Skip to Content

مستندساز یزدی:

نبود دغدغه حمایت از زیلوبافی در بین مسئولین استان / زیلو نباید به سرنوشت سفالگری میبد دچار شود


مستندساز یزدی با اشاره به بی مهری های مسئولین برای ساخت مستندی در خصوص زیلوبافی میبد گفت: متأسفانه مسئولین دغدغه ساخت مستند برای معرفی زیلو را ندارند.

میبد خبر؛ مردم دیار یزد نیز مانند سایر مناطق میهن عزیزمان ایران به تلاش های شایسته ای برای اعتلای هنر دست بافته های خود دست زدند و بهشتی از گل و جقه و بته را در تار و پود بافته های خود پدید آوردند.

در استان يزد به دليل موقعيت خاص آب و هوايي و وضعيت اقتصادي، مردم به صنايع دستي روي مي آورند كه اين صنايع از زمانهاي قديم تا به امروز مورد توجه هنرمندان و هنرشناسان بوده است. از اين ميان زيلو از صنايع معروف استان يزد مي باشد كه قدمت آن به دوره پيش از اسلام مي رسد.
میبد یکی ازمراکز عمده زیلوبافی بوده است تا چندسال قبل صدها خانوار ازمحل درآمدآن امرارمعاش می‌کردند. زیلوهرچند به ظاهر یک دستبافته  نخی ساده است امابررسی فنون وتکنیک بافت آن نشان می‌دهد که غنای فرهنگی وفکر واندیشه  بارورشده‌ای درپس هرتاروپود آن خفته است.
مدتی است برآن شدم تا مستندی از این شاهکار کویر تهیه کنم زیرا در سالهایی که به صورت حرفه ای مشغول به ساخت مستند هستم متاسفانه به اثری قابل اعتنا و درخورتوجه برخورد نکردم مگر آثاری که با نگاهی سطحی به این هنر – صنعت تهیه شده اند . 
نبود یه منبع تصویری برای شناساندن این هنر نه تنها به ایرانیان بلکه به دیگر کشورها ، معرفی شهرستان میبد به عنوان قطب اصلی و کهن در این هنر دو نکته مهم است که  اهمیت ساخت این فیلم مستند را دوچندان می کند.
مدتی است که زمزمه ثبت شهر جهانی زیلو برای میبد به گوش میرسد و چه اتفاق بزرگ و خوشایندی برای مردمان این شهر، این خود یکی از علل مهم من برای ساخت این مستند این بود تا بتوان این هنر – صنعت کهن را به جهانیان نشان دهیم . و از این رو برای جذب حمایت های مالی و معنوی از سوی مسئولین محترم شهرستان میبد ، شروع کردم که متاسفانه بعد از پیگیری های خیلی زیاد با بی مهری و کم لطفی مسئولین مواجه شدم . 
این روزها ناراحتم به خاطر بی مهری به این هنر . چگونه می شود شهری که قدمت بسیاری در سفال دارد به یک باره شهرهمدان شهر جهانی سفال می شود؟
چگونه می شود پیرمردان و زحمت کشان سفالگر میبدی را فراموش کرد؟
آیا با همایش های ملی و بین المللی می توان زیلو را ثبت جهانی کرد؟ باید بپذیریم که میراث فرهنگی کاری بس دشوار در پیش رو دارد . البته این را هم باید گفت که اتفاق های امید بخشی صورت گرفته است ، قرار دادن دستگاه های زیلو بافی به بافندگان ، ایجاد کارگاه های جدید ، دادن تسهیلات را می توان اشاره کرد.
ساخت مستندهای سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی در تلوزیون و سایر رسانه ها در قالب مستند به گونه ای فضاهای تکراری و گاهی یکنواخت دارد و گویا تمام آثار از ساختاری یکنواخت در این گونه مستند پیروی می کنند و زبان رسانه بی شک تاثیر گذارترین زبان برای رساندن مفاهیم انسانی هست . چرا نباید از این ابزار تاثیرگذار استفاده نکنیم؟ 
بعد از بی مهری و کم لطفی از سوی مسئولین شهرستان میبد ، تصمیم برآن گرفتم تا خود شخصا با هزینه وام این فیلم را تولید کنم. امید تا با حمایت، فیلمی مستند که بتواند سند ماندگاری در تاریخ فرهنگ و هنر این سرزمین باشد را تولید کنیم.
احمد صراف یزد
«مستندساز و برنده جوایز مختلف از جشنواره های کشوری»رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.