Skip to Content


ناوهای هواپیمابر آمریکا و فرانسه در تیررس موشک‌های سپاه بودند/ کار غیرحرفه‌ای را ادامه می‌دادند فاجعه رخ می‌داد


فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به آزادی تفنگداران آمریکایی گفت: ناوهای هواپیمابر آمریکا و فرانسه در تیررس موشک‌های سپاه بودند.

به گزارش میبدخبر، سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره آزادی 10 تفنگدار آمریکایی که توسط نیروی دریایی سپاه دستگیر شده بودند، اظهار داشت: لحظاتی پیش تفنگداران آمریکایی که روز گذشته به‌لحاظ ورود غیرمجاز به آبهای سرزمینی در جزیره فارسی دستگیر شده بودند، آزاد شدند.

وی افزود: طی بررسی‌هایی که از دیشب صورت گرفت، مشخصاً آمریکایی‌ها بر مبنای یک طرح از پیش تعیین‌شده‌ برای اقدامات غیرمجاز مثل جاسوسی و امثال آن وارد آبهای سرزمینی نشده بودند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: اینها سهواً به‌لحاظ از کار افتادن بعضی از سیستم‌های‌شان وارد آبهای سرزمینی ما شده بودند و در ساعت 4 مورد محاسبه و مورد کنترل قرار گرفتند. آنها تقریباً مقاومت نکردند و به جزیره فارسی منتقل شدند.

دریادار فدوی تأکید کرد: بررسی‌های کاملی دیشب تا الآن صورت گرفت. تعهداتی از طرف آمریکایی‌ها مطرح شد و مسئولان سیاسی اینها را به اطلاع ما رساندند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: تصمیم‌گیری نهایی هم توسط مسئولان در تهران صورت گرفت و اجرایی شد. مشخص شد برای ما که ورود آنها به آبهای سرزمینی جزیره فارسی که حدود 3مایلی این جزیره بودن، سهوی بوده و یک برنامه از پیش تعیین‌شده‌ای نبوده و به این لحاظ در یک فاصله زمانی کوتاه آنها آزاد شدند.

دریادار فدوی با بیان اینکه تفنگداران آمریکایی در 3 مایلی جزیره فارسی دستگیر شده‌اند، به قوانین بین‌المللی پیرامون آب‌های سرزمینی اشاره کرد و گفت: آب‌های سرزمینی در کشورهای دنیا 12 مایل است که براساس قوانین بین‌المللی عبور از این آب‌ها برای کشتی‌های تجاری، نفتی و حتی واحدهای نظامی امکان‌پذیر است، اما این منوط به سیر مراحلی است که  تشخیص بی‌ضرر و یا ضرردار بودن این عبور بر عهده کشور ساحلی است.

وی با تأکید بر اینکه ما از سال‌ها قبل به آمریکایی‌ها اعلام کردیم که هم عبور آمریکایی‌ها از آب‌های سرزمینی ایران و هم حضورشان در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بی‌ضرر نیست، افزود: طبق قوانین بین‌المللی الزام به عبور بی‌ضرر وجود دارد و تشخیص این عبور با کشور ساحلی است و در این موضوع مشخص، این ما هستیم که تشخیص می‌دهیم آمریکایی‌ها عبورشان بی‌ضرر است یا خیر.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اضافه کرد: در قوانین بین‌المللی و کنوانسیون 1982 قوانین آب‌های سرزمینی مشخص شده و بعضی از کشورها رسما پذیرفته‌اند و بعضی کشورها نیز رسما نپذیرفته‌ند. این کنوانیسیونی است که اکثر کشورهای دنیا آن را پذیرفته‌اند.

دریادار فدوی اظهارداشت: نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت کل تنگه هرمز و همه خلیج فارس را بر عهده دارد و سال‌های طولانی است که با اقتدار کامل در منطقه اعمال حاکمیت می‌کند و آمریکایی‌ها نیز این موضوع را می‌دانند.

وی با بیان اینکه شب گذشته در طی اقدام مقتدرانه سپاه حدود 40 دقیقه بعضی از ناوهای آمریکایی و هواپیمابرهای آمریکایی رفتار غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه‌ای از خودشان نشان دادند، افزود: این در حالی است که ما با ابزارهای مختلف‌مان نظیر موشک‌های ساحل به دریا و شناورهای تندرو موشک‌انداز و توانمدی‌های مختلفی که در اختیار داریم، در آمادگی بسیار بالایی به سر می‌بریم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اضافه کرد: در اطلاعیه‌ای که در سیستم بین‌المللی منتشر کردیم از حرکت‌های غیرمسئولانه ناوهای آمریکایی جلوگیری کردیم و از این طریق به آنها ثابت شد که در این جا حرف اول و آخر را نیروی دریایی سپاه می‌زند.

دریادار فدوی با تأکید بر اینکه اگر آمریکایی‌ها حرکت غیرمسئولانه و غیرحرفه‌ای‌شان در خلیج فارس را ادامه می دادند، می‌توانست برای آنها فاجعه‌ای به‌ و‌جود آورد که در طول تاریخ آمریکا این اتفاق بی‌سابقه بود، گفت: ناو هواپیمابر ترومن و رزم‌ناوهای مختلف و ناو هواپیمابر شارل دوگل در معرض شلیک‌های همراه با انهدام‌ قطعی ما قرار داشتند.

