Skip to Content


نسل امام مهدی(عج)


یکی از مراسمی که معمولاٌ در این روزها از رونق بسیاری برخوردار است جشن ازدواج است اما موضوعی که شاید برای خیلی از افراد سؤال باشد این است که آیا حضرت مهدی (عج) که هرساله هزاران زوج جوان به یُمن‌‌ قدوم مبارکش در شب و روز نیمه شعبان به خانه بخت می روند خود ، ازدواج کرده یا اینکه همچنان مجرد است؟

  • محمدرضا جانب‌الهی

ماه شعبان ، از جمله ماههایی است که نه تنها دارای آثار و برکات معنوی زیاد است بلکه سرشار از مناسبتهای دینی و مذهبی است. مناسبتهایی که هرکدام از آن می تواند بهانه ای برای مسلمانان و بخصوص شیعیان در برپایی جشن و شادی باشد. خروج پیامبر اکرم (ص) برای غزوه بنی مصطلق ، ورود امام حسین به مکه ، ولادت حضرت امام حسین (ع) ، ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) ، ولادت حضرت امام زین العابدین (ع) ، ورود حضرت بقیه اله به سرداب مقدس و پس از آن پنهان شدن وی از دیده ها (به قولی) ، عقیقه شدن حضرت امام حسین (ع) و تراشیدن موی سر وی و هم وزن آن نقره را صدقه دادن توسط حضرت پیامبر (ص) ، ولادت حضرت علی اکبر (ع) ، اجازه شفاعت تمام امت به پیامبر اسلام (ص) از سوی خداوند ، ولادت حضرت حجت ابن الحسن المهدی (عج) ، خارج شدن حضرت نوح (ع) از کشتی پس ار پنجاه روز ، بالا بردن حضرت عیسی (ع) به آسمان ، نازل شدن عذاب بر قوم عاد و… از جمله مناسبت های این ماه است.

هرساله با فرا رسیدن ماه شعبان و اعیاد شعبانیه ، مراسم جشن و گرامیداشت این ایام ، در سرتاسر میهن اسلامی برگزار می گردد و هر چه به نیمه ماه و سالروز میلاد منجی عالم بشریت (عج) نزدیک می شویم بر کیفیت آن افزون می گردد.

یکی از مراسمی که معمولاٌ در این روزها از رونق بسیاری برخوردار است جشن ازدواج است اما موضوعی که شاید برای خیلی از افراد سؤال باشد این است که آیا حضرت مهدی (عج) که هرساله هزاران زوج جوان به یُمن‌‌ قدوم مبارکش در شب و روز نیمه شعبان به خانه بخت می روند خود ، ازدواج کرده یا اینکه همچنان مجرد است؟
شکی نیست که حضرت مهدی (عج) ازدواج کرده و دارای فرزندان زیادی نیز می باشد و اینکه عمر همسر و فرزندان آن حضرت ، چه مقدار می باشد باید گفت از نظر عقلی و طبیعی ، عمر آنها مثل سایر انسانها می باشد یعنی در یک مدت معین ، زندگی خواهند کرد تا عمر طبیعی آنها سپری شود یا به عبارتی ، فرزندان آن حضرت نیز مثل سایر انسانها ، توالد و تناسل دارند.

عده ای از علماء بزرگ از دلائل عقلی و نقلی ، اثبات کرده اند که آن حضرت باید ازدواج کرده باشد . علی بن طاووس در آخر کتاب جمال الاسبوع می فرماید: من روایاتی دیدم که مولانا المهدی (عج) فرزندان زیادی دارد که آنها انسانهای پاک و دارای صفات نیک هستند و همین طور آنها والی و سرپرست شهرهای اطراف دریا می باشند.

از طرفی دیگر حضرت مهدی (عج) چگونه سنت عظیمه جد اکرم خود حضرت ختمی مرتبت (ص) را ترک خواهد کرد با وجود آن همه ترغیب و تشویق و تحریص در انجام آن و در شرایطی که سزاوارترین امت به سنت پیغمبر اکرم (ص) امام هر عصر و زمانی می باشد. ضمن اینکه تا کنون کسی ترک ازدواج را از خصایص و امتیازات آن حضرت نشمرده است.

شیخ نعمانی شاگرد مرحوم کلینی و همینطور شیخ طوسی در کتاب غیبت به سند معتبر ، روایت کرده اند از مفضل بن عمر که گفت شنیدم امام صادق (ع) می فرمود : برای صاحب امر ، دو غیبت است یکی از آن دو طول می کشد به اندازه ای که مردم می گویند : آن حضرت فوت کرده یا کشته شده یا رفته است. این طولانی شدن غیبتش باعث می شود عده کثیری از مردم ، در امامتش شک کنند مگر عده ای اندک که به انتظارش نشسته و بر امامتش می مانند، البته هیچ کس از فرزندان آن حضرت و اصحاب ، بر موضع و مکان او اطلاع ندارند مگر اندکی از فرزندان و اصحاب او که خود حضرت ، به آنها بفرماید.

یکی دیگر از شواهد که دال بر این است که حضرت صاحب الامر (عج) دارای همسر و فرزندانی می باشد دعاها و اعمالی است که بخصوص در روز جمعه به ذکر آن توصیه و تأکید شده است که از جمله آنها می توان به صلوات منسوبه به ابوالحسن ضراب اصفهانی اشاره نمود. در فرازی از این صلوات چنین بیان شده که : اللهم اعطه فی نفسه و ذریته و شیعته و رعیته و خاصته و عامته و عدوه و … یعنی خدایا به او عطا فرما در حق خود آن بزرگوار و ذریه او و شیعیانش در غیبتش و خاص و عام دوستانش و حتی دشمنانش و… در پایان همین دعا که از اعمال روز جمعه می باشد چنین آمده است :

اللهم صل علی محمد المصطفی و علی المرتضی و فاطمه الزهرا والحسن الرضا والحسین المصفی و جمیع الاوصیاء مصابیح الدجی و اعلام الهدی و منارالتقی والعروه الوثقی والحبل المتین والصراط المستقیم و صل علی ولیک و ولاه عهدک والائمه من ولده و مد فی اعمارهم و زد فی آجالهم و…..

خدایا درود فرست بر محمد مصطفی و بر علی مرتضی و بر فاطمه زهرا و بر حسن صاحب مقام رضا و بر حسین صاحب مقام برگزیده و بر جمیع اوصیاء پیغمبر که همه چراغ شام تار عالمند و نشانهای هدایت و مظاهر تقوی و حلقه محکم و زنجیر مستحکم حق و راه راست خداوند هستند و درود فرست بر ولی خودت و ولی عهدان تو و پیشوایان از فرزندان او طول عمرشان مرحمت فرما و زیستشان را زیاد کن و …

البته دعاهای دیگری نیز هست که بتوان بدان استناد کرد لیکن به همین دعای فوق اکتفا می گردد .

انشاءالله بتوانیم منتظران خوبی برای ظهورش باشیم و مراسم جشن تولدش را نیز آنگونه که شایسته نامش هست برگزار کنیم.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.