفظ سلامت خود از خرید محصولات فاقد شناسنامه خودداری کنند، تصریح داشت: عدم اطلاع بخشی از هموطنان عزیز از کیفیت تولید و نظارت‌های بهداشتی فراورده‌ها و نشر شایعات با هدف بی اعتماد نمودن مردم نسبت به تولیدات صنعتی تحت نظارت، سبب شده تا عده ای برای سود جویی با استفاده از عناوینی نظیر ارگانیک، محلی، سنتی و غیره اقدام به عرضه محصولات فاقد مجوز و با وضعیت سلامت نامشخص و امکان وجود مخاطرات بهداشتی و عوامل بیماری زا به شهروندان با قیمت های کاذب و اجحاف در حق مصرف کنندگان کنند که شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف جهت برخورد با متخلفین و پیشگیری از بروز بیماری در جامعه با شماره 1512 تماس بگیرند.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


یادداشت یادداشت

گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.