Skip to Content


نگاهی به عملکرد دولت در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی استان یزد


بعد از طرح موضوع اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب، تاکنون هیچ کدام از کارشناسان و اقتصاددانان دیدگاه کارشناسی در رد اقتصاد مقاومتی مطرح نکرده‌اند.

 "میبدخبر"،سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در آخرین روز بهمن ماه سال 92 ابلاغ شد و یک روز بعد از آن رئیس‌جمهور این سیاست‌ها را به معاون اول خود ابلاغ کرد تا دولت با بسیج همه‌ی امکانات خود بسته‌ی اجرایی برای آن تدوین کند. بررسی عملکرد دولت یازدهم در رابطه با بحث اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های ابلاغی آن نشان می‌دهد، از زمان ابلاغ این سیاست‌ها تا کنون، بیشترین وقت دولتی‌ها به کاغذبازی و مصوبات و ارسال بخش‌نامه صرف شده است. به طوری که می‌توان گفت با گذشت بیش از دو سال ونیم از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در حوزه عملیاتی هنوز آنچنان اقدامی که ملموس باشد صورت نگرفته است.

به نظر می‌رسد، ایراد اصلی دولت یازدهم در این رابطه، عدم اعتقاد دولت‌مردان به اقتصاد مقاومتی باشد. این در حالی است که بعد از طرح موضوع اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب، تاکنون هیچ کدام از کارشناسان و اقتصاددانان دیدگاه کارشناسی در رد اقتصاد مقاومتی مطرح نکرده‌اند و در واقع همگان اذعان دارند که علاج حل وفصل مشکلات اقتصادی کنونی کشور، عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. دولت یازدهم اما با توجه به مبنای نظری که دارد و از آنجایی که نگاه درون‌زا و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی در رویکرد دولت کنونی محلی از اعراب ندارد، عملی کردن سیاسیت‌های اقتصاد مقاومتی هم با دشواری‌های جدی همراه است.

عصر سیاست نوشت: مسئله‌ی مهم دیگر این است که اقتصاد مقاومتی مبتنی بر مردم است و باید کار دست مردم باشد و مردم خود میدان‌دار عرصه باشند؛ در چنین شرایطی باز هم نگاه دولت فعلی به گونه‌ای است که اعتماد و سپردن کار به دست مردم خیلی برای آن‌ها موضوعیت ندارد.

البته با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی برای کشور و تاکید رهبر انقلاب بر این مقوله، توجه به این مقوله کم و بیش در برخی موارد خود را نشان داده است به طوری که برخی از فعالان اقتصادی بر اجرای اقتصاد مقاومتی اهتمام دارند. با این وجود، موفقیت‌های آن‌ها نیز به همکاری دولت بستگی دارد. این در حالی است که بانک‌ها نیز نقش زیادی در حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارند، لکن آنچه از عملکرد بانک‌ها دیده می‌شود این است که آن‌ها اهتمامی در این زمینه ندارند.

از ویژگی‌های مهم اقتصاد مقاومتی این است که صرفا منحصر به مرکز و کلان‌شهرها نیست و همه‌ی مردم از جمله مردم شهرهای کوچک و حتی روستائیان در عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌توانند موثر باشند. با توجه به این مسئله، انتظار از دولت یازدهم این است که در استان‌ها نیز شاهد دستاوردهایی در زمینه اقتصاد مقاومتی باشیم. در استان یزد با توجه به برخورداری این استان از برخی از ظرفیت‌ها، بستر عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی وجود دارد، اما عملیاتی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در یزد نیز منوط به همکاری و حمایت مسئولان دولتی است. نمی‌توان دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در استان را هیچ دانست اما تردیدی نیست که میزان همکاری و حمایت مسئولان استان در این زمینه قابل مقایسه با ظرفیت‌های و حتی میزان تقاضایی که وجود دارد نیست.

یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان در کارگاه آموزشی نانوایان شهرستان میبد گفت: تعیین سهمیه آرد نانوایان شهرستان میبد مربوط به عملکرد خود نانواهاست و هیچ یک از ادارات دخل و تصرفی در کاهش و یا افزایش...