Skip to Contentمسئول امور نمایشگاه های معاونت صنایع دستی استان یزد گفت : اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی به همراه جشنواره ملی زیلو با حضور ۱۰ استان کشور از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ خرداد مصادف با هفته صنایع دستی در سالن ورزشی شهدای میبد برگزار می شود.

به گزارش میبد خبر، لیلی حسن آبادی روز دوشنبه در حاشیه دومین نشست هماهنگی برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی و جشنواره ملی زیلو افزود: تعداد غرفه‌های پیش بینی شده برای نمایشگاه ۶۰ غرفه است اما با استقبالی که صورت گرفته تعداد غرفه‌ها بیش از این تعداد خواهد بود.

وی ادامه داد: ۵۵ درصد غرفه‌ها به دیگر استان‌های کشور و ۴۵ درصد باقیمانده نیز به شهرستان‌های استان با توجه به استقبال بالای صاحبان صنایع دستی استان برای حضور در این نمایشگاه اختصاص می‌یابد.

مسئول امور نمایشگاه‌های معاونت صنایع دستی استان یزد استان‌های شرکت کننده در این نمایشگاه را اصفهان، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، خوزستان، بوشهر، تهران و کرمان نام برد، همچنین به جز زیلو که اختصاصی نمایشگاه است شیشه تهران، سنگ تراشی، دیزی سنگی، سفال، چرم، گلیم، صنایع دستی دریایی، چوب و…را از صنایع دستی برشمرد که در اولین نمایشگاه منطقه‌ای استان یزد در معرض نمایش و بازاریابی و فروش گذاشته می‌شود.

حسن آبادی تصریح کرد: با عنایت به اینکه این نمایشگاه، یک نمایشگاه حمایتی است واگذاری غرفه‌ها و اسکان به ازای هر غرفه برای یک نفر هنرمند استان‌های دیگر رایگان می‌باشد و هزینه پذیرایی در سه وعده غذایی به ازای هر غرفه یک نفر نیز بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان یزد است.

وی در ادامه اظهار داشت: در کنار نمایشگاه نیز در سه سیاه چادر که یکی از آنها متعلق به استان یزد و شهرستان خاتم و دو سیاه چادر نیز اختصاص به استان‌های دیگر دارد هنرمندان فعالیت‌هایی مرتبط با پخت و پز غذاهای محلی و صنایع دستی بومی انجام می‌دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد و دبیر برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی و جشنواره ملی زیلو در این شهرستان نیز گفت: با توجه به تأکیدی که بر حضور هنرمندان و صاحبان صنایع دستی میبد در این نمایشگاه است سعی شده شاخص ترین صنایع دستی میبد به ویژه سفال و سرامیک، زیلو، موتابی، چلنگری، کاربافی و… در این جشنواره به معرض نمایش و فروش گذاشته شود.

علیرضا ابوالحسنی تصریح کرد: در اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی و جشنواره ملی زیلو تنها مجوز حضور به تولید کنندگان و صاحبان هنر وصنایع دستی داده شده است همچنین به کودک و زیلو و کودک و صنایع دستی در قالب ارائه آثار کودکان در حوزه صنایع دستی در این نمایشگاه توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ تا ۲۵ غرفه به هنرمندان میبدی اختصاص می یابد یادآور شد: جشنواره طرح و نقش و ادوات زیلو نیز همزمان با این نمایشگاه در شاه عباسی میبد برگزار خواهد شد، موضوعات اسکان، امنیت، تردد مسیر و ترافیک شهری نیز در زمان برگزاری نمایشگاه مورد هماهنگی و پیگیری قرار خواهد گرفت.

دبیر برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی و جشنواره ملی زیلو همچنین از سایت‌های خبری، کانال‌ها و گروه‌ها در فضای مجازی خواست در امر اطلاع رسانی برنامه‌های مرتبط به نمایشگاه همکاری داشته و پیشنهادات و راهکارهای خود را در ارتباط با برگزاری بهینه نمایشگاه ارائه نمایند، همچنین صاحبان صنایع برای معرفی صنایع دستی و پتانسیل شهرستان در این نمایشگاه مشارکت جدی داشته باشند.

در دومین نشست هماهنگی برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی و جشنواره ملی زیلو تاکید بر فعال بودن غرفه‌ها شد و اینکه تولید کنندگان صنایع دستی که در فروش و بازاریابی نیز مهارت دارند می‌توانند در نمایشگاه حضور داشته باشند و فروشندگان صنایع دستی مجوز حضور در این نمایشگاه را ندارند.

همچنین مسائل مرتبط به اسکان، امنیت و ترافیک، حضور هنرمندان بخش‌های مرکزی، ندوشن وبفروئیه میبد و … مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی ارائه شد.

شهر میبد در آذر ماه سال ۱۳۹۷ از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی زیلو انتخاب شد.

انتهای پیام/

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.