Skip to Content


نبرد شماره شش‌های اپل و سامسونگ!


مدت زمان زیادی از عرضه آی‌فون ۶، نسخه جدید تلفن های هوشمند اپل به بازار نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه فروشی قابل توجه را ثبت کرده است.

به گزارش میبد خبر، پرچمدار جدید تلفن های هوشمند سامسونگ یعنی گلکسی S۶ نیز در کنار گلکسی S۶ اج به تازگی روانه بازار شده اند تا آتش رقابت بین سامسونگ و اپل همچنان شعله‌ور باقی بماند.

اپل و سامسونگ دو رقیب جدی در دنیای تلفن های هوشمند محسوب می شوند که هر دو کاری مشابه شامل تولید تلفن های همراه رده بالا با اندکی چاشنی متفاوت به واسطه سیستم عامل های اندروید و iOS را انجام می دهند. همانند هواداران کوکاکولا و پپسی، هواداران دو آتشه اپل و سامسونگ نیز از محصولات رقیب خود متنفر هستند. مدت زمان زیادی از عرضه آی‌فون ۶، نسخه جدید تلفن های هوشمند اپل به بازار نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه فروشی قابل توجه را ثبت کرده است. پرچمدار جدید تلفن های هوشمند سامسونگ یعنی گلکسی S۶ نیز در کنار گلکسی S۶ اج به تازگی روانه بازار شده اند تا آتش رقابت بین سامسونگ و اپل همچنان شعله‌ور باقی بماند. پس زمان آن فرا رسیده است تا نگاه دقیق‌تری به این دو محصول و مقایسه آنها داشته باشیم.

طراحی

پرچمداران پیشین سامسونگ به واسطه استفاده از پلاستیک در ساخت بدنه آنها احساس خوشایندی را به کاربر منتقل نمی کردند اما در مقابل اپل همواره به واسطه طراحی برتر و بکارگیری مواد باکیفیت مطرح بوده است. اما سامسونگ در گلکسی S۶ سرانجام با استفاده از فلز و شیشه طراحی زیبا و کیفیت ساخت بالا مشابه با محصولات اپل را ارائه کرده است.

سامسونگ گلکسی S۶ از فریم آلومینیومی و پنل های شیشه ای در رو و پشت دستگاه سود می برد و طراحی آن بی شباهت از آی‌فون ۶ نیست. سامسونگ در کنار گلکسی S۶ نسخه ای با نمایشگر خمیده به نام گلکسی S۶ اج را نیز معرفی کرده است. این تلفن هوشمند نیز به فریم آلومینیومی و پنل های شیشه ای در رو و پشت دستگاه مجهز شده اما نمایشگر آن از سمت چپ و راست دارای خمیدگی است. این طراحی خمیده، آی‌فون ۶ و گلکسی S۶ با نمایشگر تخت را به تلفن های هوشمندی متعلق به گذشته تبدیل می کند. اما نمایشگر خمیده گلکسی S۶ اج که نسبت به مدل استاندارد ۱۰۰ دلار گران‌تر است چیزی بیشتر از ظاهری زیبا به آن نمی افزاید.

به گزارش عصر ایران، از نظر اندازه، آی‌فون ۶ با نمایشگر ۴.۷ اینچی کوچک‌تر و سبک‌تر از دو پرچمدار جدید سامسونگ است که به نمایشگر ۵.۱ اینچی مجهز شده اند. اما تفاوت بین آنها جزئی بوده و به سختی قابل تشخیص است. کناره های نازک گلکسی S۶ اج در دست گرفتن آن برای بلند مدت را ناراحت کننده می سازد. در مقابل گلسی S۶ و آی‌فون ۶ با لبه های گرد به خوبی در دست جای می گیرند.

کیفیت نمایشگر

بر خلاف کناره های خمیده، گلکسی S۶ اج دارای نمایشگری مشابه با مدل استاندارد S۶ است. هر دو دستگاه دارای نمایشگری با وضوح ۲۵۶۰×۱۴۴۰ پیکسل هستند و کیفیت فوق العاده ای را ارائه می کنند. در مقابل، آی‌فون ۶ به نمایشگر رتینا با وضوح ۱۳۳۴×۷۵۰ پیکسل مجهز شده که یکی از بهترین نمایشگرهای به کار گرفته شده توسط اپل محسوب می شود. در زمینه وضوح و روشنایی هر دو نمایشگر عملکرد فوق العاده ای ارائه می کنند.

