Skip to Content


نارین قلعه میبد مرمت شد


رئیس میراث فرهنگی میبد گفت: یکی از طبقه های میانی نارین قلعه میبد که بر اثر عوامل محیطی و انسانی تخریب شده بود مرمت شد.

به گزارش میبد خبر، رسول مشتاقیان، با اشاره به تخریب بخشی از بدنه شمالی نارین قلعه میبد، بر اثر عوامل طبیعی و انسانی گفت: به همین منظور مرمت و استحکام بخشی بخش های فوقانی این جبهه از بنا برای جلوگیری از ریزش احتمالی انجام شد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد افزود: تخلیه آوار، خواناسازی، استحکام بخشی، دیوارگذاری، شاهد گذاری و کف سازی خشتی از جمله اقدامات انجام شده در نارین قلعه میبد است.

او اظهار داشت: باتوجه به ابعاد و ضخامت خشت های به کار رفته در بدنه و جرز دیوارها قدمت قسمت شمالی این بنا را می توان به دوره مادها و هخامنشیان نسبت داد.

نارین قلعه‌ی میبد یزد، یکی از بنا‌های تاریخی و باشکوه ایران کهن در دوران ساسانی است که معماری و هنر سازندگان آن، موجب تحسین باستان‌شناسان و تاریخ‌دوستان شده و در سال ۱۳۵۴ با شماره‌ی ۳۴۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای متن/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.