وی ادامه داد: بصیرت و تسلط کامل ما از هرگونه اتفاقی جلوگیری کرد و این موضوعی است که در سال‌های طولانی مشخص شده که به لحاظ وجود ضرردار بودن آمریکایی‌ها در منطقه می‌تواند اتفاقات بسیار خطرناکی بیفتد که عدم امنیت جهانی را به دنبال دارد.

دریادار فدوی اضافه کرد: دولت‌ها، کشورها و مردم عزیز و شهیدپرور ما باید بدانند که نیروی دریایی سپاه و کل نیروهای سپاه پاسداران از انقلاب پاسداری می‌کنند و در این مسیر بسیار توانمند و مصمم‌اند که انشاءالله این روند ادامه دارد؛ نیروهای سپاه از ابتدای انقلاب محک خوبی خورده‌اند و نشانه‌های محک خوب خوردن آنها، ده‌ها هزار شهید پاسدار از بهترین فرزندان عزیز این کشور است.

وی با اشاره به اولین واکنش نظامیان دستگیر شده آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه پس از دستگیری، گفت: ما رفتاری براساس تعلیمات اسلامی با آنها داشتیم و آنها صریحا اذعان داشتند که نمی‌دانستند در جزیره فارسی به سر می‌برند، البته بررسی‌ها و بازجویی‌های ما از سیستم‌های ناوبری شناورها و این افراد نشان می‌داد که این حرف‌شان نادرست نیست. نیروهای خودمان نیز ترجیح دادند که از امکانات و اسکان بهتری نسبت به خودشان برای دستگیرشدگان استفاده شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اضافه کرد: آنها در انتها با قبول اشتباه‌شان تأکید کردند که سعی می‌کنند از این اتفاقات جلوگیری کرده و عذرخواهی کردند، بنابراین مسئولان نیز تصمیم گرفتند اینها آزاد شوند. این تفنگداران توسط شناورهای ما به شناور رزم‌ناو آمریکایی تحویل داده شدند.

دریادار فدوی تصریح کرد: اینها عنوان می‌کردند که از کویت به بحرین می‌رفتند و هماهنگی‌های مناسبی بین این شناورها و ناوگروه هواپیمابر ترومن که در این منطقه حضور داشته، وجود نداشته، به طوری که در این مسافت زیاد عموما و قاعدتا نباید از این شناورها برای تردد استفاده می‌کردند و ارتباط‌شان با منطقه قطع شده است. غالب این تفنگداران جوان بودند و خانمی هم همراه‌شان بود که نیروهای ما رفتاری محترمانه نسبت به دیگر تفنگداران با او داشتند.

وی ادامه داد: آنها کل سیستم‌های ناوبری از جمله جی‌پی‌اس و موقعیت‌یاب را همراه داشتند که به نظر می‌رسد سیستم‌های‌شان با اشکال مواجه شدند که دچار این اشتباه شدند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تأکید کرد: آمریکایی‌ها و نیروی دریایی این کشور سابقه حضور در خلیج فارس را دارند و مطمئن هستند که برنده هر نبردی در تنگه هرمز و خلیج فارس آمریکایی‌ها نخواهند بود و نتیجه آن غرق شدن و انهدام ناوهاست.

دریادار فدوی به وضعیت روحی تفنگداران آمریکایی اشاره کرد و گفت: در مدت 40 دقیقه‌ای که گذشت مشخص شد که آمریکایی‌ها با فشار روانی مواجه‌اند و در موقعیتی انجام وظیفه کرد‌ه‌اند که یک نیروی دریایی حرفه‌ای با مسئولیت‌پذیری این کار را انجام نمی‌دهد؛ مشخصاً می‌توان گفت که مورد توبیخ قرار گرفتند و یا خواهند گرفت.

وی امنیت  خلیج فارس را امنیت جهانی است دانست و افزود: هرگونه مشکل برای منطقه خلیج فارس مشکلی برای کل دنیاست؛ در طول تاریخ پس از انقلاب آمریکایی‌ها ثابت کردند که وجودشان در خلیج فارس ناامنی ایجاد می‌کند. راه‌حل اساسی که دنیا باید به آن توجه کند، نبود آمریکا در منطقه بسیار حساس خلیج فارس است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به پیام دستگیری تفنگداران آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه برای منطقه و جهان، گفت:‌ پیام روشن آن برای مردم منطقه و جهان این است که اگر نیروهای منطقه‌ای به توانمندی‌های ایران بپیوندند، قادر هستند تامین امنیت قطعی را برای منطقه حساس خلیج فارس ایجاد کنند.

دریادار فدوی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید فهمیده باشند که حضورشان در خلیج‌فارس نه تنها هیچ‌گونه اهدافی را نمی‌تواند تأمین کند، بلکه ناامنی نیز ایجاد خواهد کرد.

تسنیم

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


علی
آفرین به این اقتدار . خسته نباشید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ ۰۹:۱۱