اما در زمینه کیفیت رنگ می توان تفاوت هایی را مشاهده کرد. گلکسی S۶ و گلکسی S۶ اج دارای نمایشگرهایی با پنل سوپر آمولد هستند در شرایطی که آی‌فون ۶ به نمایشگر با پنل LCD مجهز شده است. نمایشگرهای آمولد به واسطه رنگ های زنده و جذاب خود شناخته شده هستند. نمایشگرهای آی‌فون ۶ و پرچمداران گلکسی فوق العاده هستند اما رنگ ها در S۶ زنده‌تر به نظر می رسند و در آی‌فون ۶ سردتر هستند. با توجه به وضوح بالای هر دو نمایشگر تفاوت بین رنگ ها به ترجیح شخصی بستگی خواهد داشت.

دوربین

برای سال ها، تلفن های هوشمند خط تولید گلکسی S در یکی از حوزه های کلیدی تلفن های هوشمند یعنی کیفیت دوربین در پس محصولات اپل قرار داشته اما روند بازی به تدریج تغییر کرده و در گلکسی S۶ و گلکسی S۶ اج شرایط دیگری را شاهد هستیم. هر دو تلفن همراه سامسونگ به دوربین ۱۶ مگاپیکسلی با دیافراگم گسترده‌تر به منظور ارتقا تصویربرداری در نور کم و تراز سفیدی ارتقا یافته مجهز شده اند. فناوری لرزشگیر اپتیکال به هرچه بهتر شدن کیفیت دوربین پرچمداران جدید سامسونگ کمک می کند. نتیجه بهبودهای صورت گرفته در دوربین گلکسی S۶ عکس هایی با کیفیت بالا حتی در نور کم است.

آی‌فون ۶ به فناوری لرزشگیر دیجیتال مجهز شده که از کارایی مشابه با لرزشگیر اپتیکال برخوردار نیست اما آی‌فون ۶ پلاس از لرزشگیر اپتیکال سود می برد. دوربین هشت مگاپیکسلی آی‌فون ۶ همچنان گزینه ای توانمند محسوب می شود که عکس های شفاف و با کیفیت ثبت می کند اما در میدان رقابت باید دوربین پرچمداران سامسونگ را پیروز نهایی معرفی کرد.

ویژگی های خاص

تلفن های هوشمند سامسونگ به واسطه فراوانی ویژگی های خاص مشهور هستند و این مساله درباره گلکسی S۶ و گلکسی S۶ اج نیز صادق است. هر دو تلفن هوشمند به اثر انگشت خوان بهبود یافته مجهز شده اند که به خوبی حسگر تاچ آی‌دی آی‌فون ۶ اما اندکی کندتر عمل می کند.

پرچمداران جدید سامسونگ به فناوری شارژ بی سیم داخلی مجهز شده اند اما برای بهره مندی از این قابلیت در آی‌فون ۶ باید قاب شارژ بی سیم جداگانه برای آن خریداری کنید.

سامسونگ به همراه گلکسی S۶ از سیستم پرداخت موبایلی خود به نام "سامسونگ پی" رونمایی کرده است که رقیب سرویس "اپل پی" محسوب می شود. هر دو سیستم از فناوری NFC برای انجام پرداخت ها استفاده می کنند اما تلفن های هوشمند جدید سامسونگ با پایانه های مغناطیسی استاندارد نیز قابل استفاده هستند. بر همین اساس، سامسونگ پی از قابلیت استفاده در مکان های بیشتری نسبت به اپل پی برخوردار است.

رابط کاربری

گلکسی S۶ و گلکسی S۶ اج به سیستم عامل اندروید نسخه ۵ لالی‌پاپ مجهز شده اند. پوسته انحصاری تاچ ویز سامسونگ روی این سیستم عامل کشیده شده است. نسخه های پیشین تاچ ویز به واسطه سنگینی بیش از اندازه و پیچیده بودن منوها و گزینه های رابط کاربری مورد انتقاد بودند. از این رو، سامسونگ در نسخه جدید تاچ ویز پوسته سبک‌تری را با حذف برخی تنظیمات بی استفاده ارائه کرده است. به رغم راحت شدن کار با رابط کاربری جدید سامسونگ اما همچنان از نظر سادگی و دسترسی ساده تاچ ویز به پای iOS ۸ اپل نمی رسد.

چشم انداز

گلکسی S۶ و گلکسی S۶ اج بدون تردید بهترین موبایل های هوشمند ساخته شده توسط سامسونگ محسوب می شوند. گلکسی S۶ اج به واسطه نمایشگر خمیده و زیبای خود قابل توجه‌تر است. هنگامی که S۶ در رقابت با آی‌فون ۶ قرار می گیرد نبردی نزدیک را شاهد هستیم اما می توان S۶ را به واسطه نمایشگر روشن‌تر با رنگ هایی زنده، دوربینی استثنایی، طراحی و کیفیت ساخت ارتقا یافته، و سیستم پرداخت موبایلی انعطاف پذیرتر در مجموع تلفن هوشمند بهتری معرفی کرد. آی‌فون ۶ نیز در زمینه رابط کاربری پیروز میدان است اما این برای برتری بر پرچمداران جدید سامسونگ کافی نیست.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.