Skip to Content

پس‌لرزه‌های جنگ غزه؛

نفس های آخر کابینه نتانیاهو/برگزاری «انتخابات زودهنگام» اسرائیل در ۱۷ مارس


ر پی اختلافات عمیق بین نتانیاهو با اعضای کابینه، اعضای کنست با برگزاری انتخابات اسرائیل در ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) موافقت کردند.

به گزارش یزد رسا به نقل از خبرگزاری رویترز، اعضای کنست با برگزاری انتخابات اسرائیل در 17 مارس (26 اسفند) موافقت کردند.
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز پیش از این نوشت که کابینه بنیامین نتانیاهو امروز به پایان راه خود می‌رسد و صبح امروز اعضای کنست برای تعیین زمان برگزاری انتخابات سراسری تشکیل جلسه می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که این انتخابات ماه مارس آینده برگزار شود.
به‌نوشته این روزنامه، پیش‌بینی می‌شود که تاریخ انتخابات اواسط مارس باشد و احتمالاً به‌دلیل اعیاد یهودی این انتخابات روز سه‌شنبه 17 مارس (26 اسفند) و یا سه‌شنبه پس از آن 24 مارس برگزار شود.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیشب زیپی لیونی و یائیر لاپید وزرای دادگستری و دارایی را از کابینه اخراج کرد.
پس از اخراج این دو وزیر از کابینه، نتانیاهو طی سخنانی گفت: من نمی‌خواهم مخالفت در درون کابینه‌ام را تحمل کنم.
نتانیاهو گفته‌ است که پارلمان را منحل خواهد کرد و انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند.
یائیر لاپید، وزیر دارایی اسرائیل روز دوشنبه پیشنهاد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم به‌عنوان آخرین تلاش برای حفظ ائتلاف را نپذیرفت.
نتانیاهو از لاپید خواست تا ــ به‌گفته وی ــ از خرابکاری در کار دولت دست بردارد. این موضوع بیانگر میزان اختلاف میان این دو نفر است. وی در پایان جلسه یک‌ساعته خود با نتانیاهو اعلام کرد که نمی‌تواند با پیشنهادات وی موافقت کند و بدین ترتیب شرایط برای خروج خود از ائتلاف را آماده کرد.
پس از این جلسه آریه دری، رئیس حزب شاس از رؤسای تمام احزاب خواست تا با تشکیل جلسه‌ای فوری تاریخی را برای برگزاری انتخابات تعیین کنند. نتانیاهو نیز پس از این جلسه اعلام کرد: درصورتی که رفتار غیرمنتظره برخی وزرا ادامه داشته باشد چاره‌ای جز برگزاری انتخابات مجدد نخواهیم داشت.
نتانیاهو همچنین از لاپید خواست تا  6 میلیارد شکل (1.5 میلیارد دلار) برای آموزش و خرید تجهیزات به وزارت دفاع پرداخت کند و بودجه لازم برای نیروی دفاعی اسرائیل به‌منظور انتقال پایگاه‌های آموزشی در نقب اختصاص دهد.
این اولین جلسه میان این دو مقام اسرائیلی پس از بروز بحران در چند هفته گذشته به شمار می‌رود. این جلسه با هدف تصمیم‌گیری درباره چگونگی نحوه همکاری و احتمال برگزاری انتخابات برگزار شد.
منابع حزب لیکود اعلام کردند نتانیاهو تمام کانال‌های احتمالی را برای اینکه لاپید قادر به جایگزینی نتانیاهو بدون برگزاری انتخابات باشد از بین برده است.
میان مخالفت بسیاری از اعضای کابینه اسرائیل با انتخابات زودهنگام کنیست، بنیامین نتانیاهو در تلاش برای پرکردن شکاف ناشی از اختلاف بین اعضای کابینه است.
در همین راستا نتانیاهو روز گذشته دیدارهای متعددی داشت که در رأس آن دیدار با یائیر لبید وزیر اقتصاد و رئیس حزب « آینده‌ای هست» جا داشت، تا برای حل و فصل نقاط مورد اختلاف راهی پیدا کند.
