Skip to Content


نه بزرگ مردم! به عملکرد شورای دوره چهارم شهر میبد


مردم شهر میبد با وجود کاندید شدن اعضای شورای فعلی شهر به هیچ کدام از آنها مجددا رأی ندادند.

 میبد خبر؛ با پایان یافتن انتخابات و فروکش کردن تب و تاب و شور و شوق انتخاباتی و ثبت برگ زرین دیگری بر سند افتخارات جمهوری اسلامی و خلق حماسه ای ماندگار توسط مردم ایران و فارغ از اینکه چه حزب و جناح و گروهی بعنوان منتخب مردم بر راس کار بیایند این انتخابات حاوی پیام های زیادی بوده و یکی از آن پیام ها حمایت قاطعانه ملت ایران از نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد.

در این یادداشت سوالی که مطرح و به دنبال پاسخ آن هستیم این است که " چرا مردم میبد به اعضای شورای چهارم شهر اعتماد دوباره ای نکردند؟" شاید بتوان گفت چرایی "نه" بزرگ مردم به اعضای شورای دوره چهارم را اگر مورد نقد و بررسی قرار دهیم و اینکه چرا از اعضای قبلی شورای شهر میبد هیچ یک نتوانستند اعتماد دوباره مردم را جلب کنند نکات زیر را می توان بیان کرد.

اولین نکته ای که در این رابطه به ذهن متبادر می شود شاید عملکرد ضعیف شورای چهارم شهر میبد باشد و آن هم در حیطه های مختلف، از جمله ایراداتی که میتوان به شورای چهارم میبد داشت:

درگیری های داخلی اعضا و به بیرون راه یافتن این درگیری ها

نداشتن فعالیت و عملکرد برجسته و در خور شهر شهروندان

برخوردها و انتخاب های سلیقه ای به جای انتخاب فنی و تخصصی

عدم ارائه گزارش عملکرد روشن و برگزاری نشست های خبری

یکی دیگر از کارهایی که باعث شد تا مردم در مقابل عملکرد اعضای شورای شهر جبهه بگیرند و در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر نمود پیدا کند برکناری مهندس هدایی شهردار سابق میبد بوده که در بین مردم بعنوان شهرداری که فعالیت قابل قبولی داشته و برای میبد خدمت می کند بتوان اشاره کرد که حداقل در بین آحاد مردم میبد این برخورد نوعی برخورد سیاسی و سلیقه ای بوده تا فنی و تخصصی و سلیقه ها و فشارهای حزبی و گروهی تاثیر گذار بوده است.

مردم با مشاهده چنین حرکاتی و در مقابل عملکرد ضعیف در خدمات رسانی و روشن نبودن فعالیت های انجام شده، این دوره در انتخاب خود تجدید نظر کردند.

نباید فراموش کنیم که اگر چه انتخاب اعضای شورای میبد در انتخابات دوره های گذشته تا حد زیادی متاثر از انتخاب محله ایی و سنتی شهروندان میبدی بوده و در تمامی دوره های قبل، این نوع انتخاب مشهود بوده اما در دوره پنجم شاهد این بودیم که گرایش افکار عمومی به سوی انتخاب مدیر و متخصص بوده تا گرایش به سمت انتخاب محله گرایی، در این دوره مردم از محله گرایی و نگاه سنتی فاصله گرفتند و بسوی تخصص روی آوردند.

با نگاهی اجمالی به سوابق اجرایی و مدیریتی منتخبین پنجمین دوره انتخابات شورای شهر میبد در می یابیم که مردم انتخابی آگاهانه و از روی علم و با در نظر گرفتن سوابق کاندیداهای این دوره این افراد را راهی شورای شهر میبد نمودند و این خود پیامی آشکار برای منتخبین دارد و آنهم اینکه مردم تمایلی به قرار گرفتن در بازی های سیاسی و حزبی و جناحی ندارند آنان کسانی را می خواهند که دغدغه مردم را درک کنند و به فکر آبادانی شهر و دیارشان باشند و این انتخاب، وظیفه منتخبین را دو چندان می کند و میتوان تذکری جدی به منتخبین این دوره دانست که اگر شورا را محل و مامنی برای بازی های جناحی، حزبی و گروهی قرار دهند دیگر پشتوانه ای به نام اعتماد مردمی نخواهند داشت.

موضوع دیگری که در این انتخابات جلوه داشت، میتوان به عدم استقبال مردم میبد از لیست های ائتلافی اشاره کرد. در دوره پنجم انتخابات شورای شهر میبد دو لیست ائتلافی وجود داشت که از سوی گروه های فعال اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شهرستان انتشار یافت که تنها دو نفر از این دو لیست یعنی از هر لیست یک نفر توانستند اعتماد مردم را بدست آورند و این نشان دهنده این است که در میبد بر خلاف پایتخت که مردم به لیست واحدی رای دادند در اینجا فقط به شخص و عملکرد شخصی اعتماد کردند.

عباس تقی زاده
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.