Skip to Content

در روز جهانی صنایع دستی؛


به مناسبت روز جهانی صنایع دستی از ۶۰ طرح بازآفرینی‌شده نقوش سنتی سفال و سرامیک شهرستان میبُد رونمایی شد.

به گزارش میبد خبر، این نقوش سنتی بازآفرینی شده، امروز دوشنبه 20 خرداد 98، با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور، سیدمصطفی فاطمی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان یزد، علیرضا بای مدیرکل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و تعدادی از مدیران معاونت صنایع دستی و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رونمایی شد.

این 60 نقش سنتی سفال و سرامیک میبد که در طول زمان به فراموشی سپرده شده بود، بازآفرینی مجدد وشده تا مورد توجه علاقه‌مندان به هنرهای سنتی و نقوش سنتی قرار خواهد گرفت.

استاد عباس پورغلامی میبدی گردآوری این نقوش را انجام داده و این نقوش به همت اداره کل میراث فرهنگی استان یزد و با همکاری شهرداری میبد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان بازآفرینی شده است.

سیدمصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در حاشیه رونمایی از این نقوش سنتی گفت: «با توجه به این که نقوش سنتی میبد در سال‌های طولانی و از دل زندگی مردمان این دیار کویری تراوش نموده است، حفظ و جمع آوری این نقوش به منظور جلوگیری از فراموش شدن آن ها ضروری است و خوشبختانه اقدامات خوبی برای بازآفرینی این نقوش انجام شده است.»

او افزود: «بیش از 60 نقش سنتی سفال و سرامیک میبد همراه با عناوین مصطلح که ماحصل 45 سال فعالیت هنری استاد پورغلامی میبدی است، به منظور انتقال به نسل های بعدی بازآفرینی شده است.»

انتهای پیام/

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.