یکی از مهمترین نقاط مورد اختلاف، قانون یهودی سازی اسرائیل است که لبید و زیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل مخالف آن هستند تا جایی که لیونی پیش از این در تأکید بر مخالفت خود گفت این موضع ادامه می‌یابد، حتی اگر به‌قیمت سقوط کابینه باشد.
در این میان منابع نزدیک به نتانیاهو اعلام کردند که تلاش وی برای حل و فصل اختلافات اعضای کابینه، آخرین تلاش او در این خصوص است تا به این ترتیب بتواند به توافقی دست یابد که یا کابینه به کار خود ادامه دهد یا به‌سرعت به‌سمت برگزاری انتخابات زودهنگام پیش برود.
در همین ارتباط روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشت: تقریباً یک ماه از آخرین دیدار و گفت‌وگوی نتانیاهو با لبید می‌گذرد و اختلاف بین آنان بر سر موارد متعدد از جمله بودجه سالانه و برخی طرحهای قانونی مانند  قانون یهودی سازی اسرائیل همچنان به حال خود باقی است.
بنابر اعلام منابع نزدیک به نتانیاهو، لبید درصدد است از طریق مخالفت با قانون یهودی سازی و طرح بحث و جدل در کابینه و نیز سلب برخی دارایی‌ها از وزارت دفاع، کابینه را سرنگون و کابینه دیگری را جایگزین کند.
این منابع افزودند، نتانیاهو لبید را توبیخ خواهد کرد و اعلام می‌کند که دیگر بیش از این با رفتار و عملکرد حزب او مسامحه نخواهد کرد و این راه اداره کابینه نیست.
از سوی دیگر لبید گفت که روابط کابینه نتانیاهو و دولت آمریکا به‌رهبری باراک اوباما به پایین‌ترین سطح خود رسیده است تا جایی که دیگر تضمینی وجود ندارد که آمریکا در شورای امنیت از تصویب قطعنامه‌های ضداسرائیلی خودداری کند.
به‌گفته وی این وضعیت در آستانه درخواست فلسطین از سازمان ملل برای تعیین جدول زمانی عقب‌نشینی اسرائیل تا سرزمین‌های 1967 در جریان است.
موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل نیز در مصاحبه اختصاصی با شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت که بحران در ائتلاف کابینه به جایی رسیده که دیگر قابل حل و فصل نیست، از همین رو چاره‌ای جز تعیین زمان انتخابات وجود ندارد.
وی افزود: برگزاری انتخابات نیز چندان رضایت‌بخش نیست زیرا ثبات کابینه حائز اهمیت است اما ادامه شرایط کنونی نیز ناممکن است، بنابراین بهتر است که هرچه سریع‌تر به‌سمت انتخابات حرکت کرد.
در همین ارتباط یتسحاق هرتسوگ رئیس مخالفان در کنیست و رئیس حزب العمل یادآور شد که درخواست او به یافتن جایگزینی برای کابینه کنونی از طریق انتخابات یا از طریق تشکیل کابینه جدید به‌رهبری او همچنان به حال خود باقی است و اطمینان دارد که پس از انتخابات زودهنگام کنیست، فرصت زیادی برای تشکیل کابینه آینده دارد.
بسیاری از کارشناسان سیاسی اختلاف بین اعضای کابینه نتانیاهو را از زمان شکست این رژیم در جنگ 51روزه غزه می‌دانند که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.
«سامی ابوزهری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس در واکنش به فروپاشی کابینه نتانیاهو گفت: فروپاشی ائتلاف حکومتی اسرائیل، نشانه و علامتی دیگر برای پیروزی مقاومت و شکست بنیامین نتانیاهو در غزه است.


انتهای پیام/س
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.